REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy opodatkować dochód z likwidacji osoby prawnej

KT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Likwidujemy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy należy opodatkować dochód powstały w związku z tą likwidacją?

Renata Mikulewicz

REKLAMA

Autopromocja

radca prawny, dział szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki we Wrocławiu

Tak

Majątek pochodzący z likwidacji osoby prawnej stanowi dla wspólnika dochód z udziału w zyskach osób prawnych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, że majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej, zarówno w gotówce jak i w naturze, stanowi dla wspólnika dochód z udziału w zyskach osób prawnych (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT) opodatkowany podatkiem w wysokości 19 proc. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wspólnik posiada w likwidowanej spółce kapitałowej udział w wysokości minimum 15 proc. i przez minimum dwa lata, uzyskany dochód (przychód) pomniejszony o koszty poniesione w celu nabycia lub objęcia udziałów podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego jest spółka podlegająca likwidacji i jako płatnik jest zobowiązana do potrącenia podatku od wartości przekazywanego wspólnikowi majątku likwidacyjnego oraz wpłaty podatku w terminie do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika oraz złożyć deklarację CIT-7. Przychodów uzyskanych z tytułu likwidacji osoby prawnej zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o CIT nie uwzględnia się przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, a do kosztów służących ustaleniu tego dochodu nie zalicza kosztów poniesionych wcześniej na nabycie lub objęcie udziałów w spółce likwidowanej.

Wartość majątku wydanego wspólnikom w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli stanowi dla wspólników będących osobami fizycznymi, zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 i art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT, przychód w zyskach osób prawnych, zaliczany do przychodów z kapitałów pieniężnych. Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. (art. 30a ust. 1 ustawy o PIT). Podatek ten pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Należy także podkreślić, że ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia z tego podatku przychodu do wysokości wartości nabycia udziałów likwidowanej spółki, w związku z czym podatek uiszcza się także wówczas, gdy wspólnik otrzyma majątek o wartości niepokrywającej pierwotnych wydatków na objęcie bądź nabycie udziałów w tej spółce. Płatnikiem podatku jest spółka kapitałowa w likwidacji, która jako płatnik zobowiązana jest pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od wartości majątku wydanego wspólnikom w związku z likwidacją i wpłacić go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym został pobrany, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby spółki. W terminie tym spółka powinna też przesłać deklarację podatkową PIT-8A.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 17, 24, 30a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 7, 10, 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA