Metanol syntetyczny jako wyrób nieakcyzowy
REKLAMA
REKLAMA
Metanol jako przedmiot opodatkowania akcyzą
Zgodnie z art. 2 ust 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, pod pojęciem wyrobów akcyzowych rozumie się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
Pod poz. 36 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym ujęty został metanol (alkohol metylowy) - niebędący pochodzenia syntetycznego - jeżeli jest przeznaczony do celów opałowych lub napędowych, objęty kodem CN 2905 11 00.
Jednocześnie w poz. 44 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym zamieszczono bez względu na kod CN - pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe lub paliwa opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych lub paliw opałowych.
Przynależenia metanolu zaklasyfikowanego do kodu CN 2905 11 00 do kategorii wyrobów akcyzowych uzależnione zostało zatem od jego przeznaczenia do celów opałowych lub napędowych oraz jego niesyntetycznego pochodzenia.
Oznacza to, że metanol syntetyczny o kodzie CN 2905 11 00, wykorzystywany do celów innych niż opałowe lub napędowe, jako że nie mieści się w ustawowej definicji wyrobów akcyzowych, nie podlega również reżimowi ustawy o podatku akcyzowym.
REKLAMA
Oświadczenie o przeznaczeniu
Niezależnie od tego, że metanol syntetyczny wykorzystywany na cele inne niż opałowe i inne niż napędowe stanowi wyrób nieakcyzowy (niepodlegający regulacjom ustawy o podatku akcyzowym) dla celów ewentualnej kontroli, w celu wykazania, że wyroby zostały wykorzystane dla celów innych niż opałowe i innych niż napędowe, zalecane jest pobieranie od nabywców stosownego oświadczenia o przeznaczeniu tych wyrobów. Choć formalnie, na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym oświadczenia takie nie są wymagane a ich brak sam w sobie nie skutkuje koniecznością rozliczenia akcyzy, posiadanie takich oświadczeń może okazać się przydane dla zmniejszenia ryzyka podatkowego, gdyby nabywca zużył przedmiotowe wyroby w sposób niezgodny z celem deklarowanym w złożonym oświadczeniu. Jego posiadanie umożliwi podatnikowi dowodzenie, że nie powinien ponosić ewentualnych konsekwencji niezgodnego ze złożonym oświadczeniem postępowania nabywcy.
PRZYKŁAD
Spółka XYZ kupuje od unijnego dostawcy metanol syntetyczny o kodzie CN 2905 11 00. Zakupiony towar następnie odsprzedaje na rzecz polskiego nabywcy, który wykorzystuje go w procesie produkcji farb.
Jako że metanol nie zostanie wykorzystany na cele opałowe lub napędowe, nie będzie kwalifikował się jako wyrobów akcyzowy. Co za tym idzie, Spółka nie będą zobowiązana do wypełnienia żadnych szczególnych obowiązków wynikających z ustawy o podatku akcyzowym z tytułu jego nabycia i sprzedaży. Spółka powinna jednak pobrać od nabywcy stosowne oświadczenie o przeznaczeniu metanolu.
Warto nadmienić, że z brakiem szczególnych formalności akcyzowych będzie mieli do czynienia zarówno w przypadku dokonywania transakcji z krajowymi jak i zagranicznymi podmiotami.
Karolina Mnich, starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat