REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochód przeznaczony na działalność gospodarczą nie korzysta ze zwolnienia

Adam Pawłowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy organizacją pracodawców. W ramach realizacji celów statutowych chcielibyśmy zorganizować kilka szkoleń i kursów. Szkolenia te są odpłatne, a ich koszty ponoszą uczestnicy. Uzyskany dochód chcemy również przeznaczyć na organizację dalszych szkoleń, biorąc pod uwagę przede wszystkim podniesienie ich merytorycznego poziomu. Czy działalność w tym zakresie powinniśmy uznać za działalność gospodarczą wykluczającą możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego?

Nie, w tym przypadku dochód nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

REKLAMA

Autopromocja

Przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są dochody m.in. organizacji pracodawców w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop).

Warto podkreślić, że statut związku pracodawców powinien określać m.in.:

• podstawowe cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,

• sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich (art. 8 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy o organizacjach pracodawców).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast majątek związków pracodawców, ich federacji i konfederacji powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z własnej działalności i dochodów z majątków organizacji (art. 6 ustawy). Przy czym dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki pracodawców służy realizacji ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między ich członków (art. 18 ust. 1 ustawy).

Z przepisów tych wynika, że organizacja pracodawców może prowadzić, obok działalności statutowej, także gospodarczą. Statut powinien w tym przypadku wskazywać sposób realizowania określonych w nim celów.

Uwaga!

W przypadku gdy dochód organizacji pracodawców zostanie przeznaczony na cel określony w statucie, ale związany z działalnością gospodarczą, nie może korzystać ze wspomnianego zwolnienia od podatku.

W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wspomniany dochód został przeznaczony na działalność gospodarczą. Przez działalność gospodarczą należy tu rozumieć:

• każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, tj. zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły; dotyczy to również wykonywania wolnego zawodu, a także

• każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek (art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej).

REKLAMA

Jeśli wykonywana działalność spełnia powyższe warunki, będzie uznana za działalność gospodarczą nawet wówczas, gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Zatem nie będzie tu miał znaczenia np. fakt zarejestrowania działalności gospodarczej.

Za działalność statutową organizacji pracodawców należy więc uznać każdą działalność określoną w statucie, która nie posiada znamion działalności gospodarczej, czyli m.in. działalność taka nie może mieć charakteru zarobkowego, być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany.

Z pytania wynika, że organizacja szkoleń i kursów:

• przyniosła organizacji dochód, co oznacza, że ma charakter zarobkowy,

• nie jest przedsięwzięciem jednorazowym, a więc można uznać, że jest zorganizowana i ciągła.

W związku z tym należy więc uznać, że mamy tu do czynienia z działalnością usługową, która jest de facto działalnością gospodarczą w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów.

Takie stanowisko odnajdziemy m.in. w decyzji z 22 czerwca 2007 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. 1401/BP-I/4210-45/07/Ich).

Oznacza to, że wspomniany w pytaniu dochód nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Adam Pawłowski

Podstawy prawne:

• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 165, poz. 1169

• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 120, poz. 818

• ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095

• ustawa z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców - Dz.U. Nr 55, poz. 235; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA