REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo - od 1 stycznia 2018 r.

Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo od 1 stycznia 2018 r. /sxc.u
Zwolnienie od akcyzy dla podatników produkujących piwo od 1 stycznia 2018 r. /sxc.u

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie zwolnienia od akcyzy w wysokości 50% kwoty akcyzy stawki bazowej dla wszystkich podatników produkujących piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali do 200 tys. hl piwa - takie rozwiązanie zawiera projekt rozporządzenia przygotowany przez resort finansów. Nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Zmiany zakłada projekt z 10 listopada 2017 r. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Nowe rozwiązania zawarte w projekcie rozporządzenia mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Autopromocja

Zwolnienie od akcyzy

Przypomnijmy, że obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego określa zwolnienie kwotowe akcyzy w zależności od wielkości sprzedaży piwa w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy, nie więcej jednak niż 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego określonej dla piwa ustawą o podatku akcyzowym, z podziałem na produkcję do 20 tys. hl, do 70 tys. hl, do 150 tys. hl i do 200 tys. hl piwa.

Natomiast Dyrektywa Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych, w art. 4 stanowi, iż państwa członkowskie mają prawo stosować do piwa produkowanego przez niezależne, małe browary obniżone stawki podatku akcyzowego, zróżnicowane zależnie od wielkości rocznej produkcji danych browarów, z zachowaniem następujących limitów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) stawek obniżonych nie stosuje się wobec zakładów produkujących ponad 200 tys. hl piwa rocznie,

b) stawki obniżone, które mogą kształtować się poniżej poziomu stawki minimalnej, mogą być niższe maksymalnie o 50% od standardowej, krajowej stawki podatku akcyzowego.

W związku z powyższym, z godnie z projektem rozporządzenia, planowane jest, aby zwolnieniu od akcyzy podlegali podatnicy produkujący piwo, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podatkowy sprzedali do 200 tys. hl piwa - w wysokości 50% kwoty akcyzy obliczonej z zastosowaniem stawki podatku akcyzowego określonej w art. 94 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym.

Dodano ponadto nową regulację, według której, gdy łączna wielkość produkcji browarów współpracujących ze sobą na mocy umowy nie przekracza 200 tys. hl piwa, to mogą one być traktowane dla celów zwolnienia od akcyzy jako jeden, niezależny mały browar. Celem takiego zapisu jest możliwość udzielenia wsparcia na mocy przepisów unijnych przez państwa członkowskie dla tzw. browarów kontraktowanych.

Przekroczenie limitu

Rozporządzenie zakłada także zmianę, w związku z którą, gdy w roku podatkowym podatnik przekroczy limit ilościowy sprzedaży piwa, dla którego określone zostało zwolnienie od akcyzy, do całości sprzedaży piwa stosowana będzie stawka podatku akcyzowego dla piwa określona w ustawie o podatku akcyzowym bez możliwości obniżenia należnej kwoty akcyzy o kwotę przysługującego zwolnienia.

Przepis ten będzie miał zastosowanie zarówno dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w tym zakresie, w roku podatkowym będącym rokiem rozpoczęcia działalności, jak i dla podatników, którzy w roku podatkowym niebędącym rokiem rozpoczęcia działalności przekroczyli limit ilościowy piwa w wysokości 200 tys. hl.

Zaświadczenia dla zagranicznego producenta piwa

Obowiązujące aktualnie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, dla podmiotów dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu piwa, określa zwolnienie realizowane poprzez zwrot zapłaconej akcyzy, po przedstawieniu zaświadczenia władz skarbowych właściwych dla zagranicznego producenta piwa o pochodzeniu piwa od producenta spełniającego określone w rozporządzeniu warunki ilościowe produkcji.

W celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych tak po stronie organu, jak i podatnika z tytułu dokonywanego nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu piwa projekt rozporządzenia zakłada, aby zwolnienie od akcyzy w tych przypadkach następowało bezpośrednio, po przedstawieniu zaświadczenia władz skarbowych właściwych dla zagranicznego producenta piwa o pochodzeniu piwa od producenta spełniającego warunki określone w rozporządzeniu.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zaświadczenie będzie przedstawiane właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego z chwilą zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym piwa poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy albo właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowemu z chwilą złożenia zgłoszenia celnego w przypadku importu piwa.

Przy czym obowiązek przedstawienia zaświadczenia nie będzie występował gdy nabycie wewnątrzwspólnotowe piwa będzie realizowane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem e-AD albo dokumentu zastępującego e-AD.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA