REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie byłemu wspólnikowi nieruchomości w ramach rozliczeń w udziałach spółki podlega VAT

Agnieszka Jasiorowska

REKLAMA

Czy w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej jednego ze wspólników i przekazaniem mu w ramach rozliczeń w udziałach spółki prawa wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności budynku użytkowego (przy nabyciu pierwotnym spółka korzystała z prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytego budynku) powstaje obowiązek opodatkowania VAT tych czynności przez spółkę? Czy transakcja ta rodzi skutki podatkowe w zakresie VAT dla występującego wspólnika?
RADA
Tak, czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Całość transakcji należy opodatkować stawką 22%. Dla występującego wspólnika transakcja ta nie rodzi skutków w zakresie VAT.
UZASADNIENIE
Przepisy kodeksu spółek handlowych stanowią, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej istnieje obowiązek rozliczenia się z tym wspólnikiem (art. 65 § 1-5 k.s.h.).
Rozliczenie to następuje m.in. poprzez wypłatę udziału kapitałowego ustalonego na podstawie wartości wkładu wniesionego do spółki, powiększonego o pozostawione w spółce zyski i ewentualnie pomniejszonego o kwotę partycypowania w stratach.
Zasadą jest, że udział powinien być wypłacony w pieniądzu (art. 65 § 3 ). Jednak w przypadku zgodnego działania wszystkich wspólników spółki jawnej wypłata udziału kapitałowego może nastąpić poprzez wydanie nabytych lub wytworzonych w trakcie trwania spółki środków trwałych i innych składników majątku w naturze. Taki sposób rozliczenia VAT przyjęła Państwa spółka.
Jeżeli spółka w miejsce świadczenia pieniężnego wyda wspólnikowi towar stanowiący równowartość tego świadczenia, to aby odpowiedzieć, czy czynność ta podlega VAT, należy rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z dostawą towarów. Dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spłata udziału nastąpi poprzez przekazanie występującemu wspólnikowi m.in. własności budynków i prawa użytkowania wieczystego gruntu, będących własnością spółki. Dochodzi więc w tym przypadku do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a tym samym powyższa czynność spełnia definicję dostawy towarów. Oznacza to, że podlega ona opodatkowaniu VAT. Jednocześnie dostawa ta ma charakter odpłatny, gdyż przeniesienie prawa własności i użytkowania wieczystego następuje w zamian za wniesione wcześniej udziały.
Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. Jak czytamy w piśmie z 27 lutego 2006 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach, nr PP/443-231/05/06: „Jeżeli zatem spółka w miejsce świadczenia pieniężnego wyda wspólnikowi towar równowartości tego świadczenia, czynność ta (dostawa) ma bezspornie charakter odpłatny, a wynagrodzenie stanowi równowartość należnego świadczenia pieniężnego. Reasumując, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że wydanie przez Spółkę (Wnioskodawcę) występującemu wspólnikowi towarów w miejsce należnego świadczenia pieniężnego, o którym mowa we wniosku, stanowi odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. Dotyczy to wszystkich towarów stanowiących własność Spółki, związanych z jej działalnością, niezależnie od sposobu ich nabycia, tj. wytworzonych i zakupionych przez Spółkę, jak również wniesionych do Spółki jako wkłady niepieniężne (aporty); opodatkowaniu nie podlegają natomiast towary stanowiące własność wspólnika i przekazane Spółce wyłącznie do używania (np. na podstawie umowy użyczenia). Tut. organ informuje, że podatek VAT od ww. czynności nalicza się według stawek obowiązujących dla dostawy poszczególnych towarów, z uwzględnieniem zwolnień przedmiotowych przewidzianych w omawianej ustawie o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. (m.in. zwolnienie dostawy towarów używanych -- art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 i ust. 6 ustawy) i w przepisach wykonawczych”.
Będą w tym przypadku obowiązywały takie same zasady opodatkowania, jak gdyby spółka sprzedawała nieruchomość wraz z prawem użytkowania wieczystego. VAT od ww. czynności nalicza się według stawek obowiązujących dla dostawy poszczególnych towarów, z uwzględnieniem zwolnień przewidzianych w ustawie - m.in. zwolnienia dostawy towarów używanych, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jednak w Państwa przypadku zwolnienia dotyczącego towarów używanych nie można zastosować, ponieważ przy nabyciu budynku przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Skoro jest to budynek użytkowy, jego dostawa będzie podlegać opodatkowaniu według stawki 22%. W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o postanowieniach art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z niego, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Dostawa (sprzedaż) zabudowanego gruntu podlega w całości opodatkowaniu według stawki odpowiedniej dla budynku znajdującego się na tym gruncie.
 
Przykład
Spółka w ramach rozliczeń ze wspólnikiem przekazała mu nieruchomość (data zakończenia budowy 1995 r.), która ma charakter użytkowy. Przy nabyciu nieruchomości spółka nie odliczyła VAT. Wartość gruntu wyniosła 10 000 zł, natomiast nieruchomości 150 000 zł. Budynek można potraktować jako towar używany, dlatego całość obrotu w kwocie 160 000 zł będzie korzystała ze zwolnienia.
 
Jeśli wspólnik jest podatnikiem VAT, będzie istniał również obowiązek wystawienia faktury VAT. Jeśli nie, to fakturę wystawimy tylko na żądanie wspólnika.
Na wspólniku nie ciążą żadne obowiązki w VAT z tytułu nabycia nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego.
 
• art. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 
Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA