REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku
Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone do ustawy o CIT istotne zmiany, nakładające szczególne obowiązki podatkowe na spółki działające na rynku nieruchomości. Do tej pory zmiany opierały się na wprowadzeniu zobowiązań wynikających z posiadania majątku nieruchomego m.in. podatek minimalny, czy też wprowadzeniu tzw. Klauzuli nieruchomościowej do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Słuszność wprowadzanych zmian Ministerstwo Finansów tłumaczy jako uszczelnienie systemu podatkowego.

Definicja spółki nieruchomościowej

W pierwszej kolejności zostaje zdefiniowana spółka nieruchomościowa- zgodnie z art. 4a pkt 35 ustawy o CIT spółka nieruchomościowa to podmiot nie będący osobą fizyczną, zobligowany do sporządzania bilansu na mocy przepisów o rachunkowości, spełniający poniższe warunki:

Autopromocja
 • Na pierwszy dzień roku podatkowego bądź obrotowego, w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, co najmniej 50% wartości aktywów (bezpośrednio lub pośrednio) stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terenie Polski (lub praw do takich nieruchomości),
 • Wartość nieruchomości spółki przekracza 10 mln zł;
 • przychody spółki, pochodzące z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności nieruchomości lub prawa do nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowią co najmniej 60% ogółu.

Przeniesienie funkcji płatnika na spółkę nieruchomościową w przypadku zbycia udziałów

Kluczową zmianą jest nałożenie na spółkę nieruchomościową funkcji płatnika podatku dochodowego, w przypadku której udziały (bądź prawa o podobnym charakterze) są zbywane a dodatkowo:

 • zbywcą jest nierezydent;
 • przedmiotem transakcji zbycia są udziały dające co najmniej 5% praw głosu lub co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki bądź co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

W przypadku dokonywania licznych transakcji na przestrzeni 12 miesięcy, obrót ten sumuje się w celu weryfikacji spełnienia powyższego warunku oraz przeciwdziałaniu sztucznemu dzieleniu transakcji.

Spółka nieruchomościowa jako płatnik zobowiązana będzie do obliczenia podatku w wysokości 19% a także wpłaty do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu dochodu na rachunek Urzędu Skarbowego. W przypadku gdy kwota transakcji nie jest znana, należy wziąć pod uwagę wartość rynkową zbywanych udziałów.

Obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego

Ponadto z dniem 1 stycznia 2021 wprowadzono obowiązek ustanowienia przez spółkę nieruchomościową, która w Polsce nie posiada siedziby (zarządu), przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel podatkowy, ustanowiony w drodze pisemnej umowy, w imieniu spółki i na jej rzecz wykona obowiązki płatnika. Z tytułu obowiązków płatnika, przedstawiciel podatkowy będzie odpowiadał solidarnie ze spółką nieruchomościową, co może przełożyć się na problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Niedopełnienie obowiązku skutkować będzie karą pieniężną w wymiarze do 1 miliona złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnione ze stosowania powyższego przepisu są spółki nieruchomościowe, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów osiąganych na terenie UE lub EOG.

Przedstawicielem podatkowym powinien być podmiot uprawniony do wykonywania doradztwa podatkowego albo usługowego prowadzenia ksiąg, posiadający na terytorium RP siedzibę lub zarząd. Dodatkowo podmiot ten nie może posiadać zaległości podatkowych, przewyższających 3% kwoty należnych zobowiązań w stosunku do budżetu Państwa oraz nie może być karany za przestępstwa skarbowe, za okres ostatnich 24 miesięcy.

Obowiązek informacyjny wobec Szefa KAS

Spółki nieruchomościowe jak i ich udziałowcy, posiadający udziały w wysokości co najmniej 5%, zostały uwzględnione w katalogu podmiotów, których dane będą corocznie publikowane przez Ministra Finansów. Podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia Szefowi KAS informacji o strukturze własności w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej. Zgodnie z art. 27b ustawy o CIT dane te obejmować będą m.in. osiągnięty dochód, koszty uzyskania przychodu, kwotę należnego podatku.

Sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Zgodnie z art. 13a ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT przekazują, drogą elektroniczną, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, sprawozdanie o stosowanych przez te podmioty w poprzednim roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pojęcie spółki nieruchomościowej zostało wprowadzone dopiero od 1 stycznia 2021 r., co powoduje że pierwsze sprawozdania o terminach zapłaty zostaną złożone dopiero za rok 2021.

Nowe regulacje wydają się być dość restrykcyjne. Stąd tez ważne jest aby szczegółowo zapoznać się z nowymi procedurami podatkowymi, w celu lepszego wypracowania rozwiązań zapobiegających błędom w rozliczeniach podatkowych.

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 35, art. 27 ust 1e i 1f, art. 3 ust 3 pkt 4a, art. 26c, art. 27b ust 2 pkt 3)
 2. ustawa z dnia 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (art. 13a ust 1)

Wioletta Młynarz, Księgowa w MDDP Outsourcing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA