REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekspert o KPO: grono beneficjentów "Transformacji cyfrowej" będzie ograniczone

KPO obszary inwestycji
KPO obszary inwestycji

REKLAMA

REKLAMA

Grono beneficjentów części KPO "Transformacja cyfrowa" będzie ograniczone m.in. do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, administracji publicznej, podmiotów sektora oświaty - wskazuje w analizie przekazanej PAP Anna Zaleska, starszy menadżer z firmy doradczej Crido.
rozwiń >

Cyfryzacja jednym z założeń KPO

Przedstawicielka firmy doradczej wyjaśniła, że celem komponentu C "Transformacja cyfrowa" w KPO jest przyspieszenie procesu cyfryzacji kraju poprzez rozwój informatyczny sektora publicznego, gospodarki i społeczeństwa. Na ten cel ma trafić ok. 3,7 mld euro.

REKLAMA

Autopromocja

Zaleska zwróciła uwagę, że w porównaniu do wersji Krajowego Planu Odbudowy z 30 kwietnia 2021 r. plany w obszarze transformacji cyfrowej nie uległy istotnym zmianom. "W ramach aktualnej wersji opisu komponentu doprecyzowano kamienie milowe, wskaźniki i oczekiwane rezultaty, jak również zaktualizowano harmonogramy realizacji reform i inwestycji" - wskazała dodając, że realizacja działań w ramach komponentu zaplanowana jest na lata 2023-2026.

Szerszy dostęp do Internetu

Wsparcie w ramach komponentu nakierowane jest na trzy główne obszary. Pierwszym jest poprawa dostępu do szybkiego Internetu. Drugim jest rozwój e-usług oraz tworzenie warunków dla rozwoju zastosowań przełomowych technologii cyfrowych w sektorze publicznym, gospodarce i społeczeństwie oraz usprawnienie komunikacji między instytucjami publicznymi, obywatelami i biznesem oraz wyrównywanie poziomu wyposażenia szkół i podnoszenie kompetencji cyfrowych obywateli. Trzeci obszar to wzrost bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, zabezpieczenie infrastruktury przetwarzania danych oraz cyfryzacja infrastruktury służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne jako beneficjenci KPO

"Oczekiwane efekty działań będą miały szeroki wpływ m.in. na działalność przedsiębiorstw, rozwój sektora oświaty, bezpieczeństwo obywateli czy zwiększenie efektywności funkcjonowania administracji publicznej. Niemniej grono bezpośrednich beneficjentów będzie ograniczone m.in. do przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, administracji publicznej, podmiotów sektora oświaty" - tłumaczy przedstawicielka Crido.

Rozwój e-usług publicznych

Anna Zaleska wyjaśniła, że dofinansowanie w formie dotacji zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury sieciowej zapewniającej powszechny dostęp do szybkiego internetu, który możliwy będzie zarówno dzięki planowanym reformom prawnym, jak również inwestycjom w infrastrukturę na obszarze tzw. białych plam. Wsparciem objęte zostanie też utworzenie Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, rozwój e-usług publicznych (jak np. cyfryzacja procedur administracyjnych związanych z budownictwem i planowaniem przestrzennym czy cyfryzacja usług i procesów Krajowej Administracji Skarbowej), a także doposażenie szkół w urządzenia multimedialne oraz szkolenia dla obywateli w zakresie rozwoju kompetencji cyfrowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwój cyberbezpieczeństwa

Ekspertka dodała, że również cyberbezpieczeństwo stanowi istotny obszar wsparcia w formie dotacji. Wyjaśniła, że środki skierowane będą głównie na rozwój infrastruktury przetwarzania danych oraz optymalizacji infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Stworzone mają zostać sieci siedmiu regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa (RegioSOC). Powstać ma też sieć obejmująca łącznie siedem sektorowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego (CSIRT). Do zintegrowanego systemu zarządzania cyberbezpieczeństwem ma być podłączonych 385 krajowych podmiotów zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

Zaleska wymieniła, że w ramach poprawy cyberbezpieczeństwa powstać ma też minimum 30 centrów monitorowania bezpieczeństwa (SOC) na potrzeby bezpieczeństwa narodowego oraz modernizacji istniejących centrów. Czterysta podmiotów ma mieć udzielone wsparcie na modernizację i rozbudowę struktur cyberbezpieczeństwa.

Rozwój sieci 5G na słabo zaludnionych terenach

Odnosząc się do komponentu pożyczkowego przedstawicielka Crido wyjaśniła, że będzie on skierowany na realizację przez inwestorów z branży telekomunikacyjnej inwestycji w zakresie wdrażania sieci 5G na słabo zaludnionych obszarach kraju. Z pożyczek skorzystać będą mogły również placówki edukacyjne kupując np. zestawy do zdalnego nauczania czy modernizując sieć LAN.

KPO przede wszystkim na cele klimatyczne i transformację cyfrową

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności to program, który składa się z 54 inwestycji i 48 reform. W jego ramach Polska ma otrzymać 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu KPO zostanie przeznaczona na cele klimatyczne (42,7 proc.) oraz na transformację cyfrową (20,85 proc.).

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO, co jest konieczne dla uruchomienia pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. KE zastrzegła, że wypłata pieniędzy z Funduszu Odbudowy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych dotyczących oczekiwanych zmian w sądownictwie (chodzi m.in. o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN). (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – czy warto korzystać. Wnioski w 2024 r. tylko do końca listopada by uzyskać zwolnienie ze składek w grudniu

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw. wakacje składkowe – możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS w jednym wybranym miesiącu w roku. W 2024 roku wnioski można składać w listopadzie, by móc skorzystać z tego zwolnienia w grudniu br. To przede wszystkim pierwsza tego typu pomoc dla mikroprzedsiębiorców, których finansowo dotknęły skutki reformy zwanej „Polskim Ładem”. Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy komentuje zalety i wady związane z tym rozwiązaniem.

Obowiązkowy KSeF 2.0. Struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1), załączniki do faktur, tryb offline, faktury konsumenckie i z kas fiskalnych. Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło ostateczne konsultacje projektu rozwiązań prawnych (ustawy) i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń są także struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury w KSeF. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do MF do 19 listopada, a rozwiązań biznesowych do 22 listopada 2024 r.

REKLAMA

KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

REKLAMA

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA