reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Do jakich kosztów zaliczyć i jak ująć nieobowiązkową składkę członkowską

Do jakich kosztów zaliczyć i jak ująć nieobowiązkową składkę członkowską

Do jakich kosztów zakwalifikować składkę na rzecz organizacji, do których spółka nie jest obowiązana przynależeć? Czy składka ta stanowi koszt podatkowy?

RADA

 

Składkę wniesioną na rzecz organizacji, do których spółka nie jest obowiązana przynależeć, kwalifikujemy jako „Pozostałe koszty rodzajowe”. Zasadniczo tego typu składki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, poza pewnymi wyjątkami.

uzasadnienie

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaty za nieobowiązkową składkę członkowską jest możliwe w ograniczonym zakresie. Uzależnione jest to od rodzaju organizacji i odpowiedniego udokumentowania poniesionego kosztu.

Warunkiem uznania za koszt podatkowy składek na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców jest fakt działania tych organizacji na podstawie odrębnych ustaw.

Nie jest wystarczający argument, że składka stanowi wydatek w celu uzyskania przychodu, a przynależność do organizacji spowoduje w przyszłości większe przychody przedsiębiorstwa.

Według przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu składek na rzecz organizacji, do których przynależność podatnika nie jest obowiązkowa. Wyjątek stanowią:

l składki organizacji spółdzielczych na rzecz związków rewizyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej, z tym że górną granicę składki określi minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Spółdzielczej,

l składki na rzecz organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców, działających na podstawie odrębnych ustaw - do wysokości łącznie nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty odpowiadającej 0,15% kwoty wynagrodzeń wypłaconych w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Przykładem takiej organizacji mogą być izby gospodarcze zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców.

Przykład

Spółka stała się członkiem izby gospodarczej. W związku z tym została zobowiązana do opłacania rocznych składek w wysokości 1000 zł.

Wartość wypłaconych wynagrodzeń w poprzednim roku podatkowym, stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wyniosła 100 000 zł.

Ustalenie limitu składki, jaki może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym:

100 000 zł × 0,15% = 150 zł

Ewidencja księgowa wniesionej składki

1. Zarachowanie składki:

Wn „Pozostałe koszty rodzajowe” 1 000

Ma „Pozostałe rozrachunki” 1 000

2. Zapłata składki:

Wn „Pozostałe rozrachunki” 1 000

Ma „Rachunek bankowy” 1 000

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

l art. 16 ust. 1 pkt 37 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Katarzyna Domżała

księgowa z licencją MF

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama