REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy akcyza zwiększa podstawę opodatkowania samochodu nabytego z innego kraju UE

REKLAMA

Jeżeli kupiłam samochód osobowy z zagranicy i zapłaciłam 500 zł akcyzy, to czy muszę tę akcyzę dodać do podstawy VAT w fakturze wewnętrznej?

Autopromocja

Tak, podstawę opodatkowania WNT powinna Pani zwiększyć o zapłaconą kwotę podatku akcyzowego, a także o inne opłaty związane z tym nabyciem.

UZASADNIENIE

Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że kupiła Pani samochód osobowy w ramach WNT, na co wskazuje jego udokumentowanie fakturą wewnętrzną. Zasady ustalania podstawy opodatkowania w WNT określa art. 31 ustawy. Jest nią co do zasady kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania powinna być powiększona o:

• podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku, oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego WNT.

Co istotne, wymienione przepisem rodzaje opłat nie stanowią katalogu zamkniętego, są tylko pewną wskazówką, o jakie rodzaje opłat chodzi. Oznacza to, że podstawę opodatkowania WNT zwiększają także inne opłaty o charakterze administracyjnym, których nałożenie pozostaje w bezpośrednim związku z tym nabyciem. Podstawa opodatkowania nie obejmuje tylko polskiego VAT.

Z powyższego wynika, że za podstawę opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu powinna Pani przyjąć cenę jego zakupu wynikającą z wystawionej przez dostawcę faktury, a także inne poniesione opłaty, takie jak:

• podatek akcyzowy,

• opłata środowiskowa,

• opłata administracyjna za nabycie tablic rejestracyjnych.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Potwierdzają to również wydane w indywidualnych sprawach interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2010 r. (nr ILPP2/443-1721/09-4/ISN) oraz z 2 grudnia 2008 r. (nr ILPP2/443-833/08-2/SJ). W tej ostatniej czytamy m.in.: W przedmiotowej sprawie podstawa opodatkowania obejmuje cenę nabycia samochodu, jaka znajduje się na fakturze wystawionej przez dostawcę towaru powiększona o podatek akcyzowy oraz opłatę recyklingową uiszczoną przez nabywcę.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że nabyła Pani samochód osobowy od niemieckiego podatnika za cenę wykazaną na fakturze, po przeliczeniu na złote - 16 100 zł. Od jego nabycia zapłaciła Pani należną akcyzę w kwocie 499 zł. Ponadto poniosła Pani inne wydatki związane z nabywanym samochodem w kwocie 2000 zł. Za podstawę opodatkowania WNT w fakturze wewnętrznej przyjmie Pani wartość 18 599 zł. Należny VAT od nabycia samochodu wyniesie zatem: 18 599 zł x 22% = 4091,78 zł. Kwoty te powinna Pani wykazać w deklaracji VAT.

• art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 31 ust. 1 i 2, art. 106 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA