Jak ustalać wartość zamówienia publicznego
REKLAMA
REKLAMA
Kluczowym zagadnieniem dla stosowania przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655) jest prawidłowe ustalenie wartości zamówienia. Wartość zamówienia ma znaczenie w kilku aspektach, a przede wszystkim jej określenie determinuje samo stosowanie ustawy Prawo zamówień publicznych, jak też w razie jej stosowania wybór odpowiedniego trybu postępowania o udzielenie zamówienia.
REKLAMA
Zgodnie z art. 4 pkt 8 prawa zamówień publicznych regulację tę stosuje się dla zamówień i konkursów, których wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 14 tys. euro. Należy pamiętać, iż nieprzestrzeganie procedur zamówień publicznych rodzi wypełnienie znamion czynu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, określonego ustawą z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. O wypełnieniu znamion czynu świadczy właśnie między innymi wartość przedmiotu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Szczególne trudności dla ustalenia wartości przedmiotu zamówienia mogą powstać w odniesieniu do usług lub dostaw powtarzających się okresowo. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku takiego zamówienia podstawą ustalenia jego wartości jest łączna wartość zamówień tego samego rodzaju udzielonych w terminie poprzednich 12 miesięcy lub w poprzednim roku budżetowym, bądź też których zamawiający zamierza udzielić w terminie 12 miesięcy następujących po pierwszej usłudze lub dostawie.
I właśnie w pojęciu rodzaju jawi się problem prawidłowego ustalenia wartości zamówienia. Żaden przepis ustawy nie definiuje pojęcia rodzaju, a ma ono kluczowe znaczenie, albowiem odpowiednie ustalenie zamówienia tego samego rodzaju może w ogóle wskazać, czy należy stosować przepisy ustawy. Z jej przepisów wynikają jedynie pewne generalne wskazania co do prawidłowego ustalenia rodzaju zamówienia. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 2 ustawy, wybór podstawy ustalenia wartości zamówienia na usługi lub dostawy powtarzające się okresowo nie może być dokonany w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy. Oczywiście należy pamiętać, że ustawa wskazuje, iż zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Sebastian Koczur adwokat, Kancelaria Adwokacka
SEBASTIAN KOCZUR
adwokat, Kancelaria Adwokacka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat