reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy wniesienie udziałów w spółce z o.o. do spółki jawnej rodzi przychód u wspólnika

Czy wniesienie udziałów w spółce z o.o. do spółki jawnej rodzi przychód u wspólnika

Osoby fizyczne planują założenie spółki jawnej. Wkładem niepieniężnym jednego ze wspólników mają być jego udziały w spółce z o.o. Czy wnosząc taki aport, wspólnik będzie obowiązany do zapłaty podatku z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki jawnej?


RADA

Zdaniem organów podatkowych wniesienie udziałów jako wkładu do spółki osobowej jest neutralne podatkowo. Wynika to z faktu, że w wyniku tego rodzaju czynności wspólnik nie osiąga przychodu należnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 updof kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c) tego artykułu, stanowią odrębne źródło przychodu. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) updof).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

W świetle przedstawionych przepisów należy zadać sobie pytanie, czy wniesienie udziałów w spółce z o.o. jako wkładu do spółki jawnej może być utożsamione z ich zbyciem.

W myśl przepisów k.s.h. wkład wspólnika do spółki jawnej może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Prawa, które wspólnik zobowiązuje się wnieść do spółki, uważa się za przeniesione na spółkę.

Z powyższego wynikałoby, iż wspólnik trwale wyzbywa się udziałów na rzecz spółki jawnej, a zatem będzie zobowiązany do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 30b ust. 1 updof.

Analiza pism organów podatkowych wskazuje jednak, że ich zdaniem w wyniku tego rodzaju czynności podatnik nie osiąga przychodu należnego.

W piśmie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 4 lipca 2005 r. nr II/415/011/109/25841/05/MW czytamy, że:

(...) podwyższenie wkładu wiąże się ze zwiększeniem przysługującego wspólnikowi spółki udziału kapitałowego, który z kolei wpływa na wysokość jego udziału w zysku lub stracie spółki. Wartość nabytego prawa uzależniona jest bowiem od rzeczywistej kondycji spółki. Wobec powyższego uznać należy, że w przedmiotowej sprawie przepis art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania, ponieważ operacja polegająca na podwyższeniu przez Podatnika wkładów w spółce jawnej posiadanymi udziałami i akcjami w spółkach kapitałowych nie ma charakteru odpłatnego.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w piśmie z 17 października 2005 r. nr BI/4117-0049/05. W piśmie tym organ podatkowy starał się określić warunki, w jakich udziały będące przedmiotem wkładu do spółki osobowej mogą zostać opodatkowane. Czytamy w nim, że:

(...) kierując się wykładnią systemową i celowościową, należy uznać, iż w momencie wniesienia udziałów lub papierów wartościowych w formie aportu do innej spółki nie występuje jeszcze obowiązek podatkowy. Moment opodatkowania zostaje w tym przypadku przesunięty na dzień zbycia udziałów (akcji) objętych za wkład niepieniężny, którego przedmiotem były udziały.

• art. 10, art. 48 § 2 i 3 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), art. 30b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama