reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej

Jak uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej

Właściwe stosowanie przepisów prawa podatkowego nie jest w praktyce zadaniem łatwym, a skutki ewentualnych błędów w tym zakresie mogą być dla podatników i osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi tych podmiotów bardzo dotkliwe. Powstanie zaległości podatkowych może w szczególności wiązać się nie tylko z obowiązkiem ich uregulowania wraz z odsetkami, ale również z określoną odpowiedzialnością karnoskarbową osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym w szczególności finansowymi) podatnika.

W przepisach prawa karnoskarbowego znajdziemy nie tylko zasady i warunki odpowiedzialności osób zajmujących się z sprawami gospodarczymi, ale też wskazówki, jak jej unikać poprzez naprawienie skutków popełnionych uprzednio czynów lub zaniechań.

Nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych mogą wiązać się w praktyce z karnoskarbową odpowiedzialnością za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym opisane w rozdziale 6 Kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.). W grę wchodzą tu m.in. takie czyny podlegające karze, jak: uchylanie się od obowiązku podatkowego (art. 54), podanie nieprawdziwych danych w deklaracji (art. 56), naruszenie terminu wpłaty podatku (art. 57), nieprowadzenie ksiąg (art. 60), nierzetelne prowadzenie ksiąg (art. 61), niewystawienie faktury lub rachunku (art. 62), wyłudzenie zwrotu podatku (art. 76) czy naruszenie obowiązków płatnika lub inkasenta (art. 77-78).


Odpowiedzialność osób zajmujących się sprawami gospodarczymi (w tym finansowymi) podatnika


W jednostkach gospodarczych za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada jak sprawca także osoba zajmująca się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, zgodnie z art. 9 § 3 k.k.s.

Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2013 r.

Co grozi za niewłaściwe koszty uzyskania przychodu?

Przepis ten służy wskazaniu osoby odpowiedzialnej w przypadkach, gdy w poszczególnych częściach k.k.s. jako sprawcę czynu zabronionego ustawodawca wskazuje podmiot określony nazwą zbiorową. Takimi nazwami zbiorowymi są np. „podatnik” (art. 54-57, 81), „płatnik” (art. 77-79, 81), „inkasent” (art. 77, 79), „importer” (art. 75) czy „rezydent” (art. 102-104). Określenia takie jak „podatnik”, „płatnik” czy „inkasent” w k.k.s. są użyte zgodnie z definicją nadaną im w Ordynacji podatkowej.


Co należy rozumieć przez zajmowanie się sprawami gospodarczymi?


Zajmowanie się sprawami gospodarczymi przedsiębiorcy oznacza m.in. prowadzenie rozliczeń podatkowych tego podmiotu. Przy czym należy pamiętać, że zajmowania się sprawami gospodarczymi nie można utożsamiać wyłącznie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Należy w tym zakresie uwzględnić również np. czynności związane z doradztwem podatkowym czy prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Co istotne, czynności te mogą być dokonywane poza strukturą podmiotu, np. na jego zlecenie. Z tego zaś wynika, że odpowiedzialność dotyczy nie tylko osób zajmujących się rozliczeniami podatkowymi w ramach struktury danego podmiotu (np. działu księgowości), ale również osób usługowo dokonujących tego typu czynności (np. pracowników biur rachunkowych). Jednocześnie należy podkreślić, że sformułowanie „zajmuje się” wskazuje na pewną swobodę w podejmowaniu decyzji i ich realizacji. Nie chodzi zatem wyłącznie o czynności wykonawcze, jakich z reguły dokonują szeregowi pracownicy przedsiębiorcy.


To jest tylko fragment artykułu. Pełna treść w Biuletynie Głównego Księgowego

Zamów prenumeratę Biuletynu Głównego Księgowego >>

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama