Czy komornik może zająć pieniądze z ZFŚS?
REKLAMA
REKLAMA
Mimo braku wspomnianego przepisu art. 895 kpc, wskazanie art. 881 jest wystarczającą podstawą prowadzenia egzekucji ze świadczeń pochodzących z ZFŚS.
Egzekucja komornicza a wynagrodzenie i świadczenia z zfśs
Nie w każdym przypadku pracownik będzie otrzymywał na konto lub do rąk własnych wynagrodzenie w pełnej wysokości jak również dodatkowe świadczenia związane z pracą. Przykładem jest sytuacja egzekucji komorniczej.
Zasadą jest, że komornik zawiadamia dłużnika, iż do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.
Możliwość prowadzenia egzekucji komorniczej ze świadczeń przyznawanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest kwestią sporną. Przepisy nie definiują użytego w art. 881 kpc pojęcia fundusz zakładowy oraz pojęcia wszelkich innych funduszy pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Wydaje się jednak, że podanie powyższej podstawy prawnej jest wystarczające w celu prowadzenia egzekucji ze środków pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Niezależnie od powyższego wśród ekspertów panują wątpliwości dotyczące możliwości w ogóle egzekwowania w ramach egzekucji komorniczej świadczeń z funduszu. Wynika to z tego, że świadczenia pochodzące z funduszu mają pozapłacowy i wyłącznie pomocowy charakter. Podnoszony jest argument, że świadczenia socjalne nie mają bowiem charakteru wynagrodzenia/należności ze stosunku pracy ze względu na obowiązek stosowania przy ich przyznawaniu pozapłacowych, wyłącznie socjalnych kryteriów, zawartych w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Część ekspertów podkreśla, że egzekucji powinny podlegać wyłącznie środki przysługujące bezpośrednio pracownikowi, jednak wolne od egzekucji powinny być świadczenia przysługujące pozostałym osobom uprawnionym, przykładowo dzieciom dłużnika pracownika.
- art. 881 z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j.t. Dz.U. z 2021 r., poz. 1805 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2023 r., poz. 535)
Sebastian Kryczka, specjalista z zakresu prawa pracy
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat