| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Zapłata za zaprzestanie produkcji jest kosztem podatkowym

Zapłata za zaprzestanie produkcji jest kosztem podatkowym

Zapłacone przez polską spółkę wynagrodzenie należne spółce zagranicznej za zaprzestanie produkcji wyrobów w Belgii i przeniesienie jej do Polski stanowi dla niej koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Bydgoszczy z 19 września 2013 r. (sygn. I SA/Bd 444/13).

 Sprawa dotyczyła spółki, która  zawarła umowę ze spółką belgijską (z tej samej grupy kapitałowej) w celu  określenia relacji obu podmiotów w związku z planowanym zaprzestaniem produkcji przez zagraniczną spółkę i przeniesienia jej wraz z maszynami do spółki polskiej. Spółka polska została zobligowana do zapłaty wynagrodzenia na rzecz kontrahenta z tego tytułu. Do czasu zakończenia produkcji spółka zagraniczna była jedynym podmiotem produkującym wyroby w grupie.

W związku z tym wyroby, które trafiały na rynek Polski z Belgii miały być produkowane w Polsce przez spółkę, a nie kupowane od spółki zagranicznej, zaś podmiot zagraniczny będzie je nabywał. W efekcie spółka polska stała się jedynym producentem tych wyrobów w Polsce. Wynagrodzenie było skalkulowane w oparciu o planowany wzrost przychodów spółki polskiej.  

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy zapłacone wynagrodzenie i stanowi dla niej koszt podatkowy?

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że przedmiotowe wynagrodzenie jest kosztem ze względu na jego związek z przychodem, który spółka osiągnie w przyszłości.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że w sprawie nie da się bezspornie ustalić, czy w sytuacji, gdyby podatnik nie poniósł wydatku na zapłatę wynagrodzenia na rzecz podmiotu powiązanego, nie osiągnąłby przychodów z tytułu prowadzenia działalności produkcyjnej i sprzedaży wyprodukowanych wyrobów.

Sprzedaż towarów używanych zwolniona z VAT – zmiany 2014

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka wniosła skargę do WSA w Bydgoszczy.

Sąd ten uchylił interpretację, wskazując, że skoro spółka płaci za zaprzestanie działalności spółki zagranicznej, w taki sposób, by móc być jedynym producentem, oznacza to, że spodziewa się zysku. Stanowisko organu podatkowego, zgodnie z którym skoro wydatek nie musi przynieść zysku to nie jest celowy i racjonalny, w związku z czym nie przysługuje spółce zaliczenie go do kosztów podatkowych, sąd uznał za błędne i naruszające przepisy dotyczące kosztów podatkowych. Zdaniem sądu, przedmiotowy wydatek w sposób bezsprzeczny został poniesiony w celu uzyskania przychodu.

 Wyrok nie jest prawomocny.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »