REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT estoński – szansa czy pułapka dla przedsiębiorcy?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
estoński CIT
estoński CIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

CIT estoński jest formą opodatkowania spółek, która w Polsce obowiązuje od 2021 r. Nowelizacja systemu podatkowego znana jako „Polski Ład” wprowadziła nowelizację przepisów dotyczących CITu estońskiego, które zwiększyły zainteresowanie wśród podatników, ale nie rozwiązały wszystkich wątpliwości.

CIT estoński jest to tzw. ryczałt od dochodów spółek. Jego istotą jest pobór podatku w momencie wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Skierowany jest do: spółki z o.o., spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej.

Autopromocja

W 2021 r. ze względu na rygorystyczne warunki wejścia oraz nieprecyzyjne zasady korzystania z CITu estońskiego, niewielu podatników zdecydowało się na tę formę opodatkowania (około 400 podmiotów).  Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że od stycznia do sierpnia 2022 r., na opodatkowanie CIT-em estońskim zdecydowało się już 6 997 spółek. Jest to wzrost o ponad 1500%, porównując z rokiem ubiegłym.

Dlaczego w 2022 r. CIT estoński zyskał na popularności?

Głównym powodem zwiększonej popularności CITu estońskiego była nowelizacja przepisów podatkowych w 2022 r. Warunki opodatkowania CITem estońskim stały się atrakcyjniejsze dla podatników, dzięki takim zmianom, jak:

•             obniżenie stawki opodatkowania,

•             dostępność dla szerszego grona podatników,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             zniesienie limitu przychodowego.

Wątpliwości pozostają

Pomimo znaczącego wzrostu popularności, CIT estoński nadal budzi pewne wątpliwości, dotyczące jego stosowania, takie jak m.in.:

•             nieprecyzyjne przepisy dotyczące opodatkowania ukrytych zysków,

•             przesłanki opodatkowania na przekształceniu.

W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się podatnicy, który wybrali tę formę opodatkowania w 2021 r. Kwestią budzącą wątpliwości był m.in. podatek wynikający z tzw. wstępnej korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów, wynikający z wyrównania wyniku bilansowego i podatkowego przy przechodzeniu na CIT estoński.  Ze względu na niejasne przepisy przejściowe podmioty, które wybrały tę formę opodatkowania w 2021 r. znalazły się w gorszej pozycji, niż podatnicy wybierający tę formę opodatkowania w 2022 r.

Spółki, które implementowały estoński CIT w 2021 r. zapłaciły podatek powiększony o korektę wstępną, albo są w trakcie jego spłacania. Ustawodawca nie przewidział przy tym narzędzi pozwalających na wnioskowanie o stwierdzenie nadpłaty przez spółki, które już zapłaciły podatek wynikający z korekty wstępnej czy na niespłacanie pozostałych do spłaty rat podatku.

Obiecująca przyszłość CITu estońskiego?

Obecnie CIT estoński jest atrakcyjną oraz interesującą formą opodatkowania, w szczególności przez zmiany wprowadzone w 2022 r. Kolejna nowelizacja przepisów będzie miała miejsce w 2023 r. Jej założeniem jest uszczelnienie oraz doprecyzowanie obecnych przepisów. Na efekty tych zmian przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

Autor: Remigiusz Fijak -  Partner Associate Kancelaria ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  REKLAMA