REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga CSR - finansowanie klubu sportowego przez świadczenie usług opieki medycznej nad sportowcami

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga CSR - finansowanie klubu sportowego przez świadczenie usług opieki medycznej nad sportowcami
Ulga CSR - finansowanie klubu sportowego przez świadczenie usług opieki medycznej nad sportowcami

REKLAMA

REKLAMA

Usługi promocyjno-reklamowe, świadczone przez klub sportowy są formą reklamy, dzięki której podmiot świadczący usługi medyczne staje się bardziej rozpoznawalny, co przekłada się na wzrost liczby pacjentów i przychodów przez niego osiąganych. Dlatego finansowanie klubu sportowego poprzez świadczenie wzajemnych usług medycznych uprawnia do skorzystania z ulgi CSR w podatku dochodowym.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 marca 2023 r. - sygn. 0111-KDIB1-2.4010.28.2023.2.EJ.

Autopromocja

Finansowanie klubu sportowego w formie świadczenie usług a ulga CSR

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (“DKIS”) potwierdził, że wydatki poniesione na finansowanie klubu sportowego, w związku ze świadczeniem usług wzajemnych na podstawie umowy barterowej w postaci usług medycznych, podlegają uldze podatkowej wspierającej sport, kulturę i edukację (“Ulga CSR”) uregulowanej w art. 18ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (“updop”), tj. podatnik będzie miał prawo odliczenia od podstawy opodatkowania, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

Wnioskodawca (wykonujący działalność leczniczą) jest stroną umowy barterowej z klubem sportowym na sponsoring na podstawie której klub sportowy zobowiązany jest do świadczenia usług promocyjno-reklamowych, zaś Wnioskodawca świadczy usługi medyczne na rzecz klubu sportowego. Wartość ww. usług na wystawianych fakturach jest równa.

Ustawy podatkowe uzależniają prawo do skorzystania z Ulgi CSR od realizacji stosownych celów wskazanych w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie. Zdaniem Wnioskodawcy został spełniony warunek z art. 28 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, tj. przeznaczenie środków na realizację programów szkolenia sportowego, w postaci świadczenia usług medycznych przyczyniających się do poprawy/utrzymania zdrowia sportowców, co umożliwia realizację ich programów szkoleniowych np. udział w zawodach. Dodatkowo Wnioskodawca podkreślił, iż oferowane przez niego usługi są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania klubu (zdrowia sportowców) co w konsekwencji przekłada się na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego.

W ocenie DKIS, usługi promocyjno-reklamowe świadczone przez klub sportowy są formą reklamy, dzięki której Wnioskodawca staje się bardziej rozpoznawalny i przyczynia się do zwiększenia zaufania do jego pracowników, co przekłada się na wzrost liczby pacjentów i przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę. W odniesieniu do świadczonych przez Wnioskodawcę usług medycznych, DKIS podniósł, że dzięki szybkiej i dobrej opiece medycznej sportowcy mają lepsze warunki do uprawiania sportu, co też przyczynia się do osiągania przez nich lepszych wyników.

Co istotne, zdaniem Spółki oraz DKIS, powyższe wydatki stanowią świadczenie wzajemne, tj. w niniejszej sprawie nie dochodzi do udzielenia darowizny, co wykluczałoby uznanie tych wydatków za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 updop.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, iż poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, Wnioskodawca będzie mieć prawo do skorzystania Ulgi CSR, a w konsekwencji do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie klubu sportowego, poprzez świadczenie usług wzajemnych, w postaci opieki medycznej nad sportowcami klubu sportowego.

Komentarz PwC

Opisana interpretacja przedstawia kolejne pozytywne stanowisko dla podatników planujących zawarcie umowy tzw. sponsoringu właściwego z klubem sportowym. W poprzednim stanowisku DKIS (interpretacja z dnia 16 lutego 2023 r. 0115-KDIT3.4011.889.2022.2.JS) wskazał, iż wydatki na finansowanie wynagrodzeń kadry szkoleniowej w zamian za świadczenie usług marketingowo-reklamowych, realizują cel wskazany w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie. 

Jak wskazuje ustawodawca, dany wydatek musi wpłynąć m.in. na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego. Tym razem DKIS, podkreślił że fakt, iż sportowcy będą pod bieżącą opieką medyczną powoduje, że będą mieli lepsze warunki do uprawiania sportu, co wpisuje się w założenia Ulgi CSR.

W ocenie DKIS, świadczenie usług medycznych na rzecz klubu sportowego wpisuje się w realizację celów programów szkolenia sportowego poprzez zminimalizowania ryzyka nie wystąpienia w zawodach sportowych z powodów zdrowotnych. Stwierdził również, że korzystanie z bieżącej opieki medycznej przez sportowców, zasadniczo wpływa na poprawę warunków uprawiania przez nich sportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z perspektywy powyższych interpretacji ważniejsze jest jednak to, że DKIS dopuścił możliwość udzielania świadczeń niepieniężnych (w postaci usług medycznych) na realizację programów szkolenia sportowego, co potencjalnie mogłoby mieć również zastosowanie do innego rodzaju świadczeń polegających np. na opiece dietetycznej lub psychologicznej.

Niemniej jednak, podatnicy planujący rozliczyć wydatki w ramach Ulgi CSR z tytułu świadczonych usług wzajemnych i niepieniężnych na rzecz klubu sportowego, powinny wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć, które usługi mogą zostać potraktowane w tożsamy sposób jak te w opisywanym przypadku.

Marcin Idczak, Manager
Szymon Artemiak, Senior Associate
Kacper Bielecki, Senior Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA