Zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy 2021/2022
Aktualizacja: 20.11.2020
Ustawodawca wprowadził zmiany dotyczące zwolnień z obowiązku oznaczania znakami akcyzy niektórych grup wyrobów akcyzowych. Jakie są nowe terminy zwolnień, a także jakie zwolnienia pozostały bez zmian? »
Zwolnienie z akcyzy małych browarów - usługowy rozlew piwa wyłączony z limitu produkcji
Aktualizacja: 02.11.2020
Zwolnienie z akcyzy małych browarów (produkujących do 200 000 hl piwa rocznie), nie będzie obejmowało piwa rozlanego usługowo przez podatnika produkującego piwo w ramach tego limitu. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, który zawiera tą zmianę. Ponadto nowe przepisy precyzować mają, że podatnicy dokonujący wyłącznie usługowego rozlewu piwa nie korzystają ze zwolnienia dla małych browarów. »
Nowe zwolnienia z akcyzy od 22 października 2020 r.
Aktualizacja: 23.10.2020
Od 22 października 2020 r. zwolnione z podatku akcyzowego zostały wyroby tytoniowe, płyn do papierosów elektronicznych, wyroby nowatorskie oraz susz tytoniowy, przeznaczane do badań naukowych lub badań dotyczących jakości produktu. »
Alkohol etylowy użyty do produkcji środków biobójczych zwolniony z akcyzy
Aktualizacja: 22.03.2020
Alkohol etylowy użyty do produkcji środków biobójczych będzie - pod pewnymi warunkami zwolniony z akcyzy - przewiduje opublikowane w niedzielę w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra finansów. Zmieniono także rozporządzenie dotyczące środków skażających alkohol etylowy. »
Spirytus do produkcji środków biobójczych zwolniony z akcyzy
Aktualizacja: 09.03.2020
7 marca 2020 r. minister finansów wydał rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony do produkcji środków biobójczych. Rozporządzenie ukazało się tego samego dnia w Dzienniku Ustaw. »
Wnioski o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego do 2 września 2019 r.
Aktualizacja: 06.08.2019
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Wnioski można składać do 2 września 2019 r. »
Akcyza od wyrobów węglowych – zasady opodatkowania i zwolnienia z podatku
Aktualizacja: 27.06.2019
Od 1 stycznia 2019 zmieniły się zasady skorzystania ze zwolnienia w podatku akcyzowym w zakresie obrotu wyrobami węglowymi. Zmiany te w zasadzie oceniane są pozytywnie, zmniejszają bowiem nadmierny formalizm i ilość sporządzanej dokumentacji. Nadal jednak warunki skorzystania ze zwolnienia są dość rygorystyczne. Podmioty zajmujące się handlem węglem na tzw składach musza się liczyć z koniecznością gromadzenia odpowiedniej dokumentacji. »
Zwolnienie z akcyzy kosmetyków zawierających skażony alkohol etylowy
Aktualizacja: 05.03.2019
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że zwolnienie z akcyzy kosmetyków zawierających skażony alkohol etylowy obowiązuje mimo zjawiska spożywania tych kosmetyków przez niektóre osoby jako napoje alkoholowe w celu odurzenia się (upojenia). Zdaniem TSUE nie można kwestionować zwolnienia z akcyzy prawidłowo (tj. zgodnie z przeznaczeniem) oznaczonego produktu tylko z tej przyczyny, że produkt bywa wykorzystywany do celów niezgodnych z jego przeznaczeniem. »
Zwolnienie z akcyzy pojazdów ekologicznych nie stanowi pomocy publicznej
Aktualizacja: 15.01.2019
Zwolnienie od podatku akcyzowego stosuje się do pojazdów elektrycznych, hybrydowych typu plug-in lub napędzanych wodorem, dla których obowiązek podatkowy powstał po 18 grudnia 2018 r. Zwolnienie to nie stanowi pomocy publicznej. »
Zwolnienie z akcyzy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i z napędem wodorowym
Aktualizacja: 09.01.2020
Ministerstwo Finansów informuje, że Komisja Europejska potwierdziła 18 grudnia 2018 r. możliwość stosowania w Polsce zwolnienia od podatku akcyzowego pojazdów elektrycznych, hybrydowych i z napędem wodorowym wprowadzonego 22 lutego 2018 r. do ustawy o podatku akcyzowym przepisami ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. »
Bez cła i akcyzy będzie można wwieźć do Polski do 200 litrów paliwa
Aktualizacja: 21.02.2018
Resort finansów zamierza ograniczyć przywóz ze Wschodu tańszego paliwa w zbiornikach samochodowych. Przygotowany w tym celu projekt zmian przewiduje, że bez należności celnych i akcyzy będzie można wwieźć do Polski w standardowym zbiorniku do 200 litrów paliwa. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 czerwca 2018 r. »
Samochody elektryczne i hybrydowe (typu plug-in) bez akcyzy
Aktualizacja: 23.01.2018
Podatek akcyzowy nie będzie obejmował samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Natomiast auta hybrydowe typu HEV będą opodatkowane akcyzą. Niektórzy zarzucają, że na zmianach zyskają tylko najbogatsi. Już tylko na podpis prezydenta czeka ustawa o elektromobilności, która wprowadzi m.in. zwolnienie z akcyzy na niektóre auta. Zmiany w zakresie akcyzy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. »
Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo - od 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 15.11.2017
Wprowadzenie zwolnienia od akcyzy w wysokości 50% kwoty akcyzy stawki bazowej dla wszystkich podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali do 200 tys. hl piwa - takie rozwiązanie zawiera projekt rozporządzenia przygotowany przez resort finansów. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. »
Energia elektryczna do celów redukcji chemicznej bez zwolnienia z akcyzy
Aktualizacja: 03.10.2017
Z uwagi na brak jasnego wyjaśnienia w przepisach unijnych sformułowania „energia elektryczna wykorzystywana zasadniczo do celów redukcji chemicznej”, pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia z akcyzy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny dla polskich podatników wyrok w tej sprawie. »
Kiedy obrót alkoholem etylowym całkowicie skażonym jest zwolniony z akcyzy
Aktualizacja: 29.05.2017
W dniu 27 maja br. weszły w życie nowe regulacje w podatku akcyzowym w zakresie zwolnień z tego podatku w obrocie całkowicie skażonym alkoholem etylowym. Podatnicy sprzedający taki alkohol w opakowaniach o pojemności 20 litrów i większej, będą musieli prowadzić specjalny rejestry odbiorców i przekazywać go urzędowi skarbowemu. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »