REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za czesne dzieci menagera w kosztach podatkowych?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
CIT: koszty kszatłcenia
CIT: koszty kszatłcenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził w piśmie z 27 marca 2023 roku, że spółka, która zgodnie z zapisami kontraktu menedżerskiego przekazuje środki na kształcenie dzieci zatrudnionych przez siebie specjalistów, może pomniejszać swój przychód o poniesione z tego tytułu wydatki. 

Opis sprawy

Firma, która złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej zatrudnia specjalistę do spraw rynków bliskowschodnich. Ze względu na jego wyjątkowe umiejętności, ogromne doświadczenie i przyjęte rynkowe standardy, aby zmotywować go dalszej aktywnej działalności na rzecz spółki, postanowiono poza standardowym wynagrodzeniem finansować zwrot kosztów nauki jego dzieci w szkole podstawowej.

Autopromocja

Wnioskodawca precyzował, że w aneksie do umowy z menagerem spółka zobowiązała się do zwrotu kosztów edukacji dziecka menadżera do momentu ukończenia szkoły podstawowej. Zwrot ten odbywał się na podstawie kosztów faktycznie poniesionych. Maksymalna kwota dofinansowania wydatków również została ściśle określona w aneksie, a samo dofinansowanie dotyczy tylko czesnego za szkołę. 

Spółka twierdzi, że wydatki na takie świadczenie wobec menagera są kosztem uzyskania przychodu. Argumentuje to miedzy innymi faktem, że ponoszenie kosztów edukacji dzieci to swoisty rynkowy standard dla międzynarodowych koncernów. Pozwala ono przyciągnąć najwyższej klasy specjalistów i zminimalizować ryzyko ich ewentualnego odejścia do konkurencyjnej firmy. 

Co więcej, spółka zauważa, że kontrakt menadżerski to umowa cywilnoprawna, która nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy i może być zawarta na zasadach ustalonych przez strony. Zgodnie z art. 353(1) Kodeksu Cywilnego, strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, o ile cel lub treść nie sprzeciwiają się m.in zasadom współżycia społecznego. Taki kontrakt poza prawami i obowiązkami zatrudnionego może przewidywać dodatkowe świadczenia, jak odprawy czy dodatki socjalne. 

Co na to fiskus? 

Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził, iż taki wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zauważono, że w art. 16 ust 1.u.p.d.o.p ustawodawca wymienia wydatki, które nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Wydatki związane z opłacaniem czesnego dziecka menadżera nie znajdują się w tym katalogu wyłączeń. Takie wydatki mogą być zatem uznane za koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że będą odpowiednio udokumentowane i wskazany zostanie cel ich poniesienia związany z osiągnieciem przychodu lub z zachowaniem, czy zabezpieczeniem jego źródła. 

Wnioski

W tej sprawie fiskus pobłażliwie potraktował wnioskodawcę podchodząc szeroko do interpretacji przepisów o kosztach podatkowych, jednak z uwagi na brak ukształtowanej linii interpretacyjnej w tym zakresie, w przypadku wątpliwości związanych z zaliczeniem podobnego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu zabezpieczenia interesów spółki i uniknięcia potencjalnego sporu z urzędem skarbowym.

Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

    MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

    Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

    Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

    KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

    Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

    "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

    Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

    ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

    Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

    Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

    Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

    REKLAMA