REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwolnienie z odsetek za zwłokę jest przychodem

Marcin Gawlik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na potrzeby prowadzonej działalności spółka zakupiła dużą partię komputerów przenośnych dla swoich pracowników. Na skutek problemów ze ściągnięciem należności od swoich kontrahentów spółka miała jednak duże trudności z terminowością zapłaty za komputery. Sprzedawca zażądał dodatkowo odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie za towar. W wyniku negocjacji spółka zobowiązała się jednak do zakupu następnej partii komputerów w bliskiej przyszłości. Sprzedawca zdecydował wówczas o umorzeniu odsetek. Czy umorzenie odsetek spowoduje powstanie u spółki przychodu?

RADA

Autopromocja

Nie, w spółce nie powstanie przychód z tytułu umorzenia odsetek za nieterminowe płatności za nabyte towary. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa dla odsetek odrębny od ogólnego sposób kwalifikowania ich do przychodów oraz kosztów podatkowych. Odsetki wierzyciel powinien uznać za przychód dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania (metoda kasowa). Odpowiednio - dłużnik powinien uznać odsetki za koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłacenia (art. 12 ust. 4 pkt 2 updop). Nie znajdzie więc w ich przypadku zastosowania zasada, zgodnie z którą:

za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 updop).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W każdym przypadku obowiązek rozpoznania przychodu z tytułu odsetek powstanie dopiero w dacie ich otrzymania. Przepis art. 12 ust. 4 pkt 2 updop stanowi więc wyjątek względem przepisów art. 12 ust. 3 updop.

WAŻNE!

Odsetki są przychodem dla wierzyciela dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio kosztem uzyskania przychodów u dłużnika w momencie ich zapłacenia.

Z tego względu w przypadku zwolnienia spółki z zapłaty odsetek nie powinien być zastosowany przepis stanowiący, że przychodem jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań. Przepis o zasadach kwalifikowania odsetek ma w tej sytuacji pierwszeństwo.

W interpretacji z 15 października 2008 r., nr IP-PB3-423-1151/08-2/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, akceptując stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z 13 stycznia 1999 r. (pismo nr PB3-5912-722-6D4/I-JS/98), że:

(...) dla odsetek określony został inny tryb i zasady opodatkowania niż dla przychodów związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 12 ust. 3 ustawy CIT. W konsekwencji „odsetki od należności (...)” naliczone, lecz nieotrzymane zgodnie z warunkami umowy, nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie do odsetek niezapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne, chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

PRZYKŁAD

Spółka BETON-BUD zamówiła u kontrahenta wykonanie usługi szkolenia części pracowników w zakresie przepisów BHP. Ponieważ na skutek przejściowych trudności BETON-BUD dokonał zapłaty za wykonaną usługę znacznie po uzgodnionym terminie, kontrahent wezwał BETON-BUD do zapłaty ustawowych odsetek w wysokości 1200 zł. BETON-BUD zaproponował jednak układ, w ramach którego zobowiązał się do wyłącznego korzystania z usług kontrahenta przy przeprowadzaniu okresowych szkoleń z zakresu BHP przez okres kolejnych dwóch lat. W zamian za to kontrahent umorzył odsetki.

BETON-BUD nie uzyska przychodu z tytułu umorzenia odsetek, ponieważ w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) updop, lecz przepis art. 12 ust. 4 pkt 2 updop.

• art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a), ust. 4 pkt 2, art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

Autopromocja

Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

    Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

    Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

    Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

    MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

    W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

    Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

    Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

    Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

    O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

    Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

    Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

    Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

    Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

    Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

    Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

    Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

    Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

    Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

    REKLAMA