REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rząd powinien wspierać biznes - rekomendacje AICPA® i CIMA®

Jak rząd powinien wspierać biznes - rekomendacje AICPA® i CIMA®
Jak rząd powinien wspierać biznes - rekomendacje AICPA® i CIMA®

REKLAMA

REKLAMA

Jak rząd powinien wspierać biznes. Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, wzywa polski rząd do podjęcia dalszych kroków w zakresie wspierania odbudowy gospodarczej w Polsce poprzez wdrażanie programów dla sektora MŚP w obszarze cyfryzacji i nowych technologii, wzmacnianie kluczowych zasobów Polski, takich jak wysoko wykwalifikowana pula talentów oraz wspieranie przedsiębiorstw w ich dążeniach do zrównoważonego rozwoju. Sugestie oraz rekomendacje dotyczące dalszego wsparcia przez polski rząd biznesu i rozwoju przemysłu zostały opracowane czerpiąc z szerokiego doświad¬czenia i dogłębnej, specjalistycznej wiedzy członków Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA w Polsce.

Wparcie dla sektora MŚP w zakresie cyfryzacji i wdrażania nowych technologii

Z badania „Smart Industry in Poland 2020” wynika, że wśród polskich przedsiębiorców z sektora MŚP wzrosła świadomość korzyści wynikających z cyfryzacji, szczególnie w świetle pandemii. Co więcej, raport Europejskiego Funduszu Leasingowego (European Leasing Fund) wskazuje, że wy­ko­rzystanie technologii przez polskich przedsiębiorców z sektora MŚP wzrosło o 65%, przy czym 69% spośród nich planuje utrzymać ten kierunek rozwoju technologicznego w przyszłości.

REKLAMA

Autopromocja

Andrew Harding FCMA, CGMA, Chief Executive – Management Accounting, Association of International Certified Professional Accountants (AICPA & CIMA) komentuje: – Według relacji wielu naszych członków, podczas pandemii najlepiej poradziły sobie te podmioty, które wykorzystywały lub były w stanie w krótkim czasie wdrożyć platformy wykorzystujące nowe technologie.
– Wobec rosnącej liczby konsumentów i podmiotów gospodarczych wykorzystujących nowe technologie, dla zachowania konkurencyjności sektora MŚP niezbędne jest ich wdrażanie. Wierzymy, że polski rząd może podjąć dodatkowe działania wspierające sektor MŚP w procesach cyfryzacji, co wywarłoby pozytywny wpływ na ogólną poprawę sytuacji gospo­darczej w Polsce.

Wsparcie w podnoszeniu oraz zdobywaniu nowych kwalifikacji

Według raportu przygotowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, połowa firm, które wzięły udział w badaniu Work Service w trzecim kwartale 2018 r. wskazywała na trudności w obsadzaniu stanowisk pracy. Także badanie przeprowadzone przez Manpower Group w trzecim kwartale 2021 r. wskazuje, iż 81% polskich pracodawców doświadcza trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk z po­wo­du niedoboru odpowiednich kwalifikacji. Tymczasem jak wynika z raportu Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (German Economic Institute) dotyczącym Polski, zaledwie 21.2% osób zatrudnionych w wie­ku 55-64 lat uczestniczyło w szkoleniach w miejscu pracy.

Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę, Association of International Certified Professional Accountants (AICPA & CIMA) komentuje: – W Polsce potrzebne jest wsparcie zarówno dla osób dopiero wcho­dzą­cych na rynek pracy, jak i pracowników o dłuższym stażu. – Wierzymy, iż istnieją dwa rozwiązania, które polski rząd mógłby wykorzystać, aby wesprzeć podnoszenie kwalifikacji zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników – program stażowy, który stanowiłby atrakcyjną propozycję i dla nowych pracowników, i dla pracodawców oraz  programu dla pracowników o dłuższym stażu pracy, umożliwiającego im zdobywanie nowych kwalifikacji, które zwiększą ich znaczenie dla orga­nizacji i gospodarki.

Wspieranie przedsiębiorstw w dążeniu do zrównoważonego rozwoju

REKLAMA

Wprowadzenie unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD) oraz jej transpozycja do polskiego prawa w 2017 r. spowodowała zwiększenie świadomości przed­siębiorców. Wraz z upowszechnieniem inicjatyw ESG (częściowo na skutek zmieniających się oczekiwań udziałowców, zmiany podejścia wśród podmiotów zapewniających finansowanie, nowych regulacji, debat społecznych i ryzyk reputacyjnych, ale również na skutek nowych szans biznesowych), zapotrzebowanie na informacje dotyczące ESG oraz weryfikację tych informacji będzie rosło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Andrew Harding FCMA, CGMA komentuje: – W Polsce, która znajduje się nadal na początku zmian w zakresie ESG, stwarza to istotne szanse dla podmiotów gospodarczych.
– Association of International Certified Professional Accountants wzięło udział w konsultacjach publicznych dotyczących projektu nowej unijnej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD). Zasugerowaliśmy, że zasadnicze znaczenie ma współpraca wszystkich uczestników rynku w ce­lu wypracowania kompleksowego globalnego podejścia do sprawozdawczości, zapew­niającego przejrzystość w kwestii sposobów wykorzystywania przez przedsiębiorstwa dostępnych zasobów do budowania długotrwałej wartości. Podkreśliliśmy również zasadniczą rolę, jaką odgrywają posiadacze tytułu CGMA.

– Wyrażamy gotowość do zaangażowania się i aktywnego udziału w dyskusji na temat tego niezwykle ważnego zagadnienia na poziomie krajowym.

Sugestie i rekomendacje AICPA & CIMA dotyczą:

  • Propozycji wdrożenia programu wsparcia, w którym MŚP mogłyby skorzystać z nieodpłatnego, niezależnego doradztwa w zakresie wpływu technologii na pop­rawę ich wyników i w przypadku spełnienia określonych wymów mogłyby uzyskać voucher na pokrycie części kosztów nowego oprogra­mowania.
  • Propozycji wdrożenia Programu Akceleracji Wzrostu, w ramach którego eksperci z dziedziny finansów i biznesu współpracowaliby z podmiotami gospodarczymi w celu identyfikacji barier wzrostu oraz wypracowania sposobów ich pokonywania, i który obejmowałby finansowanie dostępu do tego specjalistycznego wsparcia.
  • Zaadresowania problemu niedoboru wykwalifikowanego zasobu talentów poprzez wyko­rzystanie doświadczeń programów stażowych realizowanych w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwaj­caria i USA, jako nowej drogi wejścia pracowników na rynek pracy zarówno w przypadku tradycyjnych zawodów, jak i w zawodach specjalistycznych.
  • Propozycji wdrożenia programu dla pracowników powyżej 40. roku życia, by pomóc im w nabywaniu nowych kwalifikacji w szczególności w obszarach, na które popyt jest wyższy niż podaż: technologii, zarządzania i finansów.
  • Wspierania przedsiębiorstw w dążeniu do zrównoważonego rozwoju poprzez zachęcenie ich do przyjęcia sprawozdawczości zintegrowanej, zintegrowanego podejścia w biznesie i najlepszych prak­tyk z tym związanych oraz do uznania kluczowej roli specjalistów ds. rachunkowości zarządczej we wspieraniu ujawniania szerszego zakresu informacji dot. zmian klimatycznych i zrównowa­żonego rozwoju.
  • Umożliwienia pełnienia ról nadzorczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa przez posiadaczy tytułu CGMA, co miałoby pozytywny wpływ na finanse pub­liczne oraz wyniki przedsiębiorstw państwowych w Polsce.

Pełna treść dokumentu dostępna jest tutaj.

***

Association of International Certified Professional Accountants®, reprezentujące AICPA® & CIMA®, działa na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 696 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 192 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarząd­czej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecz­nemu i zrównoważonemu rozwojowi.

American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA