REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia elektryczna do celów redukcji chemicznej bez zwolnienia z akcyzy

Energia elektryczna do celów redukcji chemicznej bez zwolnienia z akcyzy /shutterstock.com
Energia elektryczna do celów redukcji chemicznej bez zwolnienia z akcyzy /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na brak jasnego wyjaśnienia w przepisach unijnych sformułowania „energia elektryczna wykorzystywana zasadniczo do celów redukcji chemicznej”, pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące możliwości zastosowania zwolnienia z akcyzy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny dla polskich podatników wyrok w tej sprawie.

Autopromocja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) w dniu 7 września 2017 r. wydał wyrok w trybie prejudycjalnym (C-465/15) w zakresie braku zwolnienia z opodatkowania energii elektrycznej służącej do zasilania dmuchaw przeznaczonych do sprężania powietrza stosowanego w wielkim piecu w procesie produkcji surówki hutniczej w drodze redukcji chemicznej. Istota pytania zadanego przez niemiecki sąd TSUE sprowadza się do wyjaśnienia rozumienia art. 2 ust. 4 lit. b) Dyrektywy. Konkretnie, do związku zużywanej energii elektrycznej z redukcją chemiczną, który by wskazywał, że wykorzystana energia elektryczna jest bezpośrednio wykorzystywana do celów redukcji chemicznej. W konsekwencji, czy energia elektryczna wykorzystana do zasilania urządzeń biorących udział w procesie produkcyjnym, efektem którego jest redukcja chemiczna, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania.

Nadzieję podatników podsyciła Opinia Rzecznika Generalnego przedstawiona w dniu 19 stycznia 2017 r., który rekomendował, aby w odniesieniu do procesu wielkiego pieca przy wytwarzaniu surówki hutniczej energię elektryczną służącą do zasilania dmuchawy uznać za energię elektryczną wykorzystywaną zasadniczo do celów redukcji chemicznej. Tym samym, korzystałaby ona ze zwolnienia z akcyzy.

Rzecznik Generalny zauważył, że największe wątpliwości dotyczą stopnia oddalenia przyczynowego. Powołując się na dwie inne sprawy (C-426/12 i C-529/14) wskazał dwa kryteria, które powinny być poddane analizie, tj. istotność i natychmiastowość zastosowania.

Istotność oznacza, że w procesie spalania jest wytwarzany istotny element składowy procesu produkcji. Innymi słowy, istotność energii elektrycznej sprowadza się do tego, że niemożliwe jest przeprowadzenie procesu redukcji chemicznej bez jej udziału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natychmiastowość zastosowania sprowadza się do wykorzystania produktu energetycznego jeszcze w procesie produkcji. Rzecznik podkreślił, że energia elektryczna jest wykorzystywana do wytworzenia istotnego elementu składowego redukcji chemicznej, tj. sprężonego powietrza, który jednocześnie jest wprowadzany bezpośrednio i natychmiastowo do wielkiego pieca. Tym samym, takie użycie energii elektrycznej powinno być kwalifikowane jako wykorzystanie „do celów redukcji chemicznej”, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Niestety, TSUE nie podzielił stanowiska Rzecznika Generalnego i stwierdził, że energia elektryczna wykorzystywana do zasilania dmuchaw przeznaczonych do sprężania powietrza, które jest następnie stosowane w wielkim piecu w procesie produkcji surówki hutniczej w drodze redukcji chemicznej rudy żelaza, nie stanowi „energii elektrycznej wykorzystywanej zasadniczo do celów redukcji chemicznej” w rozumieniu art. 2 ust. 4 lit. b) tiret trzecie Dyrektywy. TSUE uzasadnił swoje stanowisko tym, że szersza wykładnia zwolnienia od opodatkowania energii elektrycznej wobec zwolnienia produktów energetycznych również używanych do celów redukcji chemicznej prowadziłaby do nierównego traktowania przez prawodawcę energii elektrycznej i produktów energetycznych wykorzystywanych w ten sam sposób.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Niniejszy wyrok jest bardzo istotny także dla polskich podatników. Wynika to m.in. z faktu, iż art. 30 ust. 7a ustawy o podatku akcyzowym również przewiduje zwolnienie energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej. Ponadto, w odpowiedzi na interpelację nr 2083 z 2016 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od wyroku TSUE będzie zależeć podejście organów finansowych wobec zwolnienia. Można przypuszczać, że nie wpłynie to na bardziej przychylną podatnikom wykładnię prawa do zastosowanie zwolnienia. Jednakże należy pamiętać, że orzeczenie odnosi się tylko do wykorzystania energii elektrycznej na potrzeby zasilania dmuchaw do sprężania powietrza. Niewykluczone, że w przypadku, np. nagrzewni, stanowisko TSUE byłoby odmienne.

Autor: Katarzyna Berej-Bartoszczyk, Starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA