REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetargi i konkursy na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych

Dorota Strusiewicz-Kotela
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasoby orbitalne są to pozycje na orbicie geostacjonarnej lub orbity satelitarne, które mogą być wykorzystywane do umieszczania sztucznych satelitów Ziemi, przeznaczonych do zapewnienia telekomunikacji. W ustawie z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne określono m.in. warunki gospodarowania częstotliwościami i zasobami orbitalnymi, wykorzystywanymi do wykonywania działalności telekomunikacyjnej. Celem tych unormowań jest zapewnienie ładu w gospodarce częstotliwościami oraz zasobami orbitalnymi.

Rezerwacja częstotliwości lub zasobów orbitalnych określa częstotliwości lub zasoby orbitalne, które może wykorzystywać dany podmiot, wykonujący działalność telekomunikacyjną. Rezerwacji tej udziela w drodze decyzji Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej: Prezes UKE), na wniosek zainteresowanego podmiotu, w terminie 6 tygodni od złożenia przez ten podmiot wniosku (art. 114 ustawy z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne, dalej: ustawa telekomunikacyjna).

Autopromocja

W przypadku braku dostatecznych zasobów częstotliwości (tzn. jeśli zainteresowanie rezerwacją przekracza dostępne zasoby częstotliwości), podmiot, dla którego zostanie dokonana rezerwacja, jest wyłaniany w drodze:

konkursu - przy rezerwacji częstotliwości na cele rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych albo

przetargu - w pozostałych przypadkach (art. 116 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy telekomunikacyjnej).

Zapamiętaj!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin zakończenia przetargu albo konkursu nie może być dłuższy niż osiem miesięcy od dnia wpłynięcia pierwszego wniosku o rezerwację częstotliwości (art. 116 ust. 4 ustawy telekomunikacyjnej).

Ogłoszenie o przetargu lub konkursie

Przetarg albo konkurs ogłasza Prezes UKE najpóźniej w terminie 21 dni po zakończeniu postępowania konsultacyjnego w tej sprawie (§ 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie przetargu oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych; dalej: rozporządzenie), publikując stosowne ogłoszenie w prasie codziennej o zasięgu ogólnokrajowym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej UKE. Jeśli rezerwacja ma dotyczyć jedynie określonych obszarów, ogłoszenie zamieszcza się również w codziennej prasie lokalnej.

Ogłoszenie o przetargu zawiera:

• określenie przedmiotu i zakresu przetargu (częstotliwości lub zasoby orbitalne oraz rodzaj służby radiokomunikacyjnej, sieci lub rodzaj usługi telekomunikacyjnej, w której będą one wykorzystywane; obszar ich wykorzystywania i okres rezerwacji),

• warunki uczestnictwa w przetargu (opłata za dokumentację przetargową; miejsce, forma i termin złożenia oferty, informacje o wysokości oraz sposobie i terminie wniesienia wadium),

• kryteria oceny oferty (§ 3 rozporządzenia).

 

W ogłoszeniu o konkursie określa się m.in.:

• przedmiot i zakres konkursu (np. częstotliwości lub zasoby orbitalne objęte konkursem; obszar, na którym częstotliwości te będą wykorzystywane, lub lokalizacja stacji nadawczej; okres ich rezerwacji),

• warunki uczestnictwa w konkursie (w szczególności: sposób nabycia oraz wysokość opłaty za dokumentację konkursową; miejsce, formę i termin złożenia oferty);

• kryteria oceny oferty (§ 4 rozporządzenia).

Przeprowadzenie przetargu lub konkursu

Do przeprowadzenia przetargu lub konkursu Prezes UKE powołuje odpowiednią komisję przetargową albo komisję konkursową, która pracuje na posiedzeniach, podczas których:

• otwiera oferty i sporządza listę oferentów,

• bada złożone prawidłowo oferty,

• dokonuje oceny punktowej tych ofert (§ 14 i 18-23 rozporządzenia).

Następnie komisja przekazuje Prezesowi UKE protokół przebiegu przetargu lub konkursu wraz z ofertami i dokumentacją, a Prezes UKE niezwłocznie ogłasza jego wyniki w Biuletynie Informacji Publicznej UKE i na tablicy ogłoszeń w siedzibie UKE (§ 24 i 25 rozporządzenia w sprawie przetargu oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych).

Podstawy prawne

• Ustawa z 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. Nr 171, poz. 1800; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 82, poz. 556)

• Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie przetargu oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych (Dz.U. Nr 30, poz. 179)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA