REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w akcyzie od 2015 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
Zmiany w akcyzie od 2015 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

22 lipca 2014 r. na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie tzw. IV ustawy deregulacyjnej, czyli kolejnej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ta zawiera nowelizację szeregu aktów prawnych, które mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – m.in. ustawy o podatku akcyzowym. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany w zakresie akcyzy objęte tym projektem.

24 listopada 2014 r. Prezydent  RP podpisał ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, która wprowadza omawiane zmiany w podatku akcyzowym. Treść ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

Wiążąca Informacja Akcyzowa

Wśród projektowanych przepisów dotyczących podatku akcyzowego, na pierwszy plan wysuwa się propozycja dotycząca wprowadzenia instytucji Wiążącej Informacji Akcyzowej (dalej: „WIA”). Wprowadzenie WIA ma służyć m.in. ograniczeniu wątpliwości co do prawidłowej klasyfikacji danych wyrobów do właściwego kodu Nomenklatury Scalonej (kodu CN). Dokonanie prawidłowej klasyfikacji wyrobów ma kluczowe znaczenie, gdyż przekłada się na właściwe zidentyfikowanie wyrobów podlegających akcyzie i określenie szczegółowych zasad i wymogów mających zastosowanie w danym przypadku.

Zgodnie z przedstawionym projektem, WIA:

- będzie mogła dotyczyć wyrobu akcyzowego lub samochodu osobowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- wydawana będzie na wniosek podmiotów zainteresowanych przez dyrektorów izb celnych w formie decyzji;

- będzie wiążąca jedynie dla podmiotu na rzecz którego została wydana;

- będzie ważna przez 3 lata od daty wydania.

Klasyfikacja wyrobów akcyzowych do właściwego kodu CN stanowi podstawę dla prawidłowego traktowania danego wyrobu dla celów akcyzy w związku z tym wprowadzenie WIA jest bardzo korzystne dla podatników, gdyż będzie stanowić narzędzie służące wyjaśnianiu wielu wątpliwości w tym zakresie.

Rezygnacja z obowiązku informowania o formie ewidencji

Inną istotną zmianą zaproponowaną w projekcie jest zniesienie obowiązku informowania naczelnika urzędu celnego o wybranej formie prowadzenia ewidencji. Wymóg ten w chwili obecnej ma zastosowanie do szeregu ewidencji, których obowiązek prowadzenia nakładają przepisy ustawy o podatku akcyzowym (przykładowo ewidencja wyrobów zwolnionych od akcyzy, czy też ewidencja składu podatkowego).

Na gruncie obecnego stanu prawnego, niedochowanie wymogu poinformowania o formie ewidencji może mieć szereg negatywnych następstw – m.in. może wiązać się z ryzykiem nałożenia na osoby odpowiedzialne za rozliczenia akcyzowe sankcji karno-skarbowych.

Proponowana rezygnacja z informowania o wybranej formie ewidencji stanowi pozytywny krok na drodze do zmniejszania formalności związanych z rozliczaniem podatku akcyzowego.

Oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego

Kolejna proponowana zmiana, którą również należy ocenić pozytywnie, dotyczy nowelizacji przepisów regulujących oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu energetycznego na cele opałowe.

Obecne przepisy ustawy o podatku akcyzowym przewidują zamknięty katalog podmiotów, z którymi oświadczenie o przeznaczeniu danego wyrobu na cele opałowe, może zostać ujęte w umowie okresowej dotyczącej dostawy tego wyrobu (umieszczenie oświadczenia w umowie zwalnia z obowiązku uzyskiwania każdorazowo ww. oświadczenia). Według proponowanej nowelizacji, takie oświadczenie będzie mogło zostać umieszczone w umowie z jakimkolwiek podmiotem (rozszerzenie katalogu).

Istotną zmianą będzie również ograniczenie informacji, które powinny znaleźć się na oświadczeniu. W porównaniu do wymogów wynikających z obecnie obowiązujących przepisów, usunięty zostanie m.in. wymóg zamieszczania informacji o ilości urządzeń grzewczych posiadanych przez dany podmiot, jak również informacji o lokalizacji owych urządzeń.

Za najbardziej doniosłą zmianę dotyczącą kwestii oświadczeń o przeznaczeniu wyrobu na cele opałowe należy jednakże uznać zaproponowaną zmianę dotyczącą sankcji za nieprzekazanie w stosownym terminie miesięcznego zestawienia oświadczeń. W chwili obecnej nieprzekazanie owego zestawienia wiążę się z zastosowaniem sankcji polegającej na konieczności uiszczenia akcyzy według podwyższonej stawki.

Zgodnie z założeniami przedstawionego projektu ustawy nowelizującej, niezłożenie bądź złożenie nieterminowe zestawienia oświadczeń nie będzie skutkowało zwiększeniem stawki. Niemniej, biorąc pod uwagę projekt z 17 lipca 2014 r. ustawy zmieniającej Ordynację podatkową będzie to skutkowało sankcjami przewidzianymi dla niezłożenia, czy nieterminowego złożenia deklaracji. Zgodnie, bowiem z tym projektem zestawienie oświadczeń będzie uznawane za deklarację, czego konsekwencją będzie również m.in. możliwość dokonywania ich korekty.

Kalkulatory

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Pozostałe propozycje zmian

Dodatkowo, zasygnalizować należy pozostałe zmiany przewidziane w projekcie IV ustawy deregulacyjnej:

  • doprecyzowanie regulacji dotyczącej zwrotu podatku akcyzowego w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem samochodu osobowego, niezarejestrowanego wcześniej w kraju;
  • zmiany w zakresie oznaczania znakami akcyzy win wyprodukowanych przez rolnika będącego „małym” producentem win (produkującego w ciągu roku mniej niż 100 hektolitrów wina, wyłącznie z własnych upraw);
  • rozszerzenie możliwości stosowania na gruncie akcyzy Wiążącej Informacji Taryfowej
    w odniesieniu do samochodów osobowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF


Na chwilę obecną trudno przewidzieć, które z projektowanych zmian wejdą w życie, jak również jaki będzie ich ostateczny kształt. Niemniej jednak już teraz warto śledzić prace legislacyjne w tym zakresie m.in. w celu dokonania oceny jaki wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą mogą mieć projektowane zmiany.

Zgodnie z projektem omawiane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej – przebieg procedury legislacyjnej

Zapraszamy do rejestracji na webcast: Jakie nowe regulacje i zmiany niesie za sobą nowelizacja ordynacji podatkowej?

Kontakt:
Anna Wibig
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+ 48 (22) 511 07 20
awibig@deloitteCE.com

Łukasz Janiga
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (12) 394 43 23
ljaniga@deloittece.com

Agnieszka Radzikowska
Deloitte
Menedżer, Dział doradztwa podatkowego
+48 (22) 511 07 69
aradzikowska@deloitteCE.com

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Deloitte

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA