REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo - od 1 stycznia 2018 r.

Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo od 1 stycznia 2018 r. /sxc.u
Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo od 1 stycznia 2018 r. /sxc.u

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie zwolnienia od akcyzy w wysokości 50% kwoty akcyzy stawki bazowej dla wszystkich podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali do 200 tys. hl piwa - takie rozwiązanie zawiera projekt rozporządzenia przygotowany przez resort finansów. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany zakłada projekt z 10 listopada 2017 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Nowe rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Autopromocja

Zwolnienie od akcyzy

Przypomnijmy, że obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego określa zwolnienie kwotowe akcyzy w zależności od wielkości sprzedaży piwa w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy, nie więcej jednak niż 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego określonej dla piwa ustawą o podatku akcyzowym, z podziałem na produkcję do 20 tys. hl, do 70 tys. hl, do 150 tys. hl i do 200 tys. hl piwa.

Natomiast Dyrektywa Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych, w art. 4 stanowi, iż państwa członkowskie mają prawo stosować do piwa produkowanego przez niezależne, małe browary obniżone stawki podatku akcyzowego, zróżnicowane zależnie od wielkości rocznej produkcji danych browarów, z zachowaniem następujących limitów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) stawek obniżonych nie stosuje się wobec zakładów produkujących ponad 200 tys. hl piwa rocznie,

b) stawki obniżone, które mogą kształtować się poniżej poziomu stawki minimalnej, mogą być niższe maksymalnie o 50% od standardowej, krajowej stawki podatku akcyzowego.

W związku z powyższym, z godnie z projektem rozporządzenia, planowane jest, aby zwolnieniu od akcyzy podlegali podatnicy produkujący piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali do 200 tys. hl piwa - w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego określonej w art. 94 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym.

Dodano ponadto nową regulację, według której, gdy łączna wielkość produkcji browarów współpracujących ze sobą na mocy umowy nie przekracza 200 tys. hl piwa, to mogą one być traktowane dla celów zwolnienia od akcyzy jako jeden, niezależny mały browar. Celem takiego zapisu jest możliwość udzielenia wsparcia na mocy przepisów unijnych przez państwa członkowskie dla tzw. browarów kontraktowanych.

Przekroczenie limitu

Rozporządzenie zakłada także zmianę, w związku z którą, gdy w roku podatkowym podatnik przekroczy limit ilościowy sprzedaży piwa, dla którego określone zostało zwolnienie od akcyzy, do całości sprzedaży piwa stosowana będzie stawka podatku akcyzowego dla piwa określona w ustawie o podatku akcyzowym bez możliwości obniżenia należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia.

Przepis ten będzie miał zastosowanie zarówno dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w tym zakresie, w roku podatkowym będącym rokiem rozpoczęcia działalności, jak i dla podatników, którzy w roku podatkowym niebędącym rokiem rozpoczęcia działalności przekroczyli limit ilościowy piwa w wysokości 200 tys. hl.

Zaświadczenia dla zagranicznego producenta piwa

Obowiązujące aktualnie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, dla podmiotów dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu piwa, określa zwolnienie realizowane poprzez zwrot zapłaconej akcyzy, po przedstawieniu zaświadczenia władz skarbowych właściwych dla zagranicznego producenta piwa o pochodzeniu piwa od producenta spełniającego określone w rozporządzeniu warunki ilościowe produkcji.

W celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych tak po stronie organu, jak i podatnika z tytułu dokonywanego nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu piwa projekt rozporządzenia zakłada, aby zwolnienie od akcyzy w tych przypadkach następowało bezpośrednio, po przedstawieniu zaświadczenia władz skarbowych właściwych dla zagranicznego producenta piwa o pochodzeniu piwa od producenta spełniającego warunki określone w rozporządzeniu.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zaświadczenie będzie przedstawiane właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego z chwilą zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym piwa poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy albo właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowemu z chwilą złożenia zgłoszenia celnego w przypadku importu piwa.

Przy czym obowiązek przedstawienia zaświadczenia nie będzie występował gdy nabycie wewnątrzwspólnotowe piwa będzie realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA