Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu
REKLAMA
REKLAMA
Niestety bez certyfikatu rezydencji nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia od podatku dochodowego do zysków z dywidendy.
REKLAMA
Udziałowiec posiadający akcje lub udziały w spółce kapitałowej ma prawo do udziału w zysku tej spółki, zwane prawem do dywidendy. Jest to majątkowe uprawnienie powstające w przypadku osiągnięcia przez spółkę kapitałową zysku, z którego są wypłacane dywidendy - po podjęciu uchwały zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy).
Dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19-proc. podatkiem dochodowym. Dochody te, na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., będą jednak zwolnione od podatku, jeśli spełnione będą łącznie następujące warunki:
1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
3) spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend posiadać będzie bezpośrednio nie mniej niż 15 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę (od 2009 r. wymagana wysokość udziałów (akcji) będzie wynosić 10 proc.),
4) odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie:
a) spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend albo
b) zagraniczny zakład tej spółki.
Spełnienie tych czterech warunków nie stanowi jeszcze podstawy do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego dochodów z dywidendy. Artykuł 26 ust. 1c u.p.d.o.p. stanowi bowiem, że osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty dywidendy, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę uzyskującą dochody z dywidendy:
1) jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub
REKLAMA
2) istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
Jak wynika z powyższego, ustawodawca przy zastosowaniu zwolnienia wprowadził warunek dokumentowania w określony sposób miejsca siedziby dla celów podatkowych spółki otrzymującej dywidendę, także wówczas, gdy jest to spółka mająca siedzibę na terytorium RP.
Kwestię tę jednoznacznie rozstrzyga Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w postanowieniu z 21 września 2007 r. (nr II/423-6/07): „(...) zgodnie z treścią art. 26 ust. 1c wymienionej na wstępie ustawy osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.
Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zwolnienia jest posiadanie i przedstawienie przez otrzymującego dywidendę certyfikatu rezydencji w Polsce. W myśl art. 4a pkt 12 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej”.
Warto dodać, że certyfikatem rezydencji w rozumieniu przepisów podatkowych jest zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy na druku CFR-1.
Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
Podstawa prawna:
art. 22, art. 26 ust. 1c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat