REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda jest przychodem finansowym

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W księgach akcjonariusza dywidenda staje się przychodem finansowym w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku.

Przypomnijmy, że pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły w księgach rachunkowych spółki akcyjnej zysk przenoszony jest na konto rozliczeń następującym zapisem: strona Wn konta 860 - „Wynik finansowy”, strona Ma konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”.

REKLAMA

Autopromocja

Z kolei jeżeli walne zgromadzenia podejmie decyzję o wypłacie dywidendy, jej wartość należy zarachować dokonując operacji: strona Wn konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”, strona Ma konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”.

Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o wypłacie dywidend, należy spełnić wymagania art. 396 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy spółka osiągnie zysk, należy w pierwszej kolejności przeznaczyć z niego co najmniej 8 proc. na kapitał zakładowy (strona Wn konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”, strona Ma konta - „Kapitał zapasowy”). Takie działanie jest konieczne dopóki wartość tego kapitał nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego. Ma to na celu zabezpieczenie środków na straty bilansowe, które spółka może ponieść w kolejnych latach. Jeżeli ten warunek jest spełniony, zysk można podzielić odpowiednio między akcjonariuszy.

Kolejne zapisy księgowe będą się natomiast łączyć z faktem, że w związku z wypłatą dywidend na spółce jako na płatniku ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Poszczególne operacje będą więc przebiegały w następujący sposób:

1. Zarachowanie podatku od dywidendy odzwierciedla zapis: strona Wn konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”, strona Ma konta 222 - „Rozrachunki płatnika z tytułu pobranych zaliczek”,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wypłata akcjonariuszom dywidendy w kwocie netto: strona Wn konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”, strona Ma konta 130 - „Rachunek bankowy”.

Warto przeanalizować również ewidencję tego zdarzenia gospodarczego w księgach akcjonariusza. Dywidenda w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku staje się dla niego przychodem finansowych i jest ujmowana w kwocie brutto następującym zapisem: strona Wn konta 258 - „Rozrachunki z emitentem z tytułu wypłaty dywidend”, strona Ma konto 751 - „Dywidendy i udziały w zyskach”. Natomiast wartość odprowadzonego przez emitenta podatku na koncie zespołu 8 zapisem: strona Wn 871 - „Podatek dochodowy”, strona Ma konta 258 - „Rozrachunki z emitentem z tytułu wypłaty dywidend”.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 396 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA