Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wynik finansowy w spółkach osobowych

Krystyna Michaluk
inforCMS
Jak podzielić i księgować wynik finansowy osoby fizycznej prowadzącej księgi handlowe? Niepodzielony zniekształca kapitał podstawowy i zwiększa sumę aktywów, chociaż jest w nim zawarta kwota zapłaconego podatku dochodowego oraz kwota, którą właściciel wydał w ciągu roku na swoje potrzeby.

RADA

W przedsiębiorstwie osoby fizycznej (osób fizycznych) wynik finansowy należy ustalić w wysokości brutto. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym, przypisanym przedsiębiorcy, a nie jego przedsiębiorstwu. Pomimo że zaliczki na ten podatek są płacone w trakcie roku z konta przedsiębiorstwa, nie ma on wpływu na ustalenie wysokości wyniku finansowego. Wszelkie wydatki i pobrane kwoty (w tym także zapłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych) powinny być w trakcie roku ewidencjonowane na koncie rozrachunkowym w zespole 2 „Rozrachunki z właścicielem”.

UZASADNIENIE

W spółkach osobowych przepływy między majątkiem przedsiębiorstwa a majątkiem osobistym mogą być dokonywane bez ograniczeń. Przedsiębiorca może więc pobierać z konta firmy kwoty na własne potrzeby. Fakt ten nie wpływa na wynik finansowy. Pobrane lub zapłacone kwoty powinny być jednak ewidencjonowane i mogą mieć wpływ na wysokość kapitału podstawowego firmy. Kapitał podstawowy przedsiębiorstwa osoby fizycznej nie jest wielkością stałą. Przepisy prawa nie określają jego wysokości. Decyduje o tym wyłącznie właściciel.

W spółkach osobowych, przedsiębiorstwach osób fizycznych wynik finansowy należy ustalić w wysokości brutto, bez pomniejszania o zapłacony podatek dochodowy. Wynika to z faktu, że podatek dochodowy jest zobowiązaniem osoby prowadzącej działalność, a nie przedsiębiorstwa. Wszelkie wydatki i pobrane kwoty (w tym także zapłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych) powinny być w trakcie roku ewidencjonowane na koncie rozrachunkowym w zespole 2 „Rozrachunki z właścicielem”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tabela. Zapisy na koncie „Rozrachunki z właścicielem”

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Saldo konta „Rozrachunki z właścicielem” na koniec roku powinno być rozliczone. Jeżeli na koniec roku saldo jest debetowe (Wn), może ono być rozliczone poprzez dokonaną przez właściciela wpłatę lub zmniejszenie kapitału podstawowego. Jeśli natomiast saldo na koniec okresu jest kredytowe (Ma), może być rozliczone poprzez wypłatę kwoty salda właścicielowi lub zwiększenie kapitału firmy.

Ustalony za rok obrotowy wynik finansowy jest przenoszony na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W zależności od rodzaju i wysokości salda konta rozrachunków oraz decyzji właściciela kwota pozostająca na tym koncie rozliczana jest gotówką albo koryguje wielkość kapitału podstawowego przedsiębiorstwa.

Przykład

Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Ze względu na wysokość obrotu i fakt podlegania przepisom ustawy o rachunkowości prowadzi księgi rachunkowe. W roku obrotowym wynik finansowy z działalności wyniósł 200 000 zł. W trakcie roku opłacono przelewem z rachunku bankowego firmy 40 000 zł tytułem zaliczki na podatek dochodowy właściciela oraz 2245,38 zł tytułem ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto właściciel pobrał na własne potrzeby z konta bankowego kwotę 50 000 zł. Kapitał podstawowy firmy na początek okresu wynosił 300 000 zł. Zgodnie z decyzją właściciela osiągnięty wynik finansowy po pomniejszeniu o poniesione wydatki zwiększy kapitał firmy.

Ewidencja księgowa

1. Zarachowanie zaliczek na podatek dochodowy od właściciela:

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 40 000,00

Ma „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z US” 40 000,00

 

2. Zapłata podatku:

Wn „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z US” 40 000,00

Ma „Rachunek bankowy” 40 000,00

3. Obciążenie właściciela kwotą zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne:

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 2 245,38

Ma „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z ZUS” 2 245,38

4. Zapłata przelewem składki na ubezpieczenie zdrowotne właściciela:

Wn „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z ZUS” 2 245,38

Ma „Rachunek bankowy” 2 245,38

5. Kwoty pobrane z konta bankowego przez właściciela:

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 50 000,00

Ma „Rachunek bankowy” 50 000,00

6. Rozliczenie wyniku finansowego:

Wn „Wynik finansowy” 200 000,00

Ma „Rozrachunki z właścicielem” 200 000,00

7. Korekta kapitału przedsiębiorstwa o saldo rozrachunków:

200 000 zł - 40 000 zł - 2245,38 zł - 50 000,00 zł = 107 754,62 zł

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 107 754,62

Ma „Kapitał podstawowy” 107 754,62

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po przeksięgowaniu zysku za bieżący rok kapitał podstawowy wynosić będzie 407 754,62 zł.

Gdyby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą podjęła decyzję o wykorzystaniu osiągniętego zysku na potrzeby osobiste, operacja 7 miałaby następującą postać:

Wypłata zysku za rok obrotowy właścicielowi

200 000 zł - 40 000 zł - 2245,38 zł - 50 000 zł = 107 754,62 zł

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 107 754,62

Ma „Rachunek bankowy” 107 754,62

Krystyna Michaluk

główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2006

Reklama
Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ryzyko podatkowe można ubezpieczyć. W jakim zakresie?

  Liczne zmiany przepisów i niejednolite interpretacje i orzeczenia w sprawach podatkowych to codzienność polskich podatników, firm i księgowych. Nie wszyscy wiedzą, że można ubezpieczyć się od ryzyka podatkowego. Ubezpieczyciele oferują w tym zakresie kompleksową ochronę ubezpieczeniową, np. ochronę skarbową dla osób fizycznych odpowiedzialnych za finanse (dot. ryzyka kar z kks), czy ochronę podatkową uruchamianą w ramach sporów podatników z organami podatkowymi. 

  Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

  Wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany.

  Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik 7 czerwca 2023 r.

  ZUS poinformował o wdrożeniu nowej metryki programu Płatnik, które ma mieć miejsce 7 czerwca 2023 r. w godzinach wieczornych.

  Dywidenda rzeczowa - skutki podatkowe w CIT po stronie spółki wypłacającej dywidendę

  Jakie skutki podatkowe w podatku dochodowym wywołuje dywidenda rzeczowa po stronie spółki wypłacającej dywidendę?

  Slim VAT 3 - Kawa z INFORLEX 13 czerwca 2023 r.

  Kawa z INFORLEX to cykl bezpłatnych spotkań online. Spotkania odbywają się w formule „na żywo” w wybrane wtorki o godzinie 9.00. Przy porannej kawie poruszamy najbardziej aktualne tematy, które stanowią także zasób kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Rozmawiamy o podatkach, księgowości, rachunkowości, kadrach, płacach oraz HR. 13 czerwca br. tematem spotkania będzie Slim VAT 3.

  Fiskus chce wiedzieć kto sprzedaje towary i usługi w internecie a nie płaci podatków. Wdrożenie dyrektywy DAC7 od 1 września 2023 r.

  Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która zobowiąże operatorów platform cyfrowych do raportowania organom podatkowym o aktywnych sprzedawcach, m.in. tych, którzy dokonali co najmniej 30 transakcji w roku lub sprzedali towary za więcej niż 2 tys. euro. Raportowane będą też dane osób, które za pośrednictwem platformy wynajmą np. swoje mieszkanie - informuje dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów Marcin Lachowicz. 

  Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

  Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

  Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

  Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

  W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

  Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego 2023

  To dziś już dziś! Międzynarodowy Dzień Księgowego. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę i zaangażowanie i za to, że zawsze można na Was liczyć. Zapraszamy do galerii pełnej humoru. 

  Księgowość nie jest nudna! Żarty prosto z biur rachunkowych

  Nie ustajemy w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Księgowego. Następna porcja humoru jest już gotowa. Zapraszamy!
   

  Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

  6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

  Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

  Liczy się humor, czyli księgowy też człowiek!

  U nas Międzynarodowy Dzień Księgowego trwa cały tydzień! Kolejny zestaw żartów prosto od księgowych już na Was czeka!

  Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

  W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

  Księgowość to fundament rozwoju firmy

  Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

  800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

  Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

  Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

  Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

  Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

  WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

  Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

  Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

  Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

  Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

  Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

  Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

  Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

  Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.