Opłaty za czesne dzieci menagera w kosztach podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Opis sprawy
Firma, która złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidulanej zatrudnia specjalistę do spraw rynków bliskowschodnich. Ze względu na jego wyjątkowe umiejętności, ogromne doświadczenie i przyjęte rynkowe standardy, aby zmotywować go dalszej aktywnej działalności na rzecz spółki, postanowiono poza standardowym wynagrodzeniem finansować zwrot kosztów nauki jego dzieci w szkole podstawowej.
REKLAMA
Wnioskodawca precyzował, że w aneksie do umowy z menagerem spółka zobowiązała się do zwrotu kosztów edukacji dziecka menadżera do momentu ukończenia szkoły podstawowej. Zwrot ten odbywał się na podstawie kosztów faktycznie poniesionych. Maksymalna kwota dofinansowania wydatków również została ściśle określona w aneksie, a samo dofinansowanie dotyczy tylko czesnego za szkołę.
Spółka twierdzi, że wydatki na takie świadczenie wobec menagera są kosztem uzyskania przychodu. Argumentuje to miedzy innymi faktem, że ponoszenie kosztów edukacji dzieci to swoisty rynkowy standard dla międzynarodowych koncernów. Pozwala ono przyciągnąć najwyższej klasy specjalistów i zminimalizować ryzyko ich ewentualnego odejścia do konkurencyjnej firmy.
Co więcej, spółka zauważa, że kontrakt menadżerski to umowa cywilnoprawna, która nie podlega regulacjom Kodeksu Pracy i może być zawarta na zasadach ustalonych przez strony. Zgodnie z art. 353(1) Kodeksu Cywilnego, strony mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, o ile cel lub treść nie sprzeciwiają się m.in zasadom współżycia społecznego. Taki kontrakt poza prawami i obowiązkami zatrudnionego może przewidywać dodatkowe świadczenia, jak odprawy czy dodatki socjalne.
Co na to fiskus?
Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej potwierdził, iż taki wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu.
Zauważono, że w art. 16 ust 1.u.p.d.o.p ustawodawca wymienia wydatki, które nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu. Wydatki związane z opłacaniem czesnego dziecka menadżera nie znajdują się w tym katalogu wyłączeń. Takie wydatki mogą być zatem uznane za koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że będą odpowiednio udokumentowane i wskazany zostanie cel ich poniesienia związany z osiągnieciem przychodu lub z zachowaniem, czy zabezpieczeniem jego źródła.
Wnioski
W tej sprawie fiskus pobłażliwie potraktował wnioskodawcę podchodząc szeroko do interpretacji przepisów o kosztach podatkowych, jednak z uwagi na brak ukształtowanej linii interpretacyjnej w tym zakresie, w przypadku wątpliwości związanych z zaliczeniem podobnego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu zabezpieczenia interesów spółki i uniknięcia potencjalnego sporu z urzędem skarbowym.
Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat