REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej

Przemysław Szywacz
Przemysław Szywacz
Wojciech Majkowski
Wojciech Majkowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego nie jest w praktyce zadaniem łatwym, a skutki ewentualnych błędów w tym zakresie mogą być dla podatników i osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi tych podmiotów bardzo dotkliwe. Powstanie zaległości podatkowych może w szczególności wiązać się nie tylko z obowiązkiem ich uregulowania wraz z odsetkami, ale również z określoną odpowiedzialnością karnoskarbową osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym w szczególności finansowymi) podatnika.

W przepisach prawa karnoskarbowego znajdziemy nie tylko zasady i warunki odpowiedzialności osób zajmujących się z sprawami gospodarczymi, ale też wskazówki, jak jej unikać poprzez naprawienie skutków popełnionych uprzednio czynów lub zaniechań.

REKLAMA

Autopromocja

Nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych mogą wiązać się w praktyce z karnoskarbową odpowiedzialnością za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym opisane w rozdziale 6 Kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.). W grę wchodzą tu m.in. takie czyny podlegające karze, jak: uchylanie się od obowiązku podatkowego (art. 54), podanie nieprawdziwych danych w deklaracji (art. 56), naruszenie terminu wpłaty podatku (art. 57), nieprowadzenie ksiąg (art. 60), nierzetelne prowadzenie ksiąg (art. 61), niewystawienie faktury lub rachunku (art. 62), wyłudzenie zwrotu podatku (art. 76) czy naruszenie obowiązków płatnika lub inkasenta (art. 77-78).


Odpowiedzialność osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym finansowymi) podatnika


W jednostkach gospodarczych za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada jak sprawca także osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, zgodnie z art. 9 § 3 k.k.s.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.

Co grozi za niewłaściwe koszty uzyskania przychodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten służy wskazaniu osoby odpowiedzialnej w przypadkach, gdy w poszczególnych częściach k.k.s. jako sprawcę czynu zabronionego ustawodawca wskazuje podmiot określony nazwą zbiorową. Takimi nazwami zbiorowymi są np. „podatnik” (art. 54-57, 81), „płatnik” (art. 77-79, 81), „inkasent” (art. 77, 79), „importer” (art. 75) czy „rezydent” (art. 102-104). Określenia takie jak „podatnik”, „płatnik” czy „inkasent” w k.k.s. są użyte zgodnie z definicją nadaną im w Ordynacji podatkowej.


Co należy rozumieć przez zajmowanie się sprawami gospodarczymi?


Zajmowanie się sprawami gospodarczymi przedsiębiorcy oznacza m.in. prowadzenie rozliczeń podatkowych tego podmiotu. Przy czym należy pamiętać, że zajmowania się sprawami gospodarczymi nie można utożsamiać wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Należy w tym zakresie uwzględnić również np. czynności związane z doradztwem podatkowym czy prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Co istotne, czynności te mogą być dokonywane poza strukturą podmiotu, np. na jego zlecenie. Z tego zaś wynika, że odpowiedzialność dotyczy nie tylko osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi w ramach struktury danego podmiotu (np. działu księgowości), ale również osób usługowo dokonujących tego typu czynności (np. pracowników biur rachunkowych). Jednocześnie należy podkreślić, że sformułowanie „zajmuje się” wskazuje na pewną swobodę w podejmowaniu decyzji i ich realizacji. Nie chodzi zatem wyłącznie o czynności wykonawcze, jakich z reguły dokonują szeregowi pracownicy przedsiębiorcy.


To jest tylko fragment artykułu. Pełna treść w Biuletynie Głównego Księgowego

Zamów prenumeratę Biuletynu Głównego Księgowego >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA