reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy niewypłacona delegacja jest kosztem uzyskania przychodu

Czy niewypłacona delegacja jest kosztem uzyskania przychodu

Czy delegacja jeszcze niewypłacona jest kosztem uzyskania przychodu dla firmy?


RADA

Nie, nie mogą Państwo zaliczyć do kosztów niewypłaconych pracownikom świadczeń z tytułu podróży służbowych (delegacji). Takie świadczenia będą Państwa kosztami uzyskania przychodów dopiero z chwilą wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracowników.

UZASADNIENIE

Do kosztów uzyskania przychodów nie należą niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty i świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych, między innymi, w art. 12 ust. 1 updof (art. 16 ust. 1 pkt 57 updop). Są to m.in. świadczenia z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Świadczenia takie oraz należności będą kosztami uzyskania przychodów dopiero z chwilą wypłacenia, dokonania lub postawienia do dyspozycji Państwa pracownikom.

Opisane zasady należy stosować do wszelkich świadczeń należnych pracownikom z tytułu stosunku pracy, w tym - do świadczeń należnych im z tytułu odbywanej podróży służbowej. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Jako przykład można wskazać postanowienie Naczelnika I Urzędu Skarbowego w Kielcach z 9 lutego 2006 r. (sygn. OG/005/214/PDI/423-54/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/):

O możliwości zaliczenia diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej pracowników do kosztów uzyskania przychodów decyduje data ich faktycznej wypłaty, dokonania lub postawienia do dyspozycji pracownikom, a nie sam fakt ich naliczenia.

Z kolei w postanowieniu z 8 sierpnia 2006 r. (sygn. 1471/DPD2/423/90/06/JB, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip) Naczelnik I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnił, że:

O możliwości zaliczenia diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej pracowników do kosztów uzyskania przychodów decyduje data ich faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownikom.

- art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

- art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama