REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń
Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

4 czerwca 2014 r. WSA we Wrocławiu zwrócił się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi w sprawie stwierdzenia zgodności z Dyrektywą energetyczną przepisów krajowych przewidujących zastosowanie wyższej stawki podatku akcyzowego od oleju opałowego w sytuacji niedopełnienia warunku formalnego polegającego na terminowym złożeniu zestawienia oświadczeń.

O co chodzi?

Autopromocja

Podatnik dokonując sprzedaży oleju opałowego, zbierał od nabywców oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju na cele grzewcze. Olej o takim przeznaczeniu opodatkowany jest preferencyjną stawką akcyzy wynoszącą 232 zł/1000 l. Polskie przepisy przewidują szereg wymogów formalnych, których dochowanie stanowi warunek możliwości zastosowania niższej stawki akcyzy. W razie niespełnienia któregokolwiek z wymienionych warunków zastosowanie znajdzie wyższa stawka właściwa dla olejów przeznaczonych na cele napędowe. W niniejszej sprawie, podatnik pobierał od nabywców oleju oświadczenia o przeznaczeniu oleju, jednakże nie dochował on warunku przekazywania miesięcznych zestawień tych oświadczeń do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego. Powyższe uchybienie spowodowało zastosowanie przez organy podatkowe wyższej stawki podatku i określenie zobowiązania podatkowego w wysokości wyższej niż zadeklarowana.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Pytanie do TSUE

WSA we Wrocławiu zdecydował się zawiesić postępowanie w niniejszej sprawie i skierować dodatkowo pytania do TSUE. Celem zadanych pytań jest ustalenie czy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przepisy Dyrektywy energetycznej sprzeciwiają się stosowaniu podwyższonej stawki akcyzy w wypadku niedochowania wymogu złożenia w ustawowym terminie zestawienia oświadczeń,

• czy wymóg składania takiego zestawienia jest zgodny z unijną zasadą proporcjonalności,

• czy sankcja przewidziana w sytuacji niedopełnienia wymogu złożenia takiego zestawienia (tj. stosowanie wyższej stawki) jest zgodna z unijną zasadą proporcjonalności.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Znaczenie potencjalnego rozstrzygnięcia TSUE

Wyrok stwierdzający niezgodność z prawem UE przepisów uzależniających stosowanie obniżonej stawki akcyzy od wypełnienia wymogu składania zestawienia oświadczeń nabywców oleju opałowego jest ostatnią możliwością, aby zakwestionować przepisy polskiej ustawy akcyzowej w tym zakresie. Należy podkreślić, że potencjalny pozytywny wyrok będzie miał istotne znaczenie nie tylko dla toczących się postępowań, ale również dla spraw zakończonych ostatecznymi decyzjami i prawomocnymi wyrokami sądów administracyjnych. Jeżeli TSUE stwierdzi niezgodność polskich przepisów z prawem UE, podatnicy, którzy zapłacili podatek w podobnej sytuacji będą mogli uzyskać jego zwrot po wznowieniu postępowania. Orzeczenie to również może być istotne dla wszystkich innych spraw, w których ma znaczenie stosowania unijnej zasady proporcjonalności.

Zobacz także: Akcyza na alkohol - zwolnienie z podatku akcyzowego


Agnieszka Radzikowska

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (22) 511 07 69

aradzikowska@deloitteCE.com


Anna Wibig

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+ 48 (22) 511 07 20

awibig@deloitteCE.com


Łukasz Janiga

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (12) 394 43 23

ljaniga@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA