REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybór pracownika na członka zarządu a liczba umów o pracę

Magdalena Opalińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierownika administracyjnego. Ostatnio został wybrany na członka zarządu naszej spółki. Chcemy go zatrudnić na podstawie umowy o pracę jako członka zarządu. Ponadto, nadal będzie wykonywał pracę kierownika administracyjnego. Czy w takiej sytuacji należy sporządzić dla pracownika drugą, odrębną umowę o pracę, czy możemy dokonać zmiany dotychczasowej umowy o pracę i zatrudniać go na podstawie jednej umowy?

W przedstawionej sytuacji, aby zatrudnić pracownika jako członka zarządu na podstawie umowy o pracę, mogą Państwo zmienić dotychczasową umowę o pracę pracownika. Najlepiej zrobić to za porozumieniem stron, zatrudniając pracownika w ramach jednej umowy jednocześnie na dwóch stanowiskach, tj. jako członka zarządu i kierownika administracji. Jeżeli pracownik nie zgodzi się na zmianę umowy za porozumieniem stron, można mu ją zmienić na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli pracownik nie zgodzi się na nowe warunki pracy, umowa o pracę rozwiąże się definitywnie. W omawianej sytuacji pracownik jest prawdopodobnie zainteresowany wykonywaniem pracy na stanowisku kierownika administracyjnego i jednocześnie członka zarządu, więc dokonywanie zmiany umowy w formie wypowiedzenia zmieniającego nie będzie zapewne konieczne.

Autopromocja

Jeżeli pracownik - pracując na dwóch stanowiskach - ze względu na dużą liczbę obowiązków nie będzie mógł pracować na pełny etat, ponieważ będzie wykonywał pracę przekraczającą normy czasu właściwe dla pełnego etatu, konieczne będzie zatrudnienie go na podstawie dwóch umów o pracę. Należy bowiem pamiętać, że zatrudnienie pracownika na podstawie jednej umowy na dwóch stanowiskach pracy powoduje, że wymiar czasu pracy tego pracownika nie może być wyższy niż pełny etat. Wówczas jedna umowa będzie określała, w jakim wymiarze czasu pracy pracownik jest zatrudniony na stanowisku kierownika administracyjnego, a druga - w jakim wymiarze czasu pracy pracownik wykonuje obowiązki członka zarządu. W takim przypadku, należy dać pracownikowi nową umowę na stanowisko członka zarządu oraz ewentualnie zmienić, np. w zakresie wymiaru etatu albo wynagrodzenia (jeżeli jest to konieczne), umowę na stanowisku kierownika administracyjnego.

Kłopoty w przypadku zatrudnienia członka zarządu i kierownika administracyjnego na podstawie dwóch odrębnych umów mogłyby powstać w zakresie rozliczenia czasu pracy, gdyż - wykonując obowiązki kierownika administracyjnego - pracownik nie może jednocześnie pełnić obowiązków członka zarządu. Musiałby zatem np. w godz. od 8.00 do 12.00 pełnić funkcję kierownika administracyjnego, a w godz. od 12.00 do 16.00 zajmować stanowisko członka zarządu. Takie rozdzielenie pracy pracownika pracującego na dwóch stanowiskach mogłoby powodować jedynie kłopoty organizacyjne. Natomiast pracownik, który ma w jednej umowie o pracę dwa stanowiska pracy, może - w zależności od potrzeb - swobodnie łączyć te prace.

Członek zarządu wykonujący pracę na podstawie umowy o pracę jest objęty ochroną wynikającą z przepisów prawa pracy.

Reasumując, przepisy kodeksu spółek handlowych nie rozstrzygają kwestii dotyczącej formy zatrudnienia osoby mającej pełnić funkcję członka zarządu. Sam fakt wyboru na członka zarządu tworzy między osobą wybraną a spółką jedynie stosunek organizacyjny. Nie ma jednak przeszkód prawnych do zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Nie ma przy tym konieczności sporządzania dla niego drugiej umowy o pracę. Wystarczy, że dokonają Państwo zmiany dotychczasowej umowy o pracę, zatrudniając pracownika na dwóch stanowiskach, tj. członka zarządu i kierownika administracyjnego na podstawie jednej umowy o pracę na pełny etat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Magdalena Opalińska

Podstawa prawna:

• art. 22 i 29 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.),

• art. 18 i 379 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA