REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym jest dopuszczalna?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym jest dopuszczalna?
Czy produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym jest dopuszczalna?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozważający podjęcie działalności w zakresie wytwarzania wyrobów akcyzowych często zastanawiają się, czy mogą je produkować poza składem podatkowym. Rozważmy więc, kiedy działalność w zakresie wytwarzania wyrobów akcyzowych nie wymaga prowadzenia składu podatkowego.

Skład podatkowy a produkcja wyrobów akcyzowych

Zakres wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym określa art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (dalej jako ustawa o akcyzie). Na jego podstawie można stwierdzić, że obowiązek produkcji w składzie podatkowym co do zasady dotyczy wszystkich wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o akcyzie (przykładem mogą być napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe).

Autopromocja

Obowiązek produkcji w składzie podatkowym obejmuje także wyroby akcyzowe wymienione tylko w załączniku nr 1 ustawy o akcyzie, jeżeli zostały objęte stawką akcyzy inną niż zerowa (chodzi tu w szczególności o tzw. oleje smarowe, do których zalicza się oleje o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99).

Jednocześnie z powołanego przepisu wynika, że istnieją takie wyroby akcyzowe, których produkcja nie wymaga prowadzenia składu podatkowego (np. energia elektryczna, wyroby węglowe, susz tytoniowy, wyroby gazowe, a także piwa, wina i napoje fermentowane, wytwarzane domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży).

Przykład nr 1
Spółka XYZ zamierza wyprodukować olej napędowy o kodzie CN 2710 19 41 oraz olej o kodzie CN 2710 19 99, który nie będzie smarem plastycznym. Spółka zastanawia się, czy może produkować takie wyroby akcyzowe poza składem podatkowym.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby stwierdzić, czy istnieje obowiązek produkcji wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym, należy w pierwszej kolejności ustalić, w którym załączniku do ustawy o akcyzie jest on określony.

Wyrób akcyzowy o kodzie CN 2710 19 41 jest wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy o akcyzie, więc niezależnie od stawki akcyzy, jego produkcja co do zasady musi się odbywać w składzie podatkowym. Natomiast wyrób o kodzie CN 2710 19 99 określono w załączniku nr 1 do ustawy o akcyzie.

Konieczne jest zatem wskazanie jego stawki podatkowej. Stawka akcyzy dla oleju o kodzie CN 2710 19 99 (z wyłączeniem smarów plastycznych zaliczanych do kodu CN 2710 19 99) została określona w art. 89 ust. 1 pkt 11 ustawy o akcyzie i wynosi 1.180,00 zł/1000 litrów. Dla powyższego wyrobu ustalono więc inną niż zerowa stawkę akcyzy. W związku z tym, zdaniem Autorki, Spółka będzie miała, co do zasady, obowiązek produkcji powyższych olejów w składzie podatkowym.

Przykład nr 2
Spółka XYZ zakupiła olej napędowy o kodzie CN 2710 19 45 oraz dodatki uszlachetniające, od których rozliczono akcyzę zgodnie ze stawką 1.797 zł/1000 litrów (art. 89 ust. 1 pkt 14 w zw. z art. 89 ust. 1a ustawy o akcyzie). Z surowców Spółka zamierza wyprodukować olej napędowy o kodzie CN 2710 19 41. Czy Spółka będzie miała prawo produkować wyrób poza składem podatkowym?

W przykładzie nr 2 mamy do czynienia z możliwością zastosowania wyłączenia z obowiązku produkcji w składzie podatkowym wynikającym z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy o akcyzie. Jednym z tych wyjątków jest bowiem produkcja wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych. Można wywnioskować, że taka sytuacja zawsze będzie mieć miejsce, gdy stawka akcyzy dla produkowanych wyrobów jest niższa (lub równa) niż stawka akcyzy dla surowców, które służą do ich produkcji.

W przykładzie nr 2 Spółka wykorzysta do produkcji oleju wyłącznie wyroby akcyzowe (surowiec o kodzie CN 2710 19 45 oraz dodatki uszlachetniające), od których zapłacono już akcyzę w wysokości 1.797 zł/1000 litrów. Natomiast stawka akcyzy dla produkowanego oleju napędowego wynosi 1.171,00 zł/1000 litrów (art. 89 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 89 ust. 1a ustawy o akcyzie), a więc będzie niższa niż wartość akcyzy już uiszczonej od zakupionych surowców. Z powyższego wynika, że Spółka w przykładzie nr 2 nie będzie miała obowiązku produkcji wyrobu w składzie podatkowym.  


Produkcja poza składem podatkowym

Produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym bez spełnienia wymogów niezbędnych do prowadzenia takiej działalności może się wiązać dla przedsiębiorcy z pociągnięciem do odpowiedzialności karnoskarbowej osób odpowiedzialnych za taką działalność (art. 69a kodeksu karnego skarbowego). Należy ponadto pamiętać, że produkcja poza składem podatkowym (jeżeli są spełnione warunki prowadzenia takiej działalności) jest zawsze prawem, a nie obowiązkiem przedsiębiorcy. Może on więc produkować wyroby akcyzowe w składzie podatkowym nawet wówczas, gdy nie jest to konieczne z uwagi na spełnienie przesłanek do wyłączenia danej działalności z obowiązku produkcji w składzie podatkowym.

Wytwarzanie wyrobów akcyzowych to skomplikowany proces. Przed podjęciem działalności w zakresie produkcji wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym warto zachować ostrożność i należy wnikliwie przeanalizować, czy spełnione zostały wszystkie przesłanki prowadzenia takiej działalności.

Dominika Tracz, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA