REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki i opłaty lokalne w Kielcach w 2013 roku

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W odróżnieniu od prawie wszystkich większych miast w Polsce większość podatków i opłat lokalnych w Kielcach pozostaje w 2013 roku bez zmian w porównaniu do stawek z 2012 roku. Jednak od marca znacząco zdrożeją bilety komunikacji miejskiej.

Kielce zaplanowały dochód z tytułu podatków i opłat lokalnych w 2013 roku na 101 mln 762 tys. zł. - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Kielcach Anna Ciulęba.

Autopromocja

Podobnie, jak w ubiegłych latach kielczan będą obowiązywały: podatek od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportowych, a także opłaty: od posiadania psów, targowa oraz skarbowa.

Od 2013 roku nie zmienią się stawki podatku od nieruchomości. Za grunty związane z działalnością gospodarczą trzeba zapłacić 0,76 zł za metr kwadratowy, za pozostałe 0,35 zł za metr kwadratowy.

Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie działalności, stawka podatku podobnie jak w 2012 roku wynosi 20,36 zł. Z kolei stawka za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego 0,59 zł.

Wśród przedsiębiorców, na preferencyjne stawki podatkowe mogą liczyć, tak jak w poprzednim roku rzemieślnicy, m.in. cukiernicy, piekarze, szewcy oraz zegarmistrzowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 stycznia 2013 roku uległa zmianie stawka podatku rolnego. Dla gruntów do 1 ha wzrosła o prawie 9 zł - z 370,90 zł do 379,30. Dla gruntów powyżej 1 ha z 185,45 do 189,65 zł.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

Stawka podatku leśnego za hektar lasu wynosi w 2013 r. 41,0124 zł i jest o 6 groszy niższa niż w roku ubiegłym.

W 2013 roku nie zmieniły się stawki podatku od środków transportowych obowiązujące na terenie Kielc.

Bez zmian pozostawione zostały miejskie opłaty za posiadanie psa (45 zł) oraz opłaty targowe.

Już od grudnia 2012 roku w Kielcach obowiązują wyższe czynsze w mieszkaniach komunalnych. Wzrosły wówczas z 3,5 zł do 4,5 zł za metr kwadratowy mieszkania.

 Od stycznia 2013 r. nie zmieniły się obowiązujące od sierpnia 2012 r. stawki opłat za wodę i ścieki. Dla odbiorców indywidualnych wynoszą one 3,54 zł za metr sześcienny wody i 5,13 zł za metr sześcienny ścieków. Jak poinformował PAP rzecznik Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak, nie ma niebezpieczeństwa, by stawki te zmieniły się w najbliższych miesiącach.

 Jeszcze przez niecałe dwa miesiące w Kielcach obowiązywać będą dotychczasowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Podwyżka nastąpi 1 marca. Jak zdecydowali radni, od 1 marca cena biletu jednorazowego wzrośnie z 2,4 zł do 3 zł.

 Podatki i opłaty lokalne w Kielcach w 2013 roku - vademecum:

 podatek od nieruchomości

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata skarbowa

opłata targowa

opłata od posiadania psów

podatek leśny

podatek rolny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA