REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku

Agnieszka Fryc
Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku. /Fot. Fotolia
Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku. /Fot. Fotolia
www.sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

Podwyższenie akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku jest wynikiem przyjęcia przez rząd tzw. ustawy okołobudżetowej. Zawarte w ustawie postanowienia dopełniają przyszłoroczny projekt budżetu.

Rząd przyjął 2 października tego roku projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, która według deklaracji ma charakter komplementarny i dopełnia przyszłoroczny projekt budżetu, zapewniając przy tym jego prawidłową realizację. Jednym z istotniejszych postanowień tejże ustawy dla przeciętnego konsumenta jest wprowadzenie zmian w podatku akcyzowym od alkoholu etylowego, wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z projektem, akcyza na alkohol etylowy ma wzrosnąć o 15 proc., co obrazując oznacza wzrost ceny ½ litrowej butelki wódki 40% o 1,80 zł (z VAT-em). W zakresie wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego, przewiduje się podwyżkę akcyzy o 5 proc.

Zobacz także: Akcyza na gaz od 1listopada 2013 r.

Zdania w kwestii słuszności podwyższenia akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe są podzielone. Zdaniem producentów wyrobów alkoholowych i tytoniowych, podwyżka akcyzy nie przyniesie budżetowi spodziewanych korzyści, a tylko zaszkodzi branży, skutkując rozwojem szarej strefy.

W kwestii zmian w wysokości akcyzy na wyroby tytoniowe, rząd wskazuje, iż wzrost stawek podatku akcyzowego na papierosy jest konieczny, ze względu na wymóg osiągnięcia w przyszłości wprowadzonego dyrektywą unijną wyższego, unijnego minimum podatkowego na papierosy. Dyrektywa ta stanowi, iż od 1 stycznia 2014 r. minimalny całkowity podatek akcyzowy na papierosy ma wynieść 60 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji, przy czym podatek ten musi wynieść nie mniej niż 90 euro na 1000 sztuk od wszystkich papierosów. Sam susz tytoniowy, czyli suchy tytoń nie będący jeszcze wyrobem tytoniowym, na gruncie ustawy o podatku akcyzowym, nie jest wyrobem akcyzowym. Brak jest też w obecnym stanie prawnym regulacji pozwalających na monitorowanie obrotu suszem tytoniowy, co przyczynia się do rozwoju nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Uznanie suszu za wyrób akcyzowy i nałożenie na niego podatku akcyzowego, zabezpiecza zdaniem rządu wpływy do budżetu państwa oraz przeciwdziała rozszerzaniu się szarej strefy, nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Podobnie podatkiem akcyzowym zostanie objęty cydr i perry (fermentowane napoje niskoalkoholowe z jabłek i gruszek). Stworzy to kolejną, nową kategorię wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a więc zapewni większe wpływy do budżetu państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zakres opodatkowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA