| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Czy prezent dla odchodzącego na emeryturę jest kosztem

Jeden z naszych pracowników przechodzi na emeryturę. Firma zamierza kupić mu zegarek oraz oddać do wygrawerowania. Czy koszt zegarka oraz usługi grawerowania będzie kosztem podatkowym? Czy wartość zegarka łącznie z grawerowaniem należy dodać do wynagrodzenia pracownika i odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy?


RADA

Wydatki na okolicznościowy podarunek dla pracownika są Państwa kosztem podatkowym, ponieważ stanowią tzw. wydatki pracownicze. Od wartości zegarka należy odprowadzić składki ZUS i podatek dochodowy.

UZASADNIENIE

O możliwości zaliczenia danego wydatku do kosztów podatkowych rozstrzyga z jednej strony związek tego wydatku z uzyskiwaniem przychodu lub zabezpieczeniem jego źródła, a z drugiej strony nieumieszczenie przez ustawodawcę tego wydatku w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także świadczenia wypłacane przez pracodawców na rzecz swoich pracowników (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop). Ponieważ upominki okolicznościowe nie zostały wprost określone jako niestanowiące kosztów, kwestia możliwości uznania ich za koszt podatkowy musi być rozpatrzona zgodnie z ogólną definicją kosztu podatkowego (art. 15 ust. 1 updop).

Należy zaznaczyć, że tego rodzaju świadczenia nie można uznać za wydatek reprezentacyjny. Z reprezentacją mamy bowiem do czynienia, gdy działanie ma na celu odniesienie skutku na zewnątrz firmy. Stanowisko to potwierdził również Lubelski Urząd Skarbowy w interpretacji z 13 września 2007 r. (sygn. PD.423-49/07):

Do kosztów reprezentacji nie zalicza się wydatków na: (...) e) upominki okolicznościowe dla pracowników (wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów pracodawcy).

Cytowana interpretacja potwierdza możliwość zaliczenia wydatków na upominki okolicznościowe do kosztów. Poniesiony wydatek na prezent pożegnalny dla pracownika (upominek okolicznościowy) dobrze świadczy o kulturze pracodawcy. Poprawia to atmosferę w firmie, podnosi lojalność pracowników i tym samym służy zachowaniu źródeł przychodu. Prezent okolicznościowy przekazany pracownikowi można potraktować jako element wynagrodzenia. Potwierdził to Podlaski Urząd Skarbowy w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 14 marca 2005 r., sygn. P-I/423/16/WE/05:

Wśród kosztów uznawanych za koszty uzyskania przychodów są także świadczenia wypłacane przez pracodawców na rzecz swoich pracowników (z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy). Świadczenia rzeczowe (prezenty) sfinansowane ze środków obrotowych przekazywane pracownikom przechodzącym na emeryturę są przychodem ze stosunku pracy tego pracownika, stanowią więc element wynagrodzenia. Zatem wydatki te stanowią pracownicze koszty uzyskania przychodu u pracodawcy.

Rzeczowe świadczenie (w tym przypadku zegarek) dla Państwa pracownika jest jego przychodem ze stosunku pracy. Wyjątek stanowi wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Ponieważ jednak zapłacili Państwo za zegarek zapewne ze środków własnych (obrotowych), to należy potraktować ten wydatek jako przychód pracownika.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »