REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód przeznaczony na działalność gospodarczą nie korzysta ze zwolnienia

Adam Pawłowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy organizacją pracodawców. W ramach realizacji celów statutowych chcielibyśmy zorganizować kilka szkoleń i kursów. Szkolenia te są odpłatne, a ich koszty ponoszą uczestnicy. Uzyskany dochód chcemy również przeznaczyć na organizację dalszych szkoleń, biorąc pod uwagę przede wszystkim podniesienie ich merytorycznego poziomu. Czy działalność w tym zakresie powinniśmy uznać za działalność gospodarczą wykluczającą możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego?

Nie, w tym przypadku dochód nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Autopromocja

Przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są dochody m.in. organizacji pracodawców w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop).

Warto podkreślić, że statut związku pracodawców powinien określać m.in.:

• podstawowe cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,

• sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich (art. 8 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy o organizacjach pracodawców).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast majątek związków pracodawców, ich federacji i konfederacji powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z własnej działalności i dochodów z majątków organizacji (art. 6 ustawy). Przy czym dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki pracodawców służy realizacji ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między ich członków (art. 18 ust. 1 ustawy).

Z przepisów tych wynika, że organizacja pracodawców może prowadzić, obok działalności statutowej, także gospodarczą. Statut powinien w tym przypadku wskazywać sposób realizowania określonych w nim celów.

Uwaga!

W przypadku gdy dochód organizacji pracodawców zostanie przeznaczony na cel określony w statucie, ale związany z działalnością gospodarczą, nie może korzystać ze wspomnianego zwolnienia od podatku.

W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wspomniany dochód został przeznaczony na działalność gospodarczą. Przez działalność gospodarczą należy tu rozumieć:

• każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, tj. zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły; dotyczy to również wykonywania wolnego zawodu, a także

• każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek (art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej).

Jeśli wykonywana działalność spełnia powyższe warunki, będzie uznana za działalność gospodarczą nawet wówczas, gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Zatem nie będzie tu miał znaczenia np. fakt zarejestrowania działalności gospodarczej.

Za działalność statutową organizacji pracodawców należy więc uznać każdą działalność określoną w statucie, która nie posiada znamion działalności gospodarczej, czyli m.in. działalność taka nie może mieć charakteru zarobkowego, być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.

Z pytania wynika, że organizacja szkoleń i kursów:

Autopromocja

• przyniosła organizacji dochód, co oznacza, że ma charakter zarobkowy,

• nie jest przedsięwzięciem jednorazowym, a więc można uznać, że jest zorganizowana i ciągła.

W związku z tym należy więc uznać, że mamy tu do czynienia z działalnością usługową, która jest de facto działalnością gospodarczą w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów.

Autopromocja

Takie stanowisko odnajdziemy m.in. w decyzji z 22 czerwca 2007 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. 1401/BP-I/4210-45/07/Ich).

Oznacza to, że wspomniany w pytaniu dochód nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Adam Pawłowski

Podstawy prawne:

• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818

• ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095

• ustawa z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców - Dz.U. Nr 55, poz. 235; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA