reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Windykacja > Opłata od pozwu, gdy brak podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Opłata od pozwu, gdy brak podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

W uchwale 7 Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 26 października 2016 roku, która została wydana pod sygn. akt: III CZP 44/16, przesądzono, że w przypadku stwierdzenia braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, sąd obowiązany jest wezwać powoda do uiszczenia pozostałej części opłaty od pozwu w terminie tygodniowym, pod rygorem jego zwrotu.

Sąd Najwyższy uznał jednocześnie, iż wykluczone jest stosowanie tutaj mechanizmu usuwania braku fiskalnego poprzez stosowanie art. 1303 § 2 kpc (dotyczy orzekania, w sytuacjach wskazanych w tym przepisie, o obowiązku uiszczenia opłaty w orzeczeniu kończącym sprawę w instancji, w przypadku gdy zobowiązany, wezwany do uiszczenia należnej opłaty, nie uiści jej w terminie), wskazując, iż przepis ten ma zastosowanie dopiero po nadaniu sprawie biegu.

W uchwale zwrócono uwagę, że samo stwierdzenie przez sąd braku podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym nie może być traktowane jako nadanie biegu sprawie. Poza tym, dopuszczenie stosowania tutaj art. 1303 § 2 kpc mogłoby prowokować powodów do obchodzenia przepisów. Złożenie bowiem wniosku o rozpoznanie dowolnej sprawy o zapłatę w postępowaniu nakazowym, prowadziłby de facto do obniżenia opłaty sądowej, w stosunku do wysokości opłaty obliczonej na zasadach ogólnych.  

Wobec braku przepisu, który regulowałby omawianą sytuację procesową w postępowaniu odrębnym, Sąd Najwyższy wskazał, że posiłkować się należy przepisem ogólnym w postaci art. 130 § 1 kpc i stosować go przez analogię. Po pierwsze- pozwoli to najpełniej oddać zasadę wyrażoną w art. 1262 § 1 kpc, stanowiącą, że sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata, a po drugie- pozwoli urzeczywistnić zasadę dyspozycyjności, jeżeli powód, po stwierdzeniu braku podstaw do wydania nakazu zapłaty, nie będzie zainteresowany kontynuowaniem postępowania.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zdjęcia

Opłata od pozwu, gdy brak podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym
Opłata od pozwu, gdy brak podstaw do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama