Dywidenda jest przychodem finansowym
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, że pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok ubiegły w księgach rachunkowych spółki akcyjnej zysk przenoszony jest na konto rozliczeń następującym zapisem: strona Wn konta 860 - „Wynik finansowy”, strona Ma konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”.
REKLAMA
Z kolei jeżeli walne zgromadzenia podejmie decyzję o wypłacie dywidendy, jej wartość należy zarachować dokonując operacji: strona Wn konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”, strona Ma konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”.
Jednak zanim zostanie podjęta decyzja o wypłacie dywidend, należy spełnić wymagania art. 396 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem w przypadku gdy spółka osiągnie zysk, należy w pierwszej kolejności przeznaczyć z niego co najmniej 8 proc. na kapitał zakładowy (strona Wn konta 820 - „Rozliczenie wyniku finansowego”, strona Ma konta - „Kapitał zapasowy”). Takie działanie jest konieczne dopóki wartość tego kapitał nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego. Ma to na celu zabezpieczenie środków na straty bilansowe, które spółka może ponieść w kolejnych latach. Jeżeli ten warunek jest spełniony, zysk można podzielić odpowiednio między akcjonariuszy.
Kolejne zapisy księgowe będą się natomiast łączyć z faktem, że w związku z wypłatą dywidend na spółce jako na płatniku ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego do urzędu skarbowego. Poszczególne operacje będą więc przebiegały w następujący sposób:
1. Zarachowanie podatku od dywidendy odzwierciedla zapis: strona Wn konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”, strona Ma konta 222 - „Rozrachunki płatnika z tytułu pobranych zaliczek”,
2. Wypłata akcjonariuszom dywidendy w kwocie netto: strona Wn konta 257 - „Rozrachunki z akcjonariuszami z tytułu dywidend”, strona Ma konta 130 - „Rachunek bankowy”.
Warto przeanalizować również ewidencję tego zdarzenia gospodarczego w księgach akcjonariusza. Dywidenda w momencie wydania uchwały przez emitenta o podziale zysku staje się dla niego przychodem finansowych i jest ujmowana w kwocie brutto następującym zapisem: strona Wn konta 258 - „Rozrachunki z emitentem z tytułu wypłaty dywidend”, strona Ma konto 751 - „Dywidendy i udziały w zyskach”. Natomiast wartość odprowadzonego przez emitenta podatku na koncie zespołu 8 zapisem: strona Wn 871 - „Podatek dochodowy”, strona Ma konta 258 - „Rozrachunki z emitentem z tytułu wypłaty dywidend”.
Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl
Podstawa prawna
• Art. 396 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat