REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w akcyzie od 2015 roku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

22 lipca 2014 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie tzw. IV ustawy deregulacyjnej, czyli kolejnej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ta zawiera nowelizację szeregu aktów prawnych, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – m.in. ustawy o podatku akcyzowym. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany w zakresie akcyzy objęte tym projektem.

24 listopada 2014 r. Prezydent  RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza omawiane zmiany w podatku akcyzowym. Treść ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

Wiążąca Informacja Akcyzowa

Wśród projektowanych przepisów dotyczących podatku akcyzowego, na pierwszy plan wysuwa się propozycja dotycząca wprowadzenia instytucji Wiążącej Informacji Akcyzowej (dalej: „WIA”). Wprowadzenie WIA ma służyć m.in. ograniczeniu wątpliwości co do prawidłowej klasyfikacji danych wyrobów do właściwego kodu Nomenklatury Scalonej (kodu CN). Dokonanie prawidłowej klasyfikacji wyrobów ma kluczowe znaczenie, gdyż przekłada się na właściwe zidentyfikowanie wyrobów podlegających akcyzie i określenie szczegółowych zasad i wymogów mających zastosowanie w danym przypadku.

Zgodnie z przedstawionym projektem, WIA:

- będzie mogła dotyczyć wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wydawana będzie na wniosek podmiotów zainteresowanych przez dyrektorów izb celnych w formie decyzji;

- będzie wiążąca jedynie dla podmiotu na rzecz którego została wydana;

- będzie ważna przez 3 lata od daty wydania.

Klasyfikacja wyrobów akcyzowych do właściwego kodu CN stanowi podstawę dla prawidłowego traktowania danego wyrobu dla celów akcyzy w związku z tym wprowadzenie WIA jest bardzo korzystne dla podatników, gdyż będzie stanowić narzędzie służące wyjaśnianiu wielu wątpliwości w tym zakresie.

Rezygnacja z obowiązku informowania o formie ewidencji

Inną istotną zmianą zaproponowaną w projekcie jest zniesienie obowiązku informowania naczelnika urzędu celnego o wybranej formie prowadzenia ewidencji. Wymóg ten w chwili obecnej ma zastosowanie do szeregu ewidencji, których obowiązek prowadzenia nakładają przepisy ustawy o podatku akcyzowym (przykładowo ewidencja wyrobów zwolnionych od akcyzy, czy też ewidencja składu podatkowego).

Na gruncie obecnego stanu prawnego, niedochowanie wymogu poinformowania o formie ewidencji może mieć szereg negatywnych następstw – m.in. może wiązać się z ryzykiem nałożenia na osoby odpowiedzialne za rozliczenia akcyzowe sankcji karno-skarbowych.

Proponowana rezygnacja z informowania o wybranej formie ewidencji stanowi pozytywny krok na drodze do zmniejszania formalności związanych z rozliczaniem podatku akcyzowego.

Oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego

Kolejna proponowana zmiana, którą również należy ocenić pozytywnie, dotyczy nowelizacji przepisów regulujących oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu energetycznego na cele opałowe.

REKLAMA

Obecne przepisy ustawy o podatku akcyzowym przewidują zamknięty katalog podmiotów, z którymi oświadczenie o przeznaczeniu danego wyrobu na cele opałowe, może zostać ujęte w umowie okresowej dotyczącej dostawy tego wyrobu (umieszczenie oświadczenia w umowie zwalnia z obowiązku uzyskiwania każdorazowo ww. oświadczenia). Według proponowanej nowelizacji, takie oświadczenie będzie mogło zostać umieszczone w umowie z jakimkolwiek podmiotem (rozszerzenie katalogu).

Istotną zmianą będzie również ograniczenie informacji, które powinny znaleźć się na oświadczeniu. W porównaniu do wymogów wynikających z obecnie obowiązujących przepisów, usunięty zostanie m.in. wymóg zamieszczania informacji o ilości urządzeń grzewczych posiadanych przez dany podmiot, jak również informacji o lokalizacji owych urządzeń.

Za najbardziej doniosłą zmianę dotyczącą kwestii oświadczeń o przeznaczeniu wyrobu na cele opałowe należy jednakże uznać zaproponowaną zmianę dotyczącą sankcji za nieprzekazanie w stosownym terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń. W chwili obecnej nieprzekazanie owego zestawienia wiążę się z zastosowaniem sankcji polegającej na konieczności uiszczenia akcyzy według podwyższonej stawki.

Zgodnie z założeniami przedstawionego projektu ustawy nowelizującej, niezłożenie bądź złożenie nieterminowe zestawienia oświadczeń nie będzie skutkowało zwiększeniem stawki. Niemniej, biorąc pod uwagę projekt z 17 lipca 2014 r. ustawy zmieniającej Ordynację podatkową będzie to skutkowało sankcjami przewidzianymi dla niezłożenia, czy nieterminowego złożenia deklaracji. Zgodnie, bowiem z tym projektem zestawienie oświadczeń będzie uznawane za deklarację, czego konsekwencją będzie również m.in. możliwość dokonywania ich korekty.

Kalkulatory

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Pozostałe propozycje zmian

Dodatkowo, zasygnalizować należy pozostałe zmiany przewidziane w projekcie IV ustawy deregulacyjnej:

  • doprecyzowanie regulacji dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem samochodu osobowego, niezarejestrowanego wcześniej w kraju;
  • zmiany w zakresie oznaczania znakami akcyzy win wyprodukowanych przez rolnika będącego „małym” producentem win (produkującego w ciągu roku mniej niż 100 hektolitrów wina, wyłącznie z własnych upraw);
  • rozszerzenie możliwości stosowania na gruncie akcyzy Wiążącej Informacji Taryfowej
    w odniesieniu do samochodów osobowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF


Na chwilę obecną trudno przewidzieć, które z projektowanych zmian wejdą w życie, jak również jaki będzie ich ostateczny kształt. Niemniej jednak już teraz warto śledzić prace legislacyjne w tym zakresie m.in. w celu dokonania oceny jaki wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą mogą mieć projektowane zmiany.

Zgodnie z projektem omawiane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – przebieg procedury legislacyjnej

Zapraszamy do rejestracji na webcast: Jakie nowe regulacje i zmiany niesie za sobą nowelizacja ordynacji podatkowej?

Kontakt:
Anna Wibig
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+ 48 (22) 511 07 20
awibig@deloitteCE.com

Łukasz Janiga
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (12) 394 43 23
ljaniga@deloittece.com

Agnieszka Radzikowska
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (22) 511 07 69
aradzikowska@deloitteCE.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ile wynosi składka KRUS na IV kwartał 2024 r.?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) uchwaliła wysokość składek dla rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika. Podała również wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

REKLAMA

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA