REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej

Przemysław Szywacz
Przemysław Szywacz
Wojciech Majkowski
Wojciech Majkowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego nie jest w praktyce zadaniem łatwym, a skutki ewentualnych błędów w tym zakresie mogą być dla podatników i osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi tych podmiotów bardzo dotkliwe. Powstanie zaległości podatkowych może w szczególności wiązać się nie tylko z obowiązkiem ich uregulowania wraz z odsetkami, ale również z określoną odpowiedzialnością karnoskarbową osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym w szczególności finansowymi) podatnika.

W przepisach prawa karnoskarbowego znajdziemy nie tylko zasady i warunki odpowiedzialności osób zajmujących się z sprawami gospodarczymi, ale też wskazówki, jak jej unikać poprzez naprawienie skutków popełnionych uprzednio czynów lub zaniechań.

Autopromocja

Nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych mogą wiązać się w praktyce z karnoskarbową odpowiedzialnością za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym opisane w rozdziale 6 Kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.). W grę wchodzą tu m.in. takie czyny podlegające karze, jak: uchylanie się od obowiązku podatkowego (art. 54), podanie nieprawdziwych danych w deklaracji (art. 56), naruszenie terminu wpłaty podatku (art. 57), nieprowadzenie ksiąg (art. 60), nierzetelne prowadzenie ksiąg (art. 61), niewystawienie faktury lub rachunku (art. 62), wyłudzenie zwrotu podatku (art. 76) czy naruszenie obowiązków płatnika lub inkasenta (art. 77-78).


Odpowiedzialność osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym finansowymi) podatnika


W jednostkach gospodarczych za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada jak sprawca także osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, zgodnie z art. 9 § 3 k.k.s.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.

Co grozi za niewłaściwe koszty uzyskania przychodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten służy wskazaniu osoby odpowiedzialnej w przypadkach, gdy w poszczególnych częściach k.k.s. jako sprawcę czynu zabronionego ustawodawca wskazuje podmiot określony nazwą zbiorową. Takimi nazwami zbiorowymi są np. „podatnik” (art. 54-57, 81), „płatnik” (art. 77-79, 81), „inkasent” (art. 77, 79), „importer” (art. 75) czy „rezydent” (art. 102-104). Określenia takie jak „podatnik”, „płatnik” czy „inkasent” w k.k.s. są użyte zgodnie z definicją nadaną im w Ordynacji podatkowej.


Co należy rozumieć przez zajmowanie się sprawami gospodarczymi?


Zajmowanie się sprawami gospodarczymi przedsiębiorcy oznacza m.in. prowadzenie rozliczeń podatkowych tego podmiotu. Przy czym należy pamiętać, że zajmowania się sprawami gospodarczymi nie można utożsamiać wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Należy w tym zakresie uwzględnić również np. czynności związane z doradztwem podatkowym czy prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Co istotne, czynności te mogą być dokonywane poza strukturą podmiotu, np. na jego zlecenie. Z tego zaś wynika, że odpowiedzialność dotyczy nie tylko osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi w ramach struktury danego podmiotu (np. działu księgowości), ale również osób usługowo dokonujących tego typu czynności (np. pracowników biur rachunkowych). Jednocześnie należy podkreślić, że sformułowanie „zajmuje się” wskazuje na pewną swobodę w podejmowaniu decyzji i ich realizacji. Nie chodzi zatem wyłącznie o czynności wykonawcze, jakich z reguły dokonują szeregowi pracownicy przedsiębiorcy.


To jest tylko fragment artykułu. Pełna treść w Biuletynie Głównego Księgowego

Zamów prenumeratę Biuletynu Głównego Księgowego >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA