| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Ulgi i zwolnienia > Jak skorzystać z zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci?

Jak skorzystać z zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci?

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym nakładają obowiązek złożenia zabezpieczenia akcyzowego na podmioty prowadzące określoną działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych. Okazuje się, że w pewnych wypadkach ww. podmioty mogą wykorzystać zabezpieczenie złożone przez podmiot trzeci.

Do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe są obowiązane następujące podmioty:

 1. podmiot prowadzący skład podatkowy;
 2. zarejestrowany odbiorca;
 3. zarejestrowany wysyłający;
 4. podmiot, który posiada zezwolenie wyprowadzenia;
 5. podatnik nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe w procedurze akcyzy zapłaconej;
 6. podmiot pośredniczący;
 7. przedstawiciel podatkowy.

Zabezpieczenie akcyzowe może, co do zasady, zostać złożone w formie:

 1. depozytu w gotówce;
 2. gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
 3. czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo Bankowe;
 4. weksla własnego;
 5. innego dokumentu mającego wartość płatniczą.

Jeżeli podmiot zobowiązany do składania zabezpieczenia akcyzowego z jakichś przyczyn nie może lub nie chce go złożyć samodzielnie, wówczas dopuszczalne jest wykorzystanie zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci. Otóż, na wniosek podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, właściwy naczelnik urzędu celnego przyjmuje zabezpieczenie akcyzowe złożone zamiast tego podmiotu lub łącznie z tym podmiotem przez:

 1. przewoźnika lub spedytora – w przypadku przemieszczania przez nich wyrobów akcyzowych podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, dla zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych mogących powstać w stosunku do tych wyrobów akcyzowych;
 2. właściciela wyrobów akcyzowych;
 3. odbiorcę wyrobów akcyzowych,     

            - w kwocie pokrywającej zabezpieczenie akcyzowe w wymaganej wysokości.

Przepisy nie dają możliwości złożenia zabezpieczenia akcyzowego za podmiot trzeci, przez dowolny podmiot. Zabezpieczenie to może złożyć tylko jeden lub kilka podmiotów wskazanych wyżej.

Ustalanie treści czynności prawnej przez organy podatkowe i czynności pozorne

Zapłata za zaprzestanie produkcji jest kosztem podatkowym

W sytuacji, gdy zabezpieczenie akcyzowe składane jest przez inny podmiot niż podmiot zobowiązany, możliwe jest zastosowanie wyłącznie następujących form:

 • depozytu w gotówce;
 • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
 • czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim  Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »