reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy trzeba zapłacić za usunięcie zużytego sprzętu elektronicznego

Czy trzeba zapłacić za usunięcie zużytego sprzętu elektronicznego

Po ostatnich porządkach w firmie stwierdziliśmy, że w magazynie zalega bardzo dużo zużytego sprzętu elektronicznego, jak: stare komputery, monitory, klawiatury, faksy i inne. Chcieliśmy to wyrzucić do śmietnika, ale nasz szef twierdzi, że nie możemy tak postąpić, a na dodatek musimy za utylizację takich odpadów zapłacić. Czy to prawda?


ODPOWIEDŹ

Rzeczywiście, szef ma rację. Postępowanie z odpadami powstałymi ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego od 21 października 2005 r. regulują dwie ustawy - o zużytym sprzęcie elektronicznym oraz o odpadach. Najważniejsza jest pierwsza ustawa, natomiast w przypadkach w niej nieuregulowanych, a dotyczących postępowania z zużytym sprzętem, należy stosować przepisy ustawy o odpadach. Szczegółowe obowiązki użytkownika sprzętu oraz sposób postępowania z zużytym sprzętem w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym reguluje jej rozdział piąty. W myśl zawartych tam przepisów użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu taki zużyty sprzęt oraz, co należy bezwzględnie podkreślić, zakazuje umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami, np. komunalnymi. Pamiętajmy jednak, że ustawa zapewniła możliwość bezpłatnego oddawania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych zbierającemu ten sprzęt. Oznacza to, że kupując nową lodówkę, starą możemy oddać bezpłatnie sprzedawcy nowej. Dotyczy to jednak gospodarstw domowych.

Zbierającym zużyty sprzęt zgodnie z ustawą jest: gminna jednostka organizacyjna prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych, przedsiębiorca posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, prowadzący punkt zbierania zużytego sprzętu, w tym sprzedawca detaliczny i hurtowy.

Sprzedawca detaliczny i hurtowy ma obowiązek przyjąć zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych, w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt i jeżeli ten sprzęt jest tego samego rodzaju.

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama