REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie spółki jawnej w komandytową lub z o.o. Stawka CIT

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
CIT 9% przekształcenie spółki
CIT 9% przekształcenie spółki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka osobowa na podatku liniowym to znaczne obciążenia podatkowe. Jedna z możliwości to zmiana formy prawnej dająca prawo do obniżonego CIT-u.

Jedną z bardziej istotnych zmian podatkowych w ramach Nowego Ładu było wprowadzenie na podatku liniowym nieodliczanej składki zdrowotnej wynoszącej 4,9% dochodu. To z kolei spowodowało, że spółka osobowa lub działalność gospodarcza na podatku liniowym stały się najgorszą możliwą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Pełna odpowiedzialność za zobowiązania połączona jest bowiem z efektywną stawką podatku na poziomie niemal 24% lub nawet 28% (w zakresie dochodu przekraczającego 1 mln zł rocznie).

Autopromocja

Dla wspólników spółek jawnych istnieje co najmniej kilka ciekawych alternatyw. Wszystkie jednak wymagają zmiany formy prawnej na spółkę nietransparentną podatkowo. Na szczególne polecenie zasługuje spółka komandytowa (gdzie wspólnicy sp. j. staną się komplementariuszami) oraz spółka z o.o. Najprostszym sposobem zmiany formy prawnej spółki jawnej będzie przekształcenie. Dzięki temu spółka kontynuuje działalność w sposób płynny i nieprzerwany, zachowując swój NIP oraz REGON. Samo przekształcenie jest też neutralne podatkowo w VAT oraz podatku dochodowym.

Sposób na przekształcenie korzystne podatkowo

W przypadku spółek, których przychód nie przekracza równowartości 2 mln euro pewną wadą takiego przekształcenia jest jednak (tymczasowa) utrata prawa do preferencyjnej stawki 9% CIT. Zgodnie bowiem z art. 19a ust. 1a pkt 1 ustawy o CIT, podatnik utworzony w wyniku przekształcenia nie może korzystać ze stawki 9% CIT w roku podatkowym, w którym nastąpiło przekształcenie oraz w roku następnym. Nie dotyczy to jednak przekształcenia „spółki w inną spółkę”.

 Przekształcenie bez prawa do CIT-u 9%

Dlatego też najprostsza odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi: nie, po przekształceniu spółka nie ma prawa do stawki 9% CIT. Przynajmniej nie w ciągu dwóch pierwszych lat obrotowych. Spółka jawna (w większości przypadków) nie jest bowiem traktowana jako „spółka” w rozumieniu ustawy o CIT. Zatem przekształcenie spółki jawnej w spółkę będącą podatnikiem CIT (np. z o.o. lub komandytową) skutkuje utratą prawa do 9% CIT na 2 lata podatkowe. We wspomnianej definicji „spółki” na gruncie ustawy o CIT kryje się jednak rozwiązanie, które pozwala zachować prawo do preferencyjnej stawki 9% CIT pomimo przekształcenia spółki jawnej.

Jak ustawa CIT definiuje spółkę

Otóż przez „spółkę” rozumie się m.in. spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne i które nie złożą zawiadomienia na formularzu CIT-15J. To oznacza, że jeżeli do spółki jawnej w charakterze wspólnika wejdzie dowolna spółka z o.o. lub spółka komandytowa i taka spółka jawna nie złoży CIT-15J, to spółka jawna stanie się „spółką” w rozumieniu ustawy o CIT. Co za tym idzie, jeżeli następnie przekształcimy taką spółkę jawną w spółkę z o.o. lub komandytową, to dokonujemy „przekształcenia spółki w inną spółkę”. A jak już wskazywałem, takie przekształcenie nie wpływa na prawo do stawki 9% CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, jeżeli prowadzisz spółkę jawną z przychodami poniżej 2 mln euro, to możesz ją przekształcić w spółkę komandytową lub z o.o. i od razu mieć prawo do preferencyjnej stawki 9% CIT. Wystarczy, że przed przekształceniem wprowadzisz do spółki jawnej dowolną osobę prawną (np. inną spółkę).

Kamil Wielewicki, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA