Czy sprzedaż energii elektrycznej z domowej elektrowni słonecznej podlega zwolnieniu z akcyzy
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPP4.4513.398.2016.1.PZ, energia elektryczna wyprodukowana w domowej elektrowni słonecznej nie powoduje obowiązku zapłaty podatku akcyzowego zarówno w zakresie jej zużycia jak i sprzedaży nadwyżki na rzecz profesjonalnych podmiotów posiadających koncesję na dystrybucję energii elektrycznej.
REKLAMA
Wnioskodawca zamierza zużywa wyprodukowaną energię a nadwyżki sprzedawać kontrahentowi posiadającemu koncesję na dystrybucję energii elektrycznej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 Nr 3 poz. 11), w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest m.in.
- sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju,
- zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie lub dystrybucję.
Dyrektor Izby Skarbowej zwrócił uwagę, że profesjonalny podmiot handlujący energią elektryczną nie może być uznany za nabywcę końcowego, z tego powodu sprzedaż nadwyżek wytworzonej energii na rzecz profesjonalnego kontrahenta nie podlega opodatkowaniu akcyzą.
Zużycie wyprodukowanej energii słonecznej jest z kolei zwolnione z akcyzy na podstawie § 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. 2013 poz. 212) jeśli łączna moc generatorów z których produkowana jest energia elektryczna nie przekroczy 1 MW (podobne instalacje na użytek gospodarstwa domowego najczęściej nie przekraczają tego limitu).
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Zamontowanie generatorów wytwarzających energię słoneczną np. na dachu domu jednorodzinnego stanowi inwestycję, która może się zwrócić po kilku latach. Konstrukcja zwolnień podatkowych w tym zakresie sprawia, że oprócz darmowej energii elektrycznej można uzyskać także dodatkowe źródło dochodu niepowodujące obowiązku zapłaty akcyzy.
Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat