REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć wynik finansowy w spółkach osobowych

Krystyna Michaluk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak podzielić i księgować wynik finansowy osoby fizycznej prowadzącej księgi handlowe? Niepodzielony zniekształca kapitał podstawowy i zwiększa sumę aktywów, chociaż jest w nim zawarta kwota zapłaconego podatku dochodowego oraz kwota, którą właściciel wydał w ciągu roku na swoje potrzeby.

RADA

Autopromocja

W przedsiębiorstwie osoby fizycznej (osób fizycznych) wynik finansowy należy ustalić w wysokości brutto. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym, przypisanym przedsiębiorcy, a nie jego przedsiębiorstwu. Pomimo że zaliczki na ten podatek są płacone w trakcie roku z konta przedsiębiorstwa, nie ma on wpływu na ustalenie wysokości wyniku finansowego. Wszelkie wydatki i pobrane kwoty (w tym także zapłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych) powinny być w trakcie roku ewidencjonowane na koncie rozrachunkowym w zespole 2 „Rozrachunki z właścicielem”.

UZASADNIENIE

W spółkach osobowych przepływy między majątkiem przedsiębiorstwa a majątkiem osobistym mogą być dokonywane bez ograniczeń. Przedsiębiorca może więc pobierać z konta firmy kwoty na własne potrzeby. Fakt ten nie wpływa na wynik finansowy. Pobrane lub zapłacone kwoty powinny być jednak ewidencjonowane i mogą mieć wpływ na wysokość kapitału podstawowego firmy. Kapitał podstawowy przedsiębiorstwa osoby fizycznej nie jest wielkością stałą. Przepisy prawa nie określają jego wysokości. Decyduje o tym wyłącznie właściciel.

W spółkach osobowych, przedsiębiorstwach osób fizycznych wynik finansowy należy ustalić w wysokości brutto, bez pomniejszania o zapłacony podatek dochodowy. Wynika to z faktu, że podatek dochodowy jest zobowiązaniem osoby prowadzącej działalność, a nie przedsiębiorstwa. Wszelkie wydatki i pobrane kwoty (w tym także zapłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych) powinny być w trakcie roku ewidencjonowane na koncie rozrachunkowym w zespole 2 „Rozrachunki z właścicielem”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tabela. Zapisy na koncie „Rozrachunki z właścicielem”

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Saldo konta „Rozrachunki z właścicielem” na koniec roku powinno być rozliczone. Jeżeli na koniec roku saldo jest debetowe (Wn), może ono być rozliczone poprzez dokonaną przez właściciela wpłatę lub zmniejszenie kapitału podstawowego. Jeśli natomiast saldo na koniec okresu jest kredytowe (Ma), może być rozliczone poprzez wypłatę kwoty salda właścicielowi lub zwiększenie kapitału firmy.

Ustalony za rok obrotowy wynik finansowy jest przenoszony na konto „Rozrachunki z właścicielem”. W zależności od rodzaju i wysokości salda konta rozrachunków oraz decyzji właściciela kwota pozostająca na tym koncie rozliczana jest gotówką albo koryguje wielkość kapitału podstawowego przedsiębiorstwa.

Przykład

Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Ze względu na wysokość obrotu i fakt podlegania przepisom ustawy o rachunkowości prowadzi księgi rachunkowe. W roku obrotowym wynik finansowy z działalności wyniósł 200 000 zł. W trakcie roku opłacono przelewem z rachunku bankowego firmy 40 000 zł tytułem zaliczki na podatek dochodowy właściciela oraz 2245,38 zł tytułem ubezpieczenia zdrowotnego. Ponadto właściciel pobrał na własne potrzeby z konta bankowego kwotę 50 000 zł. Kapitał podstawowy firmy na początek okresu wynosił 300 000 zł. Zgodnie z decyzją właściciela osiągnięty wynik finansowy po pomniejszeniu o poniesione wydatki zwiększy kapitał firmy.

Ewidencja księgowa

1. Zarachowanie zaliczek na podatek dochodowy od właściciela:

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 40 000,00

Ma „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z US” 40 000,00

 

2. Zapłata podatku:

Wn „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z US” 40 000,00

Ma „Rachunek bankowy” 40 000,00

3. Obciążenie właściciela kwotą zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne:

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 2 245,38

Ma „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z ZUS” 2 245,38

4. Zapłata przelewem składki na ubezpieczenie zdrowotne właściciela:

Wn „Rozrachunki publicznoprawne”

- w analityce „Rozrachunki z ZUS” 2 245,38

Ma „Rachunek bankowy” 2 245,38

5. Kwoty pobrane z konta bankowego przez właściciela:

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 50 000,00

Ma „Rachunek bankowy” 50 000,00

6. Rozliczenie wyniku finansowego:

Wn „Wynik finansowy” 200 000,00

Ma „Rozrachunki z właścicielem” 200 000,00

7. Korekta kapitału przedsiębiorstwa o saldo rozrachunków:

200 000 zł - 40 000 zł - 2245,38 zł - 50 000,00 zł = 107 754,62 zł

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 107 754,62

Ma „Kapitał podstawowy” 107 754,62

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Po przeksięgowaniu zysku za bieżący rok kapitał podstawowy wynosić będzie 407 754,62 zł.

Gdyby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą podjęła decyzję o wykorzystaniu osiągniętego zysku na potrzeby osobiste, operacja 7 miałaby następującą postać:

Wypłata zysku za rok obrotowy właścicielowi

200 000 zł - 40 000 zł - 2245,38 zł - 50 000 zł = 107 754,62 zł

Wn „Rozrachunki z właścicielem” 107 754,62

Ma „Rachunek bankowy” 107 754,62

Krystyna Michaluk

główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2006

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA