REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekspert o KPO: grono beneficjentów "Transformacji cyfrowej" będzie ograniczone

KPO obszary inwestycji
KPO obszary inwestycji

REKLAMA

Grono beneficjentów części KPO "Transformacja cyfrowa" będzie ograniczone m.in. do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, administracji publicznej, podmiotów sektora oświaty - wskazuje w analizie przekazanej PAP Anna Zaleska, starszy menadżer z firmy doradczej Crido.
rozwiń >

Cyfryzacja jednym z założeń KPO

Przedstawicielka firmy doradczej wyjaśniła, że celem komponentu C "Transformacja cyfrowa" w KPO jest przyspieszenie procesu cyfryzacji kraju poprzez rozwój informatyczny sektora publicznego, gospodarki i społeczeństwa. Na ten cel ma trafić ok. 3,7 mld euro.

Zaleska zwróciła uwagę, że w porównaniu do wersji Krajowego Planu Odbudowy z 30 kwietnia 2021 r. plany w obszarze transformacji cyfrowej nie uległy istotnym zmianom. "W ramach aktualnej wersji opisu komponentu doprecyzowano kamienie milowe, wskaźniki i oczekiwane rezultaty, jak również zaktualizowano harmonogramy realizacji reform i inwestycji" - wskazała dodając, że realizacja działań w ramach komponentu zaplanowana jest na lata 2023-2026.

Szerszy dostęp do Internetu

Wsparcie w ramach komponentu nakierowane jest na trzy główne obszary. Pierwszym jest poprawa dostępu do szybkiego Internetu. Drugim jest rozwój e-usług oraz tworzenie warunków dla rozwoju zastosowań przełomowych technologii cyfrowych w sektorze publicznym, gospodarce i społeczeństwie oraz usprawnienie komunikacji między instytucjami publicznymi, obywatelami i biznesem oraz wyrównywanie poziomu wyposażenia szkół i podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli. Trzeci obszar to wzrost bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zabezpieczenie infrastruktury przetwarzania danych oraz cyfryzacja infrastruktury służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne jako beneficjenci KPO

"Oczekiwane efekty działań będą miały szeroki wpływ m.in. na działalność przedsiębiorstw, rozwój sektora oświaty, bezpieczeństwo obywateli czy zwiększenie efektywności funkcjonowania administracji publicznej. Niemniej grono bezpośrednich beneficjentów będzie ograniczone m.in. do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, administracji publicznej, podmiotów sektora oświaty" - tłumaczy przedstawicielka Crido.

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Rozwój e-usług publicznych

Anna Zaleska wyjaśniła, że dofinansowanie w formie dotacji zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury sieciowej zapewniającej powszechny dostęp do szybkiego internetu, który możliwy będzie zarówno dzięki planowanym reformom prawnym, jak również inwestycjom w infrastrukturę na obszarze tzw. białych plam. Wsparciem objęte zostanie też utworzenie Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, rozwój e-usług publicznych (jak np. cyfryzacja procedur administracyjnych związanych z budownictwem i planowaniem przestrzennym czy cyfryzacja usług i procesów Krajowej Administracji Skarbowej), a także doposażenie szkół w urządzenia multimedialne oraz szkolenia dla obywateli w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwój cyberbezpieczeństwa

Ekspertka dodała, że również cyberbezpieczeństwo stanowi istotny obszar wsparcia w formie dotacji. Wyjaśniła, że środki skierowane będą głównie na rozwój infrastruktury przetwarzania danych oraz optymalizacji infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Stworzone mają zostać sieci siedmiu regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa (RegioSOC). Powstać ma też sieć obejmująca łącznie siedem sektorowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (CSIRT). Do zintegrowanego systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem ma być podłączonych 385 krajowych podmiotów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Zaleska wymieniła, że w ramach poprawy cyberbezpieczeństwa powstać ma też minimum 30 centrów monitorowania bezpieczeństwa (SOC) na potrzeby bezpieczeństwa narodowego oraz modernizacji istniejących centrów. Czterysta podmiotów ma mieć udzielone wsparcie na modernizację i rozbudowę struktur cyberbezpieczeństwa.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Rozwój sieci 5G na słabo zaludnionych terenach

Odnosząc się do komponentu pożyczkowego przedstawicielka Crido wyjaśniła, że będzie on skierowany na realizację przez inwestorów z branży telekomunikacyjnej inwestycji w zakresie wdrażania sieci 5G na słabo zaludnionych obszarach kraju. Z pożyczek skorzystać będą mogły również placówki edukacyjne kupując np. zestawy do zdalnego nauczania czy modernizując sieć LAN.

KPO przede wszystkim na cele klimatyczne i transformację cyfrową

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. W jego ramach Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu KPO zostanie przeznaczona na cele klimatyczne (42,7 proc.) oraz na transformację cyfrową (20,85 proc.).

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co jest konieczne dla uruchomienia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. KE zastrzegła, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

    W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

    Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

    Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

    Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

    Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

    Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

    Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

    Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

    Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

    Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

    18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

    Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

    Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

    Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

    W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

    REKLAMA