Szkolenia bhp prowadzone przez stowarzyszenie
REKLAMA
Ponieważ szkolenia bhp muszą być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w przepisach prawa, to w 2011 r. nadal korzystają ze zwolnienia z VAT.
REKLAMA
Zgodnie z dodanym na mocy powyższej nowelizacji art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (inne niż świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty):
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: rozporządzenie) określa m.in:
1) szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) zakres szkolenia,
3) wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia,
4) sposób dokumentowania szkolenia.
Według § 4 ust. 1 rozporządzenia, szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzą jednostki organizacyjne, o których mowa w § 4 ust. 1, czyli jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przez jednostki prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 1a pkt 2 rozporządzenia) rozumie się:
a) placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego,
b) szkołę ponadgimnazjalną,
c) jednostkę badawczo-rozwojową, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową,
d) stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
e) osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Organizowane przez stowarzyszenie szkolenia bhp należy zatem uznać za zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT.
ZWOLNIENIA Z VAT PO ZMIANACH
Od 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Celem zmian było przede wszystkim uwzględnienie w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) klasyfikacji PKWiU z 2008 r., zawartej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Na mocy tej nowelizacji uchylono załącznik nr 4 do ustawy o VAT, określający usługi zwolnione z podatku. Przeniesiono je natomiast bezpośrednio do ustawy o VAT - dodając przepisy art. 41 ust. 1 pkt 17-41. Jednocześnie zrezygnowano z identyfikacji usług za pomocą klasyfikacji statystycznej na rzecz opisu tych usług oraz określenia zakresu i warunków stosowania zwolnienia.
Krzysztof Rustecki
Podstawy prawne:
- ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1726
- ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 226, poz. 1476
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz.U. Nr 180, poz. 1860
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat