reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?

Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?

Jednym z elementów prawidłowo sporządzonego zeznania rocznego CIT-8 jest jego podpisanie. W ten sposób oświadcza się prawdziwość zawartych w nich danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie każdy jednak może to poświadczyć swoim podpisem.

W przypadku osób prawnych mogą to bowiem zrobić w ich imieniu osoby uprawnione do zarządzania jednostką (tj. członkowie zarządu) bądź upoważnione przez nich osoby (np. pełnomocnicy)

Zgodnie z art. 38 Kodeksu cywilnego osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie. Jak stanowi art. 201 § 1 Kodeksu spółek handlowych organem zarządzającym spółek kapitałowych jest zarząd. Na podstawie art. 204 KSH prawo członka zarządu do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania dotyczy wszystkich czynności, w szczególności podpisywania deklaracji podatkowych. W myśl art. 205 § 1, jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. 

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki (w szczególności podpisywanie zeznań podatkowych) wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. 

Zeznanie roczne CIT-8 może także podpisać pełnomocnik. Taka możliwość wynika z art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej. Zaznaczyć należy, że w myśl art. 137 Ordynacji Podatkowej pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Konsekwencją tego jest brak możliwości udzielenia pełnomocnictwa osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Nie można zatem upoważnić do podpisywania zeznań podatkowych np. biura rachunkowego. Jednocześnie, pełnomocnictwo to należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w dniu złożenia zeznania. Warto także podkreślić, że pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa, z którego powinno wprost wynikać upoważnienie do podpisywania zeznań (deklaracji).

Polecamy:  Jakie tajemince kryją firmy leasingowe?


Jarosław Nożewski
Ekspert w Firmie Doradczej KPMG

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama