| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak dokonać korekty ksiąg rachunkowych

Jak dokonać korekty ksiąg rachunkowych

Po uzgodnieniu kont pomiędzy kontrahentami może okazać się, że saldo nie zgadza się o kwotę wynikającą z faktury korygującej, która nie dotarła do odbiorcy. Jak to poprawić w księgach rachunkowych i sprawozdaniu?Rozpatrując sposób poprawy błędu w księgach rachunkowych, należy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę termin, kiedy błąd został ujawniony. Analizując postawione pytanie zakładamy, że sprawozdanie finansowego za rok 2007 zostało zatwierdzone, a uzgodnienie sald z kontrahentem zostało dokonane pod koniec 2008 roku. W takim przypadku na sposób korekty błędu wpływa jego znaczenie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości jednostki zobowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Istotność, a co za tym idzie, klasyfikacja błędów, powinna zostać ujęta w polityce rachunkowości. Na podstawie określonych, ogólnie przyjętych, progów spółka decyduje, czy dany błąd wpływa na zatwierdzone sprawozdanie finansowe w sposób powodujący zniekształcenie sytuacji majątkowo-finansowej.

W pierwszym przypadku, a więc małego znaczenia błędu, zgodnie z art. 54 ust. 2, korektę należy ująć w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym spółka tę informacje otrzymała. Dla analizowanej sytuacji będzie to rok 2008. Jeżeli natomiast, zgodnie z art. 54 ust. 3, w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje w pozycji zysk (strata) z lat ubiegłych.

Inny sposób korekty błędu o dużym znaczeniu mógłby zniekształcić wynik finansowy jednostki oraz wpłynąć na błędne wnioski użytkowników sprawozdania finansowego. Należy również dokonać analizy wpływu korekty na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.

PIOTR KĘSKA

kierownik zespołu w Departamencie Audytu Europejskiego Centrum Audytu

AP

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 54 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK