REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować należności licencyjne przekazywane do Włoch i Watykanu

Krzysztof Rustecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem działalności spółki z o.o. jest działalność wydawnicza. Spółka nabyła licencje do praw autorskich na wydanie w Polsce dwóch książek. W przypadku jednej książki należności licencyjne z tytułu autorskich praw majątkowych przekazywane będą spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należności licencyjne na wydanie w Polsce drugiej książki będą przekazywane dysponującej tymi prawami spółce mającej siedzibę we Włoszech. Nie jesteśmy powiązani kapitałowo z tymi spółkami. Jak należy opodatkować te należności licencyjne?

RADA

Autopromocja

Należności licencyjne przekazywane spółce mającej siedzibę we Włoszech należy opodatkować w Polsce według stawki 10%. Natomiast należności licencyjne przekazywane spółce mającej siedzibę w Watykanie powinny być opodatkowane w Polsce według stawki 20%.

UZASADNIENIE

Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników mających siedzibę za granicą przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych ustalony jest w wysokości 20% tych przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 1 updop). Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska (art. 21 ust. 2 updop).

Opodatkowanie należności licencyjnych - Włochy

Kwestię opodatkowania należności licencyjnych przekazywanych spółce mającej siedzibę we Włoszech należy rozpatrywać w oparciu o umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak rozliczyć należności z tytułu certyfikatu nadanego przez niemiecką spółkę

Zgodnie z art. 12 ust. 1 tej umowy należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie (tu: Polsce), wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: Włoszech), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (we Włoszech). Jednak na podstawie art. 12 ust. 2 umowy należności te mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie (w Polsce), w którym powstają, i zgodnie z prawem tego Państwa (Polski), lecz gdy odbiorca tych należności jest ich właścicielem, podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności. A zatem na podstawie art. 12 ust. 2 umowy i art. 21 ust. 2 updop należności licencyjne przekazywane do Włoch z tytułu praw autorskich na wydanie książki w Polsce będą opodatkowane w Polsce według stawki 10%. Opodatkowanie według tej stawki jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 26 ust. 1 updop).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wypłaca należność z tytułu praw autorskich spółce mającej siedzibę we Włoszech. Należność ta wynosi 1000 euro. Spółka z o.o. posiada certyfikat rezydencji spółki we Włoszech. W związku z tym powinna pobrać podatek według stawki 10%, tj. w wysokości 1000 euro x 10% = 100 euro.

Po potrąceniu podatku od należności licencyjnej w wysokości 10% spółka z o.o. przekaże do Włoch kwotę 900 euro (1000 euro - 100 euro). Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 100 euro (1000 euro x 10%) zapłaci do urzędu skarbowego w złotych (po kursie z dnia transakcji).

Opodatkowanie należności licencyjnych - Watykan

Pomiędzy Polską a Państwem Watykańskim nie została zawarta umowa w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. W przypadku spółki mającej siedzibę w Watykanie nie mają zastosowania postanowienia wymienionej umowy pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej. Watykan stanowi bowiem odrębne państwo, które zachowało swoją autonomię. W związku z tym należności przekazywane dla odbiorcy mającego siedzibę w Państwie Watykańskim będą w Polsce opodatkowane według stawki 20%. W tym przypadku nie ma obowiązku posiadania certyfikatu rezydencji, bowiem zastosowanie ma ustawowa stawka podatku.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wypłaca należność z tytułu praw autorskich spółce mającej siedzibę w Watykanie. Należność ta wynosi 1000 euro. Ponieważ z Państwem Watykańskim Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to spółka powinna pobrać podatek według stawki 20%, tj. w wysokości 1000 euro x 20% = 200 euro.

Po potrąceniu podatku od należności licencyjnej w wysokości 20% spółka z o.o. przekaże do spółki mającej siedzibę w Watykanie kwotę 800 euro (1000 euro - 200 euro). Natomiast zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości równowartości 200 euro (1000 euro x 20%) zapłaci do urzędu skarbowego w złotych (po kursie z dnia transakcji).

 

Autopromocja

Spółka wydawnicza w Polsce, będąc płatnikiem, przekazuje kwotę podatku w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (na podstawie art. 26 ust. 3 updop).

Rozliczenie z US

Na pisemny wniosek podatnika (tu: spółki włoska i watykańska) płatnik (tu: spółka polska), w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku, jest obowiązany do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, informacji IFT-2/IFT-2R (art. 26 ust. 3b updop). Państwa spółka, nawet jeśli przekazała informację (IFT-2/IFT-2R) na pisemny wniosek podatnika, powinna ją przesłać podatnikowi (spółce we włoszech i w Watykanie) oraz urzędowi skarbowemu w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat.

W razie zaprzestania przez Państwa prowadzenia działalności przed upływem tego terminu, należy przekazać te informacje w terminie do dnia zaprzestania działalności (art. 26 ust. 3c updop).

Autopromocja

W terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, spółka wydawnicza w Polsce jest obowiązana przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, roczną deklarację CIT-6R (art. 26a updop).

• art. 12 ust. 1 i 2 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania - Dz.U. z 1989 r. Nr 62, poz. 374

• art. 21 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, art. 26 ust. 1, 3a, 3b, 3c, art. 26a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 65, poz. 545

Krzysztof Rustecki

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA