Opłacanie podatku od nieruchomości przez Powiatowy Urząd Pracy
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Powiatowy Urząd Pracy, jako trwały zarządca nieruchomości, będącej własnością jednostki samorządu terytorialnego (powiatu), jest zobowiązany do opłacania podatku od nieruchomości znajdującej się w jego trwałym zarządzie.
REKLAMA
Według art. 2 ust. 3 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa o podatkach i opłatach lokalnych), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają „nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich”. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2003 r. (na mocy ustawy z 30 października 2002 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz zmianie niektórych innych ustaw).
Do tego czasu obowiązywał przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według którego zwolnione od podatku od nieruchomości były nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów i administracji samorządu terytorialnego. Do końca 2002 r. z mocy prawa zwolnieniu zaczęły podlegać nieruchomości będące we władaniu zarówno organów jednostek samorządu terytorialnego, jak i administracji samorządowej, co oznaczało, że ze zwolnienia korzystały jednostki budżetowe gminy, powiatu i województwa (administracja samorządowa), które miały w trwałym zarządzie nieruchomości służące realizacji zadań jednostek samorządu terytorialnego, m.in. urzędy pracy.
Sytuacja zmieniła się po 1 stycznia 2003 r., kiedy w wyniku nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wykreślono art. 7 ust. 1 pkt 1, a wprowadzono zapis art. 2 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Od tej pory zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlegają jedynie nieruchomości zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego. Powiatowy Urząd Pracy został skreślony z katalogu podmiotów wyłączonych z opodatkowania tym podatkiem, ponieważ nie jest on organem jednostki samorządu terytorialnego.
Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. jednostki organizacyjne, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części, stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego. Trwały zarząd zalicza się do kategorii „inny tytuł prawny”. Posiadaczem jest podmiot będący trwałym zarządcą nieruchomości, ponieważ posiada prawo władania nieruchomością, a więc również na nim ciąży obowiązek podatkowy.
Podstawy prawne
• Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1828)
• Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)
• Ustawa z 30 października 2002 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 200, poz. 1683)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat