Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń
REKLAMA
REKLAMA
O co chodzi?
REKLAMA
Podatnik dokonując sprzedaży oleju opałowego, zbierał od nabywców oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju na cele grzewcze. Olej o takim przeznaczeniu opodatkowany jest preferencyjną stawką akcyzy wynoszącą 232 zł/1000 l. Polskie przepisy przewidują szereg wymogów formalnych, których dochowanie stanowi warunek możliwości zastosowania niższej stawki akcyzy. W razie niespełnienia któregokolwiek z wymienionych warunków zastosowanie znajdzie wyższa stawka właściwa dla olejów przeznaczonych na cele napędowe. W niniejszej sprawie, podatnik pobierał od nabywców oleju oświadczenia o przeznaczeniu oleju, jednakże nie dochował on warunku przekazywania miesięcznych zestawień tych oświadczeń do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego. Powyższe uchybienie spowodowało zastosowanie przez organy podatkowe wyższej stawki podatku i określenie zobowiązania podatkowego w wysokości wyższej niż zadeklarowana.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!
Pytanie do TSUE
WSA we Wrocławiu zdecydował się zawiesić postępowanie w niniejszej sprawie i skierować dodatkowo pytania do TSUE. Celem zadanych pytań jest ustalenie czy:
• przepisy Dyrektywy energetycznej sprzeciwiają się stosowaniu podwyższonej stawki akcyzy w wypadku niedochowania wymogu złożenia w ustawowym terminie zestawienia oświadczeń,
• czy wymóg składania takiego zestawienia jest zgodny z unijną zasadą proporcjonalności,
• czy sankcja przewidziana w sytuacji niedopełnienia wymogu złożenia takiego zestawienia (tj. stosowanie wyższej stawki) jest zgodna z unijną zasadą proporcjonalności.
Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy
Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Znaczenie potencjalnego rozstrzygnięcia TSUE
Wyrok stwierdzający niezgodność z prawem UE przepisów uzależniających stosowanie obniżonej stawki akcyzy od wypełnienia wymogu składania zestawienia oświadczeń nabywców oleju opałowego jest ostatnią możliwością, aby zakwestionować przepisy polskiej ustawy akcyzowej w tym zakresie. Należy podkreślić, że potencjalny pozytywny wyrok będzie miał istotne znaczenie nie tylko dla toczących się postępowań, ale również dla spraw zakończonych ostatecznymi decyzjami i prawomocnymi wyrokami sądów administracyjnych. Jeżeli TSUE stwierdzi niezgodność polskich przepisów z prawem UE, podatnicy, którzy zapłacili podatek w podobnej sytuacji będą mogli uzyskać jego zwrot po wznowieniu postępowania. Orzeczenie to również może być istotne dla wszystkich innych spraw, w których ma znaczenie stosowania unijnej zasady proporcjonalności.
Zobacz także: Akcyza na alkohol - zwolnienie z podatku akcyzowego
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (22) 511 07 69
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+ 48 (22) 511 07 20
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (12) 394 43 23
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat