REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy decydując się na import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?

 ChinskiRaport.pl
Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm
Chiny; Czy decydując się na  import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?
Chiny; Czy decydując się na import z Chin warto podpisać kontrakt handlowy z chińską firmą?

REKLAMA

REKLAMA

Chińskie prawo jest skomplikowane i bardzo często niejasne dla przedsiębiorców chcących robić biznes z Chinami. W dodatku jest to całkiem nowy system prawa, który ulega ciągłej ewolucji. Jak sobie poradzić w tej pajęczynie chińskich przepisów i wyzwań. Wiele firm zastanawia się jak w najlepszy sposób zabezpieczyć swoją transakcje handlową przeprowadzając handel z Chinami.

Jednym z zalecanych środków chroniących przedsiębiorcę jest kontrakt handlowy, oczywiście jeżeli przeprowadziliśmy wcześniej rzetelne sprawdzenie chińskiej firmy (weryfikację dokumentów i rejestracji chińskiej firmy a nie przeczytanie samej strony www).

Autopromocja

Bardzo często polskie firmy nie decydują się na spisanie prawnie wiążącego kontraktu handlowego prowadząc handl i import z Chin, dlaczego? Otóż wśród przedsiębiorców istnieje przekonanie, że nie warto, że nic to nie itd. Poniżej prezentujemy listę najczęstszych argumentów jakie polskie firmy podają jako argumenty przeciwko kontraktom handlowym z Chinami wraz z kontrargumentacją.

"To są dodatkowe koszta związane z importem z Chin"

Bardzo częstą motywacją jest oszczędność. Kontrakt handlowy to dodatkowy koszt co skutecznie odrzuca wielu polskich  przedsiębiorców. Jest to dość szokujące biorąc pod uwagę że koszty sporządzenia umowy są bardzo małe w porównaniu do kosztów z jakimi wiąże się cały proces importu z Chin. Dodatkowo mimo wielu przypadków nieuczciwych firm wiele osób wysyła pieniądze nieznajomym chińskim firmom w ciemno. Przy wysyłce pieniędzy do Chin warto wybrać sprawdzony sposób płatności.. Dopiero gdy pojawia się kłopot na przykład niezgodność towaru z opisem czy w ogóle brak jakiejkolwiek przesyłki z Chin, firma zastanawiają się jakie kroki podjąć. Oczywiście wtedy firmy żałują, że nie spisały kontraktu handlowego.

"Chińska firma jest sprawdzona i uczciwa. Szkoda zawracać sobie głowę kontraktem"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli przeprowadziłeś weryfikację firmy z chin, masz z nią dobry kontakt i jesteś pewien, że Cię nie oszukają to i tak  warto mieć spisane wszelkie ustalenia na papierze. Spisać powinniśmy nie tylko kto komu płaci ile pieniędzy, kiedy, w jakiej walucie, za co,  kto pokrywa koszty transportu, oraz wiele innych ważnych ustaleń. Jasne ustalenie warunków współpracy wcześniej pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych nieporozumień. Kontrakt powinien klarownie opisywać wszelkie warunki transakcji handlowej z chińską firmą.

"Kontrakt jest bezwartościowy nie będę jechał się procesować do Chin"

Faktycznie, bardzo często wytoczenie sprawy sądowej w Chinach jest kosztowane i czasochłonne. Warto mieć możliwość jakiegokolwiek działania w przypadku problemów a jeżeli z góry zamykać sobie drogę sądową, zwłaszcza w przypadku dużego zamówienia. Warto dodać, że umowa handlowa pełni rolę dokumentu, który jasno rozdziela zobowiązania każdej ze stron umowy oraz pokazuje partnerowi biznesowemu, że podchodzimy na poważnie biznesu w Chinach.

Komplet Podatki 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

"Chińskie firmy nie chcą podpisywać umowy, nie chcę stracić kontrahenta"

Często to może być problem. Jednak większość przezornych firm (w szczególności tych z zachodu) nie handluje z Chinami na "dobre słowo". Jeżeli firma będzie się zapierać przed podpisaniem kontraktu handlowego to możemy sobie wyobrazić, że w momencie kiedy już otrzyma pieniądze będzie równie ciężko negocjować z nimi np. warunki naprawcze czy gwarancyjne niedziałającego produktu. Zwłaszcza, że prawnie się chińska firma do niczego nie zobowiązała.

"Boję się że urażę chińczyków, to odmienna kultura i etykieta biznesu."

Kultura chińskiego biznesu jest faktycznie różna od naszej zachodniej, jednak Chińczycy robią interesy z firmami z całego świata. Przyzwyczajają się co raz bardziej to międzynarodowych standardów handlowych. Poza tym umowy handlowe są bardzo mocno wpisane w chińską kulturę i historie. Jeżeli firma będzie tłumaczyć się "kulturą biznesu" i nie będzie chciała słyszeć o dokumencie to bardzo źle świadczy o wiarygodności chińskiej firmy a nie naszej. Zawsze można się wytłumaczyć tym, że np. nasz bank czy prawnik wymaga umowy handlowej po naszej stronie.

"Chiński kontrahent wystawił mi fakturę pro formę, to nam wystarczy"

Jest to bardzo naiwne podejście do handlu z Chinami, Faktura pro forma nie jest dokumentem finansowym w świetle prawa chińskiego (ani też polskiego).

"Bardzo mi się spieszy  importem a kontrakt handlowy tylko odwlecze proces w czasie, nie możemy sobie na to pozwolić"

To na co nie powinniśmy sobie pozwolić to przelewanie pieniędzy na konto, które nie jest potwierdzone w kontrakcie handlowym. Pośpiech jest bardzo złą strategią jeżeli chodzi o import i handel z Chinami.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

"Od lat handluje z chińską firmą i zawsze bez kontraktu. Czemu miałbym coś zmieniać?"

Jeżeli udaje się przez lata bezproblemowo handlować z chińskimi firmami, to czemu kusić los nie zabezpieczając swoich interesów na przyszłość. Tym bardziej jeżeli faktycznie dużo  importujesz to umowę handlową będzie można po modyfikacji używać ponownie przy kolejnych zamówienia, lub przy zamówieniach od innych chińskich firm.

"Jak będzie coś nie tak to pójdę w Polsce na policję, do sądu i na prokuraturę. Oni się tym zajmą. Umowa ustna jest przecież wiążąca z chińską firmą"

Organy sprawiedliwości RP nie mają jurysdykcji na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Tak więc niestety dużo nam nie pomogą. Co do umowy ustnej, to w Chinach nie jest ona wiążąca.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA