Jak skorzystać z zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci?
REKLAMA
REKLAMA
Do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej powstałe albo mogące powstać zobowiązanie podatkowe są obowiązane następujące podmioty:
REKLAMA
- podmiot prowadzący skład podatkowy;
- zarejestrowany odbiorca;
- zarejestrowany wysyłający;
- podmiot, który posiada zezwolenie wyprowadzenia;
- podatnik nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe w procedurze akcyzy zapłaconej;
- podmiot pośredniczący;
- przedstawiciel podatkowy.
Zabezpieczenie akcyzowe może, co do zasady, zostać złożone w formie:
- depozytu w gotówce;
- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
- czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo Bankowe;
- weksla własnego;
- innego dokumentu mającego wartość płatniczą.
Jeżeli podmiot zobowiązany do składania zabezpieczenia akcyzowego z jakichś przyczyn nie może lub nie chce go złożyć samodzielnie, wówczas dopuszczalne jest wykorzystanie zabezpieczenia akcyzowego złożonego przez podmiot trzeci. Otóż, na wniosek podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego, właściwy naczelnik urzędu celnego przyjmuje zabezpieczenie akcyzowe złożone zamiast tego podmiotu lub łącznie z tym podmiotem przez:
- przewoźnika lub spedytora – w przypadku przemieszczania przez nich wyrobów akcyzowych podmiotu obowiązanego do złożenia zabezpieczenia akcyzowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, dla zagwarantowania pokrycia zobowiązań podatkowych mogących powstać w stosunku do tych wyrobów akcyzowych;
- właściciela wyrobów akcyzowych;
- odbiorcę wyrobów akcyzowych,
- w kwocie pokrywającej zabezpieczenie akcyzowe w wymaganej wysokości.
Przepisy nie dają możliwości złożenia zabezpieczenia akcyzowego za podmiot trzeci, przez dowolny podmiot. Zabezpieczenie to może złożyć tylko jeden lub kilka podmiotów wskazanych wyżej.
Ustalanie treści czynności prawnej przez organy podatkowe i czynności pozorne
Zapłata za zaprzestanie produkcji jest kosztem podatkowym
W sytuacji, gdy zabezpieczenie akcyzowe składane jest przez inny podmiot niż podmiot zobowiązany, możliwe jest zastosowanie wyłącznie następujących form:
- depozytu w gotówce;
- gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej;
- czeku potwierdzonego przez osobę prawną mającą siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub przez oddział banku zagranicznego, którzy prowadzą na terytorium kraju działalność bankową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.
Firma A prowadzi skład podatkowy, w którym magazynowane są wyroby akcyzowe będące przedmiotem własności firmy B. Przedsiębiorcy ustalili, że firma B złoży zabezpieczenie akcyzowe zamiast firm A dla wyrobów akcyzowych znajdujących się w składzie podatkowym firmy A będących własnością firmy B. W tym wypadku, na wniosek firmy A, właściwy naczelnik urzędu celnego przyjmie zabezpieczenie akcyzowe złożone przez firmę B w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej bądź w formie czeku lub depozytu w gotówce. W podanej sytuacji firma B nie może natomiast złożyć zabezpieczenia akcyzowego zamiast firmy A w formie weksla własnego, ponieważ weksel własny nie znalazł się na liście form zabezpieczenia możliwych do wykorzystania w przypadku zabezpieczenia składanego za inny podmiot.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Piotr Paszek, doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. VAT i Akcyzy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat