| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Kiedy koszty zaniechanej inwestycji będą kosztem podatkowym

Kiedy koszty zaniechanej inwestycji będą kosztem podatkowym

Nasza spółka dokonała modernizacji i adaptacji niektórych części budynku stanowiącego środek trwały. Wartość tych nakładów zwiększyła wartość początkową budynku. Jednak oprócz tej inwestycji przygotowywana była również dokumentacja dotycząca planowanej gruntownej modernizacji obiektu. Niestety, modernizacja ta nie została rozpoczęta, ponieważ budynek postanowiliśmy sprzedać. W 2007 r. budynek został sprzedany, ale bez zgromadzonej dokumentacji. Jak potraktować poniesione wydatki na te inwestycje?


RADA

W tym przypadku do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki związane ze sprzedanym budynkiem. Natomiast wydatki dotyczące zgromadzonej dokumentacji budowlanej należy potraktować jako koszty zaniechanej inwestycji, które nie stanowią kosztów podatkowych.

UZASADNIENIE

Inwestycje to środki trwałe w budowie określone w przepisach ustawy o rachunkowości. Są to więc zaliczone do aktywów środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

Do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczamy kosztów inwestycyjnych, czyli m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Jak wiadomo, kosztem podatkowym będą w tym przypadku odpisy amortyzacyjne.

Natomiast wydatki inwestycyjne, zaktualizowane i pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, będą kosztem podatkowym w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku, bez względu na to, kiedy zostały poniesione.

Trzeba jednak pamiętać, że kosztów uzyskania przychodów nie stanowią koszty zaniechanych inwestycji (art. 16 ust. 1 pkt 41 updop).

Oznacza to, że podstawowym kryterium pozwalającym na rozliczenie podatkowe poniesionych wydatków będzie oddanie inwestycji do używania. Zaniechanie inwestycji będzie przerwaniem procesu budowy, montażu lub ulepszenia składnika majątku, który w konsekwencji nie będzie mógł zostać uznany za środek trwały podlegający amortyzacji. Przypomnijmy, że środek trwały powinien być przede wszystkim kompletny, zdatny do użytku i przekazany do używania.

PRZYKŁAD

Spółka rozpoczęła inwestycję w dzierżawionej nieruchomości, polegającą na modernizacji wykorzystywanych przez siebie budynków. Ze względu na trudną sytuację finansową wstrzymano prace. Następnie, za zgodą właściciela nieruchomości, poddzierżawiono odpłatnie budynki z rozpoczętymi robotami. Dzierżawca nie zgodził się na odkupienie poniesionych przez spółkę nakładów, a jedynie na kontynuację prac. W związku z tym w ewidencjach księgowych spółki wydatki te figurują jako „środki trwałe w budowie”.

W tej sytuacji spółka nie może amortyzować poniesionych nakładów jako inwestycji w obcych środkach trwałych, ponieważ nie została ona przekazana do używania. Natomiast w razie zaprzestania ponoszenia nakładów i jednocześnie nieoddania do używania na potrzeby prowadzonej działalności wydatki te, jako koszty zaniechanej inwestycji, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »