Dochód przeznaczony na działalność gospodarczą nie korzysta ze zwolnienia

REKLAMA
REKLAMA
Nie, w tym przypadku dochód nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
REKLAMA
Przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są dochody m.in. organizacji pracodawców w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop).
Warto podkreślić, że statut związku pracodawców powinien określać m.in.:
• podstawowe cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,
• sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich (art. 8 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy o organizacjach pracodawców).
Natomiast majątek związków pracodawców, ich federacji i konfederacji powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z własnej działalności i dochodów z majątków organizacji (art. 6 ustawy). Przy czym dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki pracodawców służy realizacji ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między ich członków (art. 18 ust. 1 ustawy).
Z przepisów tych wynika, że organizacja pracodawców może prowadzić, obok działalności statutowej, także gospodarczą. Statut powinien w tym przypadku wskazywać sposób realizowania określonych w nim celów.
Uwaga!
W przypadku gdy dochód organizacji pracodawców zostanie przeznaczony na cel określony w statucie, ale związany z działalnością gospodarczą, nie może korzystać ze wspomnianego zwolnienia od podatku.
W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wspomniany dochód został przeznaczony na działalność gospodarczą. Przez działalność gospodarczą należy tu rozumieć:
• każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, tj. zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły; dotyczy to również wykonywania wolnego zawodu, a także
• każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek (art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej).
Jeśli wykonywana działalność spełnia powyższe warunki, będzie uznana za działalność gospodarczą nawet wówczas, gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Zatem nie będzie tu miał znaczenia np. fakt zarejestrowania działalności gospodarczej.
Za działalność statutową organizacji pracodawców należy więc uznać każdą działalność określoną w statucie, która nie posiada znamion działalności gospodarczej, czyli m.in. działalność taka nie może mieć charakteru zarobkowego, być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.
Z pytania wynika, że organizacja szkoleń i kursów:
• przyniosła organizacji dochód, co oznacza, że ma charakter zarobkowy,
• nie jest przedsięwzięciem jednorazowym, a więc można uznać, że jest zorganizowana i ciągła.
W związku z tym należy więc uznać, że mamy tu do czynienia z działalnością usługową, która jest de facto działalnością gospodarczą w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów.
Takie stanowisko odnajdziemy m.in. w decyzji z 22 czerwca 2007 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. 1401/BP-I/4210-45/07/Ich).
Oznacza to, że wspomniany w pytaniu dochód nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Adam Pawłowski
Podstawy prawne:
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169
• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818
• ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095
• ustawa z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców - Dz.U. Nr 55, poz. 235; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407
REKLAMA
REKLAMA