reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Dywidenda jest przychodem finansowym

Dywidenda jest przychodem finansowym

W księgach akcjonariusza dywidenda staje się przychodem finansowym w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku.


Przypomnijmy, że pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły w księgach rachunkowych spółki akcyjnej zysk przenoszony jest na konto rozliczeń następującym zapisem: strona Wn konta 860 - „Wynik finansowy”, strona Ma konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”.

Z kolei jeżeli walne zgromadzenia podejmie decyzję o wypłacie dywidendy, jej wartość należy zarachować dokonując operacji: strona Wn konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”, strona Ma konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”.

Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o wypłacie dywidend, należy spełnić wymagania art. 396 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy spółka osiągnie zysk, należy w pierwszej kolejności przeznaczyć z niego co najmniej 8 proc. na kapitał zakładowy (strona Wn konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”, strona Ma konta - „Kapitał zapasowy”). Takie działanie jest konieczne dopóki wartość tego kapitał nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego. Ma to na celu zabezpieczenie środków na straty bilansowe, które spółka może ponieść w kolejnych latach. Jeżeli ten warunek jest spełniony, zysk można podzielić odpowiednio między akcjonariuszy.

Kolejne zapisy księgowe będą się natomiast łączyć z faktem, że w związku z wypłatą dywidend na spółce jako na płatniku ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Poszczególne operacje będą więc przebiegały w następujący sposób:

1. Zarachowanie podatku od dywidendy odzwierciedla zapis: strona Wn konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”, strona Ma konta 222 - „Rozrachunki płatnika z tytułu pobranych zaliczek”,

2. Wypłata akcjonariuszom dywidendy w kwocie netto: strona Wn konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”, strona Ma konta 130 - „Rachunek bankowy”.

Warto przeanalizować również ewidencję tego zdarzenia gospodarczego w księgach akcjonariusza. Dywidenda w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku staje się dla niego przychodem finansowych i jest ujmowana w kwocie brutto następującym zapisem: strona Wn konta 258 - „Rozrachunki z emitentem z tytułu wypłaty dywidend”, strona Ma konto 751 - „Dywidendy i udziały w zyskach”. Natomiast wartość odprowadzonego przez emitenta podatku na koncie zespołu 8 zapisem: strona Wn 871 - „Podatek dochodowy”, strona Ma konta 258 - „Rozrachunki z emitentem z tytułu wypłaty dywidend”.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 396 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama