REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga CSR - finansowanie klubu sportowego przez świadczenie usług opieki medycznej nad sportowcami

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Ulga CSR - finansowanie klubu sportowego przez świadczenie usług opieki medycznej nad sportowcami
Ulga CSR - finansowanie klubu sportowego przez świadczenie usług opieki medycznej nad sportowcami

REKLAMA

REKLAMA

Usługi promocyjno-reklamowe, świadczone przez klub sportowy są formą reklamy, dzięki której podmiot świadczący usługi medyczne staje się bardziej rozpoznawalny, co przekłada się na wzrost liczby pacjentów i przychodów przez niego osiąganych. Dlatego finansowanie klubu sportowego poprzez świadczenie wzajemnych usług medycznych uprawnia do skorzystania z ulgi CSR w podatku dochodowym.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 marca 2023 r. - sygn. 0111-KDIB1-2.4010.28.2023.2.EJ.

Autopromocja

Finansowanie klubu sportowego w formie świadczenie usług a ulga CSR

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (“DKIS”) potwierdził, że wydatki poniesione na finansowanie klubu sportowego, w związku ze świadczeniem usług wzajemnych na podstawie umowy barterowej w postaci usług medycznych, podlegają uldze podatkowej wspierającej sport, kulturę i edukację (“Ulga CSR”) uregulowanej w art. 18ee ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (“updop”), tj. podatnik będzie miał prawo odliczenia od podstawy opodatkowania, kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu.

Wnioskodawca (wykonujący działalność leczniczą) jest stroną umowy barterowej z klubem sportowym na sponsoring na podstawie której klub sportowy zobowiązany jest do świadczenia usług promocyjno-reklamowych, zaś Wnioskodawca świadczy usługi medyczne na rzecz klubu sportowego. Wartość ww. usług na wystawianych fakturach jest równa.

Ustawy podatkowe uzależniają prawo do skorzystania z Ulgi CSR od realizacji stosownych celów wskazanych w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie. Zdaniem Wnioskodawcy został spełniony warunek z art. 28 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, tj. przeznaczenie środków na realizację programów szkolenia sportowego, w postaci świadczenia usług medycznych przyczyniających się do poprawy/utrzymania zdrowia sportowców, co umożliwia realizację ich programów szkoleniowych np. udział w zawodach. Dodatkowo Wnioskodawca podkreślił, iż oferowane przez niego usługi są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania klubu (zdrowia sportowców) co w konsekwencji przekłada się na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego.

W ocenie DKIS, usługi promocyjno-reklamowe świadczone przez klub sportowy są formą reklamy, dzięki której Wnioskodawca staje się bardziej rozpoznawalny i przyczynia się do zwiększenia zaufania do jego pracowników, co przekłada się na wzrost liczby pacjentów i przychodów osiąganych przez Wnioskodawcę. W odniesieniu do świadczonych przez Wnioskodawcę usług medycznych, DKIS podniósł, że dzięki szybkiej i dobrej opiece medycznej sportowcy mają lepsze warunki do uprawiania sportu, co też przyczynia się do osiągania przez nich lepszych wyników.

Co istotne, zdaniem Spółki oraz DKIS, powyższe wydatki stanowią świadczenie wzajemne, tj. w niniejszej sprawie nie dochodzi do udzielenia darowizny, co wykluczałoby uznanie tych wydatków za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 updop.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz fakt, iż poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 updop, Wnioskodawca będzie mieć prawo do skorzystania Ulgi CSR, a w konsekwencji do odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na finansowanie klubu sportowego, poprzez świadczenie usług wzajemnych, w postaci opieki medycznej nad sportowcami klubu sportowego.

Komentarz PwC

Opisana interpretacja przedstawia kolejne pozytywne stanowisko dla podatników planujących zawarcie umowy tzw. sponsoringu właściwego z klubem sportowym. W poprzednim stanowisku DKIS (interpretacja z dnia 16 lutego 2023 r. 0115-KDIT3.4011.889.2022.2.JS) wskazał, iż wydatki na finansowanie wynagrodzeń kadry szkoleniowej w zamian za świadczenie usług marketingowo-reklamowych, realizują cel wskazany w art. 28 ust. 2 Ustawy o sporcie. 

Jak wskazuje ustawodawca, dany wydatek musi wpłynąć m.in. na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego. Tym razem DKIS, podkreślił że fakt, iż sportowcy będą pod bieżącą opieką medyczną powoduje, że będą mieli lepsze warunki do uprawiania sportu, co wpisuje się w założenia Ulgi CSR.

W ocenie DKIS, świadczenie usług medycznych na rzecz klubu sportowego wpisuje się w realizację celów programów szkolenia sportowego poprzez zminimalizowania ryzyka nie wystąpienia w zawodach sportowych z powodów zdrowotnych. Stwierdził również, że korzystanie z bieżącej opieki medycznej przez sportowców, zasadniczo wpływa na poprawę warunków uprawiania przez nich sportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z perspektywy powyższych interpretacji ważniejsze jest jednak to, że DKIS dopuścił możliwość udzielania świadczeń niepieniężnych (w postaci usług medycznych) na realizację programów szkolenia sportowego, co potencjalnie mogłoby mieć również zastosowanie do innego rodzaju świadczeń polegających np. na opiece dietetycznej lub psychologicznej.

Niemniej jednak, podatnicy planujący rozliczyć wydatki w ramach Ulgi CSR z tytułu świadczonych usług wzajemnych i niepieniężnych na rzecz klubu sportowego, powinny wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć, które usługi mogą zostać potraktowane w tożsamy sposób jak te w opisywanym przypadku.

Marcin Idczak, Manager
Szymon Artemiak, Senior Associate
Kacper Bielecki, Senior Associate
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA