reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Ulgi i zwolnienia > Spółdzielnie mieszkaniowe mogą kupić gaz ziemny zwolniony z akcyzy

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą kupić gaz ziemny zwolniony z akcyzy

Spółdzielnia, może nabyć wyroby gazowe o kodzie CN 2711 21 00 (gaz ziemny w stanie gazowym) w zwolnieniu od akcyzy, w przypadku gdy będą przeznaczone do celów opałowych przez gospodarstwa domowe będące w zasobach spółdzielni.

1 listopada 2013 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym (dalej ustawa), na mocy której, podatkiem akcyzowym obciążono gazy ziemne wykorzystywane do celów opałowych. Równocześnie, ustawa w art. 31b wymienia przypadki, w których czynności opodatkowane mające za przedmiot wyroby gazowe będą zwolnione od akcyzy. W sytuacji przewidzianej w art. 31b ust.2 pkt 1 z podatku zwolniono czynności których przedmiotem są  gazy o kodach CN 2705 00 00, 2711 11 00, 2711 21 00 i 2711 29 00 przeznaczone do celów opałowych przez gospodarstwa domowe.

Przedstawiony powyżej zapis ustawy zrodził problem interpretacyjny, polegający na niedookreśleniu pojęcia „gospodarstwo domowe”. Trudność powstała na tym gruncie, doprowadziła do rozstrzygnięcia wydanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej sygn. IPTPP3/443A-71/13-5/BJ z 24 stycznia 2014 r.

Polecamy: Praktyczny leksykon VAT 2016

Interpretacja dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która nabywała do celów opałowych wyroby gazowe o kodzie 2711 21 00 przeznaczając je do na potrzeby ogrzania lokali mieszkalnych znajdujących się w jej zasobach. Organ podatkowy, dokonując analizy językowej doszedł do wniosku, iż za „gospodarstwo domowe” w rozumieniu ustawy należy rozumieć także pomieszczenia mieszkalne.

Szczególne znaczenie organ przywiązał do sformułowania „domowy”, którego nie należy rozumieć jedynie jako dom, ale także „pomieszczenia mieszkalne, miejsce stałego zamieszkania, jak i ogół spraw, obowiązków rodzinnych oraz domowych”. W związku z powyższym za gospodarstwo domowe należy uznać także pomieszczenie mieszkalne, gdyż służy jako miejsce stałego zamieszkania, w którym koncentruje się ogół spraw, obowiązków rodzinnych i domowych. Konkludując stwierdzić należy, iż spółdzielnia, działając w imieniu członków spółdzielni i ich rodzin, prowadzących gospodarstwa domowe, może nabyć wyroby gazowe o kodzie CN 2711 21 00 w zwolnieniu od akcyzy, w przypadku gdy będą przeznaczone do celów opałowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Warto dodać, iż aby uzyskać powyższe zwolnienie, konieczne jest spełnienie przesłanek przewidzianych w art. 31b ust.6. Przede wszystkim sprzedaż o której mowa jest zwolniona od akcyzy jedynie w ilościach nieprzekraczających:

a) 10 m3/h - gazu ziemnego wysokometanowego grupy E, nie więcej niż 8.000 metrów sześciennych rocznie, albo

b) 25 m3/h - gazu ziemnego zaazotowanego grupy Lw, grupy Ls, grupy Ln albo grupy Lm, nie więcej niż 10.650 metrów sześciennych rocznie.

Ponadto w odniesieniu do gazów o kodzie CN 2711 21 00 ustawodawca przewidział w art. 31b ust. 6 pkt 3, możliwość przekroczenia w/w limitów, jednocześnie zobowiązując sprzedającego do uzyskania od nabywcy oświadczenia, iż „że nie używa tych wyrobów na inne potrzeby niż prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, albo oświadczenia o ilości tych wyrobów używanych na inne potrzeby niż prowadzone gospodarstwo domowe, w tym na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, określonej przez nabywcę proporcjonalnie do wykorzystanej na te potrzeby powierzchni nieruchomości z uwzględnieniem mocy urządzeń grzewczych.”

 


Objaśnienia:

CN 2711 11 00 - gaz ziemny w stanie skroplonym

CN 2711 21 00 - gaz ziemny w stanie gazowym

CN 2711 29 00 - pozostałe węglowodory w stanie gazowym

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama