REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku

MDDP Outsourcing
Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac
Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku
Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych w 2021 roku

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie CIT spółek nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone do ustawy o CIT istotne zmiany, nakładające szczególne obowiązki podatkowe na spółki działające na rynku nieruchomości. Do tej pory zmiany opierały się na wprowadzeniu zobowiązań wynikających z posiadania majątku nieruchomego m.in. podatek minimalny, czy też wprowadzeniu tzw. Klauzuli nieruchomościowej do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Słuszność wprowadzanych zmian Ministerstwo Finansów tłumaczy jako uszczelnienie systemu podatkowego.

Definicja spółki nieruchomościowej

W pierwszej kolejności zostaje zdefiniowana spółka nieruchomościowa- zgodnie z art. 4a pkt 35 ustawy o CIT spółka nieruchomościowa to podmiot nie będący osobą fizyczną, zobligowany do sporządzania bilansu na mocy przepisów o rachunkowości, spełniający poniższe warunki:

REKLAMA

Autopromocja
  • Na pierwszy dzień roku podatkowego bądź obrotowego, w przypadku gdy spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, co najmniej 50% wartości aktywów (bezpośrednio lub pośrednio) stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych na terenie Polski (lub praw do takich nieruchomości),
  • Wartość nieruchomości spółki przekracza 10 mln zł;
  • przychody spółki, pochodzące z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze lub z przeniesienia własności nieruchomości lub prawa do nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowią co najmniej 60% ogółu.

Przeniesienie funkcji płatnika na spółkę nieruchomościową w przypadku zbycia udziałów

Kluczową zmianą jest nałożenie na spółkę nieruchomościową funkcji płatnika podatku dochodowego, w przypadku której udziały (bądź prawa o podobnym charakterze) są zbywane a dodatkowo:

  • zbywcą jest nierezydent;
  • przedmiotem transakcji zbycia są udziały dające co najmniej 5% praw głosu lub co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki bądź co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

W przypadku dokonywania licznych transakcji na przestrzeni 12 miesięcy, obrót ten sumuje się w celu weryfikacji spełnienia powyższego warunku oraz przeciwdziałaniu sztucznemu dzieleniu transakcji.

Spółka nieruchomościowa jako płatnik zobowiązana będzie do obliczenia podatku w wysokości 19% a także wpłaty do 20 dnia miesiąca następującego po uzyskaniu dochodu na rachunek Urzędu Skarbowego. W przypadku gdy kwota transakcji nie jest znana, należy wziąć pod uwagę wartość rynkową zbywanych udziałów.

Obowiązek ustanowienia przedstawiciela podatkowego

Ponadto z dniem 1 stycznia 2021 wprowadzono obowiązek ustanowienia przez spółkę nieruchomościową, która w Polsce nie posiada siedziby (zarządu), przedstawiciela podatkowego. Przedstawiciel podatkowy, ustanowiony w drodze pisemnej umowy, w imieniu spółki i na jej rzecz wykona obowiązki płatnika. Z tytułu obowiązków płatnika, przedstawiciel podatkowy będzie odpowiadał solidarnie ze spółką nieruchomościową, co może przełożyć się na problemy ze znalezieniem odpowiedniej osoby. Niedopełnienie obowiązku skutkować będzie karą pieniężną w wymiarze do 1 miliona złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnione ze stosowania powyższego przepisu są spółki nieruchomościowe, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów osiąganych na terenie UE lub EOG.

Przedstawicielem podatkowym powinien być podmiot uprawniony do wykonywania doradztwa podatkowego albo usługowego prowadzenia ksiąg, posiadający na terytorium RP siedzibę lub zarząd. Dodatkowo podmiot ten nie może posiadać zaległości podatkowych, przewyższających 3% kwoty należnych zobowiązań w stosunku do budżetu Państwa oraz nie może być karany za przestępstwa skarbowe, za okres ostatnich 24 miesięcy.

Obowiązek informacyjny wobec Szefa KAS

Spółki nieruchomościowe jak i ich udziałowcy, posiadający udziały w wysokości co najmniej 5%, zostały uwzględnione w katalogu podmiotów, których dane będą corocznie publikowane przez Ministra Finansów. Podatnicy zobowiązani będą do przedłożenia Szefowi KAS informacji o strukturze własności w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej. Zgodnie z art. 27b ustawy o CIT dane te obejmować będą m.in. osiągnięty dochód, koszty uzyskania przychodu, kwotę należnego podatku.

Sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Zgodnie z art. 13a ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych kierownicy podmiotów, o których mowa w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT przekazują, drogą elektroniczną, ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, sprawozdanie o stosowanych przez te podmioty w poprzednim roku kalendarzowym terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pojęcie spółki nieruchomościowej zostało wprowadzone dopiero od 1 stycznia 2021 r., co powoduje że pierwsze sprawozdania o terminach zapłaty zostaną złożone dopiero za rok 2021.

Nowe regulacje wydają się być dość restrykcyjne. Stąd tez ważne jest aby szczegółowo zapoznać się z nowymi procedurami podatkowymi, w celu lepszego wypracowania rozwiązań zapobiegających błędom w rozliczeniach podatkowych.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 4a pkt 35, art. 27 ust 1e i 1f, art. 3 ust 3 pkt 4a, art. 26c, art. 27b ust 2 pkt 3)
  2. ustawa z dnia 8.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (art. 13a ust 1)

Wioletta Młynarz, Księgowa w MDDP Outsourcing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA