| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Stawki akcyzy > Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń

Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń

4 czerwca 2014 r. WSA we Wrocławiu zwrócił się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi w sprawie stwierdzenia zgodności z Dyrektywą energetyczną przepisów krajowych przewidujących zastosowanie wyższej stawki podatku akcyzowego od oleju opałowego w sytuacji niedopełnienia warunku formalnego polegającego na terminowym złożeniu zestawienia oświadczeń.

O co chodzi?

Podatnik dokonując sprzedaży oleju opałowego, zbierał od nabywców oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju na cele grzewcze. Olej o takim przeznaczeniu opodatkowany jest preferencyjną stawką akcyzy wynoszącą 232 zł/1000 l. Polskie przepisy przewidują szereg wymogów formalnych, których dochowanie stanowi warunek możliwości zastosowania niższej stawki akcyzy. W razie niespełnienia któregokolwiek z wymienionych warunków zastosowanie znajdzie wyższa stawka właściwa dla olejów przeznaczonych na cele napędowe. W niniejszej sprawie, podatnik pobierał od nabywców oleju oświadczenia o przeznaczeniu oleju, jednakże nie dochował on warunku przekazywania miesięcznych zestawień tych oświadczeń do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego. Powyższe uchybienie spowodowało zastosowanie przez organy podatkowe wyższej stawki podatku i określenie zobowiązania podatkowego w wysokości wyższej niż zadeklarowana.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Pytanie do TSUE

WSA we Wrocławiu zdecydował się zawiesić postępowanie w niniejszej sprawie i skierować dodatkowo pytania do TSUE. Celem zadanych pytań jest ustalenie czy:

• przepisy Dyrektywy energetycznej sprzeciwiają się stosowaniu podwyższonej stawki akcyzy w wypadku niedochowania wymogu złożenia w ustawowym terminie zestawienia oświadczeń,

• czy wymóg składania takiego zestawienia jest zgodny z unijną zasadą proporcjonalności,

• czy sankcja przewidziana w sytuacji niedopełnienia wymogu złożenia takiego zestawienia (tj. stosowanie wyższej stawki) jest zgodna z unijną zasadą proporcjonalności.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Znaczenie potencjalnego rozstrzygnięcia TSUE

Wyrok stwierdzający niezgodność z prawem UE przepisów uzależniających stosowanie obniżonej stawki akcyzy od wypełnienia wymogu składania zestawienia oświadczeń nabywców oleju opałowego jest ostatnią możliwością, aby zakwestionować przepisy polskiej ustawy akcyzowej w tym zakresie. Należy podkreślić, że potencjalny pozytywny wyrok będzie miał istotne znaczenie nie tylko dla toczących się postępowań, ale również dla spraw zakończonych ostatecznymi decyzjami i prawomocnymi wyrokami sądów administracyjnych. Jeżeli TSUE stwierdzi niezgodność polskich przepisów z prawem UE, podatnicy, którzy zapłacili podatek w podobnej sytuacji będą mogli uzyskać jego zwrot po wznowieniu postępowania. Orzeczenie to również może być istotne dla wszystkich innych spraw, w których ma znaczenie stosowania unijnej zasady proporcjonalności.

Zobacz także: Akcyza na alkohol - zwolnienie z podatku akcyzowego


Agnieszka Radzikowska

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (22) 511 07 69

aradzikowska@deloitteCE.com


Anna Wibig

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+ 48 (22) 511 07 20

awibig@deloitteCE.com


Łukasz Janiga

Menedżer, Dział doradztwa podatkowego

+48 (12) 394 43 23

ljaniga@deloittece.com

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »