REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy biletomat może zastąpić kasę rejestrującą?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Czy automat biletowy może zastąpić kasę rejestrującą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy biletomat może zastąpić kasę rejestrującą? Czy ewidencja i dowody, które dokumentują transakcje, i z których bezpośrednio wynika czego dotyczyła zapłata, są wystarczające do potwierdzenia sprzedaży? Jaka jest interpretacja dyrektora KIS?

Kasa rejestrująca - kto ma obowiązek prowadzenia ewidencji

Obowiązek prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących swoje źródło prawne znajduje w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Obejmuje on podmioty sprzedające towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Nie dotyczy to jednak podatników, którzy zostali z tego obowiązku zwolnieni w drodze rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. 

Autopromocja

W takiej sytuacji są zobowiązani do respektowania rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie z ewidencji za pomocą kas rejestrujących może przyjmować 2 formy – podmiotowe, które dotyczy określonych podatników oraz przedmiotowe, które obejmuje niektóre czynności. Niezależnie od rodzaju, oba zwolnienia nie mogą zostać zastosowane w zakresie przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej. 

Czy automat biletowy może zastąpić kasę rejestrującą 

Podatnik VAT, prowadzący działalność w zakresie komunikacji miejskiej, jest spółką zajmującą się sprzedażą biletów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż biletów jest realizowana za pomocą kas rejestrujących, które znajdują się zarówno w środkach przewozu, jak i w siedzibie spółki. Na koniec okresu drukowany jest raport – w zależności od czasu jego trwania – dobowy lub okresowy (miesięczny). 

Przedsiębiorstwo planuje zmienić sposób sprzedaży biletów i realizować go za pomocą automatów biletowych, w których płatność będzie mogła być zrealizowana zarówno za pomocą gotówki, jak i kart płatniczych, a potwierdzenie transakcji będzie ewidencjonowane za pomocą dowodów. Spółka nie była pewna, czy przy takim sposobie sprzedaży nadal musi prowadzić ewidencje za pomocą kas rejestrujących. Powołując się na rozporządzenie Ministra Finansów z 22 grudnia 2021 r. uznała, że zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży dotyczy maszyn bezobsługowych wydających potwierdzenie transakcji, z którego jednoznacznie wynika, czego dotyczyła. 

Interpretacja KIS 

Dyrektor KIS 12 września 2023 r. wydał interpretację o sygn. 0111-KDIB3-2.4012.355.2023.3.MN, w której zgodził się ze stanowiskiem spółki. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest transport drogowy pasażerski, miejski i podmiejski, co nie jest objęte wyłączeniem ze zwolnienia. Organ interpretujący stwierdził, że spółka spełnia wszystkie kryteria, według których może skorzystać ze zwolnienia w zakresie ewidencji sprzedaży za pomocą biletomatów. Decyzja ta jest argumentowana tym, że podatnik nie dokonuje usług sprzedaży, które są wyłączone ze zwolnienia oraz tym, że przedsiębiorstwo nie ewidencjonowało sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej przed 1 stycznia 2022 r. Dodatkowo, z dowodów dokumentujących transakcje bezpośrednio wynika, co było przedmiotem sprzedaży.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja Dyrektora KIS może być cenną wskazówką również dla innych podmiotów dokumentujących transakcje za pomocą biletomatów. Należy jednak pamiętać, że katalogu zwolnień z obowiązków w zakresie rejestrowania sprzedaży na kasie rejestrującej nie można interpretować rozszerzająco, stąd każda sytuacja powinna być przedmiotem odrębnej analizy.

Autor: Maciej Różycki, Prawnik ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA