REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odsetki karne od linii kredytowej są kosztem uzyskania przychodu

Paweł Muż
Małgorzata Korycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. korzystała z linii kredytowej o wartości 240 000 zł. Za marzec 2008 r. odsetki wyniosły 2850 zł. Nie zostały zapłacone w terminie. W umowie z bankiem jest zapis, że w przypadku niezapłacenia odsetek do 10. dnia miesiąca następnego oprocentowanie ma charakter oprocentowania przeterminowanego naliczanego według wyższego oprocentowania. Czy tak zakwalifikowane odsetki są kosztem uzyskania przychodu?

RADA

Autopromocja

Przeterminowane odsetki od linii kredytowej są kosztem uzyskania przychodu. Warunkiem jest, by spółka potrafiła wykazać, że środki z linii kredytowej zostały wykorzystane w sposób przewidziany przez art. 15 ust. 1 updop, czyli w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła.

UZASADNIENIE

W przypadku linii kredytowej, tak jak i w przypadku innych typów kredytów, zapłacone odsetki przeterminowane są wydatkiem, który może być zaliczony do kosztów podatkowych. Wydatek ten nie jest wymieniony w art. 16 updop jako wyłączony z kosztów uzyskania przychodu. Jako wykluczone z kosztów uzyskania przychodów są wymienione jedynie wydatki na spłatę pożyczek i kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek i kredytów (art. 16 pkt 10 updop). Kosztem nie są także naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek i kredytów (art. 16 pkt 11 updop).

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Linia kredytowa dla spółki z o.o. wynosi 1 mln zł, oprocentowanie wynosi 13%. W przypadku skorzystania przez spółkę z linii kredytowej do 25. dnia miesiąca następnego po każdym zakończonym miesiącu bank pobiera odsetki za miesiąc poprzedni. Linia kredytowa ma być spłacona w momencie jej zamknięcia. Bank nie pobiera z konta rat kapitałowych. W przypadku braku na koncie spółki środków pozwalających na uregulowanie należności z tytułu odsetek od całej linii kredytowej naliczane są odsetki według stopy procentowej 21%. Odsetki nie podlegają kapitalizacji. Naliczone odsetki w momencie zapłaty są kosztem uzyskania przychodu, pod warunkiem że spółka potrafi wykazać, że środki z linii kredytowej zostały wydane w sposób pozwalający na uznanie ich za koszt podatkowy.

Należy pamiętać o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup, ulepszenie lub modernizację środka trwałego (art. 16 ust. 1 pkt 12 updop). Wydatki tego typu zwiększają wartość początkową. O kwalifikacji podatkowej wydatków na odsetki decyduje więc nie to, czy są przeterminowane, ale na co został przeznaczony pozyskany od banku pieniądz z linii kredytowej. Potwierdzeniem tego stanowiska jest np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 21 sierpnia 2006 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu (sygn. PD-3/423-9/06). W postanowieniu tym organ podatkowy stwierdził, że jeżeli kredyt został zaciągnięty na finansowanie bieżącej działalności i zapłacone odsetki karne mają związek z uzyskanym przychodem, to stanowią one koszt podatkowy prowadzonej działalności.

Ewidencja odsetek karnych od linii kredytowej

Linia kredytowa to limit w rachunku bankowym, do jakiego kredytobiorca może się zadłużyć w okresie określonym umową. Z punktu widzenia rachunkowości zawarcie takiej umowy nie wywołuje żadnych zapisów w ewidencji księgowej. Dopiero skorzystanie z kredytu powoduje powstanie salda kredytowego na koncie rachunku bankowego, na którym przyznana została linia kredytowa. Brak salda kredytowego oznacza brak zobowiązań kredytowych wobec banku (czyli albo niekorzystanie z linii kredytowej, albo spłatę kredytu).

Odsetki od wykorzystanej linii kredytowej na finansowanie działalności gospodarczej zalicza się w ciężar kosztów finansowych (o ile nie stanowią nakładów na środek trwały w budowie).

PRZYKŁAD

Spółka skorzystała z linii kredytowej posiadanej w bieżącym rachunku bankowym w wysokości 240 000 zł. W marcu odsetki związane ze skorzystaniem z linii wyniosły 2850 zł.

Ewidencja

1. Skorzystanie z linii kredytowej w maksymalnej możliwej wysokości, tj. 240 000 zł

Wn różne konta zespołu 1, 2, 3 240 000 zł

Autopromocja

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 240 000 zł

2. Naliczenie odsetek związanych z korzystaniem z linii kredytowej (w tym odsetek karnych)

Wn konto 755„Koszty finansowe” (w analityce: koszty odsetek od kredytu) 2 850 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 2 850 zł

Jeśli na dzień bilansowy na koncie bieżącego rachunku bankowego wystąpi saldo kredytowe (świadczące o nieuregulowanych zobowiązaniach wobec banku), należy je wykazać w bilansie jako zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek (poz. B.III.2 lit. a).

• art. 15-16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Małgorzata Korycka

konsultant biura rachunkowego

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA