Przeprowadzka za granicę a akcyza od samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Samochód osobowy jako przedmiot opodatkowania akcyzą
Samochody osobowe objęte są zakresem regulacji ustawy o podatku akcyzowym na podstawie jej art. 1, zgodnie z którym ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym, zwanym dalej "akcyzą", wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy.
REKLAMA
Zgodnie natomiast z treścią art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
- import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
- nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
- wyprodukowanego na terytorium kraju,
- od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.
Z powyższego wynika, że obowiązek uiszczenia akcyzy, oprócz pierwszej sprzedaży obejmuje również przemieszczanie samochodów osobowych, przy czym tylko konkretne rodzaje przemieszczania stanowią przedmiot opodatkowania akcyzą. Chodzi o:
- przemieszczanie odbywające się z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (import),
- przemieszczanie odbywające się z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju (nabycie wewnątrzwspólnotowe).
Co więcej, obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym dotyczy wyłącznie samochodów osobowych niezarejestrowanych wcześniej na terytorium kraju.
Przewóz samochodu osobowego z kraju na terytorium państwa trzeciego
Przemieszczenie następujące z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego, na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym kwalifikuje się jako eksport i jako takie nie zostało ujęte w zawartym w art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą.
W świetle powyższego, przemieszczenie nabytego w Polsce samochodu osobowego z terytorium kraju na terytorium Norwegii nie będzie rodziło obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.
Zwrot akcyzy
Pierwsza sprzedaż wyprodukowanego w kraju, niezarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego dokonana na terytorium kraju podlega opodatkowaniu akcyzą na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. W takim przypadku kwota należnej akcyzy zostaje doliczona do faktury i obciąża nabywcę, który dokonując następnie wewnątrzwspólnotowej dostawy bądź eksportu nabytego z opłaconą w kraju akcyzą samochodu będzie mógł wystąpić z wnioskiem o jej zwrot.
Stosownie bowiem do treści art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podmiot, który nabył prawo rozporządzania jak właściciel samochodem osobowym niezarejestrowanym wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, od którego akcyza została zapłacona na terytorium kraju, dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego, lub jeżeli w jego imieniu ta dostawa albo eksport są realizowane, ma prawo do zwrotu akcyzy na wniosek złożony właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie roku od dnia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu tego samochodu osobowego.
Skoro pan Jacek nie dokonał rejestracji zakupionego samochodu osobowego na terytorium kraju, to będzie mógł ubiegać się o zwrot zapłaconej na etapie jego zakupu akcyzy, przysługujący mu z tytułu eksportu.
W celu wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy, stosowanie do treści art. 107 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, należy posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z eksportem. Chodzi o dokument potwierdzający, że samochód został faktycznie wywieziony z kraju.
Ponadto, zgodnie z art. 107 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym do wniosku o zwrot akcyzy pan Jacek powinien załączyć również należy dowód zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub fakturę z wykazaną kwotą akcyzy oraz dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu, o których mowa w ust. 3.
Szczegółowe kwestie związane ze zwrotem akcyzy określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych.
Karolina Mnich, starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat