REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odsetki karne od linii kredytowej są kosztem uzyskania przychodu

Paweł Muż
Małgorzata Korycka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. korzystała z linii kredytowej o wartości 240 000 zł. Za marzec 2008 r. odsetki wyniosły 2850 zł. Nie zostały zapłacone w terminie. W umowie z bankiem jest zapis, że w przypadku niezapłacenia odsetek do 10. dnia miesiąca następnego oprocentowanie ma charakter oprocentowania przeterminowanego naliczanego według wyższego oprocentowania. Czy tak zakwalifikowane odsetki są kosztem uzyskania przychodu?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Przeterminowane odsetki od linii kredytowej są kosztem uzyskania przychodu. Warunkiem jest, by spółka potrafiła wykazać, że środki z linii kredytowej zostały wykorzystane w sposób przewidziany przez art. 15 ust. 1 updop, czyli w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła.

UZASADNIENIE

W przypadku linii kredytowej, tak jak i w przypadku innych typów kredytów, zapłacone odsetki przeterminowane są wydatkiem, który może być zaliczony do kosztów podatkowych. Wydatek ten nie jest wymieniony w art. 16 updop jako wyłączony z kosztów uzyskania przychodu. Jako wykluczone z kosztów uzyskania przychodów są wymienione jedynie wydatki na spłatę pożyczek i kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek i kredytów (art. 16 pkt 10 updop). Kosztem nie są także naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek i kredytów (art. 16 pkt 11 updop).

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Linia kredytowa dla spółki z o.o. wynosi 1 mln zł, oprocentowanie wynosi 13%. W przypadku skorzystania przez spółkę z linii kredytowej do 25. dnia miesiąca następnego po każdym zakończonym miesiącu bank pobiera odsetki za miesiąc poprzedni. Linia kredytowa ma być spłacona w momencie jej zamknięcia. Bank nie pobiera z konta rat kapitałowych. W przypadku braku na koncie spółki środków pozwalających na uregulowanie należności z tytułu odsetek od całej linii kredytowej naliczane są odsetki według stopy procentowej 21%. Odsetki nie podlegają kapitalizacji. Naliczone odsetki w momencie zapłaty są kosztem uzyskania przychodu, pod warunkiem że spółka potrafi wykazać, że środki z linii kredytowej zostały wydane w sposób pozwalający na uznanie ich za koszt podatkowy.

Należy pamiętać o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup, ulepszenie lub modernizację środka trwałego (art. 16 ust. 1 pkt 12 updop). Wydatki tego typu zwiększają wartość początkową. O kwalifikacji podatkowej wydatków na odsetki decyduje więc nie to, czy są przeterminowane, ale na co został przeznaczony pozyskany od banku pieniądz z linii kredytowej. Potwierdzeniem tego stanowiska jest np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 21 sierpnia 2006 r. Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu (sygn. PD-3/423-9/06). W postanowieniu tym organ podatkowy stwierdził, że jeżeli kredyt został zaciągnięty na finansowanie bieżącej działalności i zapłacone odsetki karne mają związek z uzyskanym przychodem, to stanowią one koszt podatkowy prowadzonej działalności.

Ewidencja odsetek karnych od linii kredytowej

Linia kredytowa to limit w rachunku bankowym, do jakiego kredytobiorca może się zadłużyć w okresie określonym umową. Z punktu widzenia rachunkowości zawarcie takiej umowy nie wywołuje żadnych zapisów w ewidencji księgowej. Dopiero skorzystanie z kredytu powoduje powstanie salda kredytowego na koncie rachunku bankowego, na którym przyznana została linia kredytowa. Brak salda kredytowego oznacza brak zobowiązań kredytowych wobec banku (czyli albo niekorzystanie z linii kredytowej, albo spłatę kredytu).

Odsetki od wykorzystanej linii kredytowej na finansowanie działalności gospodarczej zalicza się w ciężar kosztów finansowych (o ile nie stanowią nakładów na środek trwały w budowie).

PRZYKŁAD

Spółka skorzystała z linii kredytowej posiadanej w bieżącym rachunku bankowym w wysokości 240 000 zł. W marcu odsetki związane ze skorzystaniem z linii wyniosły 2850 zł.

Ewidencja

1. Skorzystanie z linii kredytowej w maksymalnej możliwej wysokości, tj. 240 000 zł

Wn różne konta zespołu 1, 2, 3 240 000 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 240 000 zł

2. Naliczenie odsetek związanych z korzystaniem z linii kredytowej (w tym odsetek karnych)

Wn konto 755„Koszty finansowe” (w analityce: koszty odsetek od kredytu) 2 850 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 2 850 zł

Jeśli na dzień bilansowy na koncie bieżącego rachunku bankowego wystąpi saldo kredytowe (świadczące o nieuregulowanych zobowiązaniach wobec banku), należy je wykazać w bilansie jako zobowiązania krótkoterminowe z tytułu kredytów i pożyczek (poz. B.III.2 lit. a).

• art. 15-16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Małgorzata Korycka

konsultant biura rachunkowego

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA