REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w akcyzie od 2015 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

22 lipca 2014 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie tzw. IV ustawy deregulacyjnej, czyli kolejnej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ta zawiera nowelizację szeregu aktów prawnych, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – m.in. ustawy o podatku akcyzowym. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany w zakresie akcyzy objęte tym projektem.

24 listopada 2014 r. Prezydent  RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza omawiane zmiany w podatku akcyzowym. Treść ustawy.

REKLAMA

Wiążąca Informacja Akcyzowa

Wśród projektowanych przepisów dotyczących podatku akcyzowego, na pierwszy plan wysuwa się propozycja dotycząca wprowadzenia instytucji Wiążącej Informacji Akcyzowej (dalej: „WIA”). Wprowadzenie WIA ma służyć m.in. ograniczeniu wątpliwości co do prawidłowej klasyfikacji danych wyrobów do właściwego kodu Nomenklatury Scalonej (kodu CN). Dokonanie prawidłowej klasyfikacji wyrobów ma kluczowe znaczenie, gdyż przekłada się na właściwe zidentyfikowanie wyrobów podlegających akcyzie i określenie szczegółowych zasad i wymogów mających zastosowanie w danym przypadku.

Zgodnie z przedstawionym projektem, WIA:

- będzie mogła dotyczyć wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wydawana będzie na wniosek podmiotów zainteresowanych przez dyrektorów izb celnych w formie decyzji;

- będzie wiążąca jedynie dla podmiotu na rzecz którego została wydana;

- będzie ważna przez 3 lata od daty wydania.

Klasyfikacja wyrobów akcyzowych do właściwego kodu CN stanowi podstawę dla prawidłowego traktowania danego wyrobu dla celów akcyzy w związku z tym wprowadzenie WIA jest bardzo korzystne dla podatników, gdyż będzie stanowić narzędzie służące wyjaśnianiu wielu wątpliwości w tym zakresie.

Rezygnacja z obowiązku informowania o formie ewidencji

REKLAMA

Inną istotną zmianą zaproponowaną w projekcie jest zniesienie obowiązku informowania naczelnika urzędu celnego o wybranej formie prowadzenia ewidencji. Wymóg ten w chwili obecnej ma zastosowanie do szeregu ewidencji, których obowiązek prowadzenia nakładają przepisy ustawy o podatku akcyzowym (przykładowo ewidencja wyrobów zwolnionych od akcyzy, czy też ewidencja składu podatkowego).

Na gruncie obecnego stanu prawnego, niedochowanie wymogu poinformowania o formie ewidencji może mieć szereg negatywnych następstw – m.in. może wiązać się z ryzykiem nałożenia na osoby odpowiedzialne za rozliczenia akcyzowe sankcji karno-skarbowych.

Proponowana rezygnacja z informowania o wybranej formie ewidencji stanowi pozytywny krok na drodze do zmniejszania formalności związanych z rozliczaniem podatku akcyzowego.

Oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego

Kolejna proponowana zmiana, którą również należy ocenić pozytywnie, dotyczy nowelizacji przepisów regulujących oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu energetycznego na cele opałowe.

REKLAMA

Obecne przepisy ustawy o podatku akcyzowym przewidują zamknięty katalog podmiotów, z którymi oświadczenie o przeznaczeniu danego wyrobu na cele opałowe, może zostać ujęte w umowie okresowej dotyczącej dostawy tego wyrobu (umieszczenie oświadczenia w umowie zwalnia z obowiązku uzyskiwania każdorazowo ww. oświadczenia). Według proponowanej nowelizacji, takie oświadczenie będzie mogło zostać umieszczone w umowie z jakimkolwiek podmiotem (rozszerzenie katalogu).

Istotną zmianą będzie również ograniczenie informacji, które powinny znaleźć się na oświadczeniu. W porównaniu do wymogów wynikających z obecnie obowiązujących przepisów, usunięty zostanie m.in. wymóg zamieszczania informacji o ilości urządzeń grzewczych posiadanych przez dany podmiot, jak również informacji o lokalizacji owych urządzeń.

Za najbardziej doniosłą zmianę dotyczącą kwestii oświadczeń o przeznaczeniu wyrobu na cele opałowe należy jednakże uznać zaproponowaną zmianę dotyczącą sankcji za nieprzekazanie w stosownym terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń. W chwili obecnej nieprzekazanie owego zestawienia wiążę się z zastosowaniem sankcji polegającej na konieczności uiszczenia akcyzy według podwyższonej stawki.

Zgodnie z założeniami przedstawionego projektu ustawy nowelizującej, niezłożenie bądź złożenie nieterminowe zestawienia oświadczeń nie będzie skutkowało zwiększeniem stawki. Niemniej, biorąc pod uwagę projekt z 17 lipca 2014 r. ustawy zmieniającej Ordynację podatkową będzie to skutkowało sankcjami przewidzianymi dla niezłożenia, czy nieterminowego złożenia deklaracji. Zgodnie, bowiem z tym projektem zestawienie oświadczeń będzie uznawane za deklarację, czego konsekwencją będzie również m.in. możliwość dokonywania ich korekty.

Kalkulatory

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Pozostałe propozycje zmian

Dodatkowo, zasygnalizować należy pozostałe zmiany przewidziane w projekcie IV ustawy deregulacyjnej:

  • doprecyzowanie regulacji dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem samochodu osobowego, niezarejestrowanego wcześniej w kraju;
  • zmiany w zakresie oznaczania znakami akcyzy win wyprodukowanych przez rolnika będącego „małym” producentem win (produkującego w ciągu roku mniej niż 100 hektolitrów wina, wyłącznie z własnych upraw);
  • rozszerzenie możliwości stosowania na gruncie akcyzy Wiążącej Informacji Taryfowej
    w odniesieniu do samochodów osobowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF


Na chwilę obecną trudno przewidzieć, które z projektowanych zmian wejdą w życie, jak również jaki będzie ich ostateczny kształt. Niemniej jednak już teraz warto śledzić prace legislacyjne w tym zakresie m.in. w celu dokonania oceny jaki wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą mogą mieć projektowane zmiany.

Zgodnie z projektem omawiane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – przebieg procedury legislacyjnej

Zapraszamy do rejestracji na webcast: Jakie nowe regulacje i zmiany niesie za sobą nowelizacja ordynacji podatkowej?

Kontakt:
Anna Wibig
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+ 48 (22) 511 07 20
awibig@deloitteCE.com

Łukasz Janiga
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (12) 394 43 23
ljaniga@deloittece.com

Agnieszka Radzikowska
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (22) 511 07 69
aradzikowska@deloitteCE.com

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

REKLAMA

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

REKLAMA

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

REKLAMA