Czy wydatki na rejestrację w KRS są kosztem
REKLAMA
REKLAMA
AGNIESZKA MICHALAK
REKLAMA
główna księgowa, FPA Group
Tak
Opłaty poniesione przy rejestracji sp. z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych (art. 161 par. 1 k.s.h.) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji jest stanem przejściowym i nie posiada osobowości prawnej (do chwili wpisu do KRS). Przepisy prawa handlowego pozwalają na podejmowanie przez spółkę w organizacji wielu czynności, m.in. nabywanie praw. Spółki kapitałowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, a więc stosuje się do nich zasady ogólne ustawy. Spółki w organizacji są traktowane na równi z kapitałowymi dla celów określenia odpowiedzialności za zaległości podatkowe.
Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 wspomnianej ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych w organizacji (art. 1 ust. 1) oraz wydatki na rejestrację w KRS, które nie są wymienione w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Natomiast za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane (art. 12 ust. 3).
Aby konkretny wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, musi być on powiązany bezpośrednio z działalnością spółki lub powinien istnieć związek pośredni między wydatkiem a przychodami, jak również wydatek musi być właściwie udokumentowany.
Celem poniesienia kosztów rejestracji jest między innymi funkcjonowanie spółki w celu uzyskania przez nią przychodów, są to wydatki związane z ogólnymi kosztami funkcjonowania spółki. W związku z tym wydatki te są pośrednio związane z przyszłymi przychodami spółki.
(ŁZ)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 161 par. 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 ze zm.).
n Art. 15 ustawy z 15 lutego 1992 r.o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat